אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נייקי מגיבה להאשמות: שילמנו יותר מ-9 מיליארד דולר מסים מ-2016 צילום: שאטרסטוק

נייקי מגיבה להאשמות: שילמנו יותר מ-9 מיליארד דולר מסים מ-2016

על רקע תוכניתו של הנשיא ביידן להעלות את מס החברות, ועל רקע הביקורת שהשמיע הסנאטור סנדרס לפיה החברה לא שילמה מסים בשלוש השנים האחרונות, מסרה החברה: "אנחנו מעסיקים 73 אלף עובדים ועומדים בחוקי המיסוי בכל מקום שבו אנו עושים עסקים"

17.04.2021, 11:07 | חדשות חוץ

בזמן שממשל ביידן עוסק בפומבי באפשרות של העלאת מס החברות, חברות גדולות כמו נייקי (Nike) מוצאות את עצמן תחת אש מצד מספר פוליטיקאים – כולל הסנטור ברני סנדרס – על כך שאינן משלמות את חלקן הראוי.

קראו עוד בכלכליסט

ב-2 באפריל אמר הסנטור סנדרס שנייקי לא שילמה לכאורה מסים כלל במשך שלוש שנים. חברת הלבשת הספורט מצאה לנכון להגיב לדברים בהודעה שפרסמה: "נייקי הוא עסק גלובלי שמעסיק 73 אלף איש, ואנו עומדים בחוקי המיסוי בכל מקום שבו אנו עושים עסקים. נייקי משלמת מיסים פדרליים, מקומיים, ישירים ועקיפים משמעותיים, מדי שנה. למעשה, נייק שילמה יוצר מ-9.1 מיליארד דולר במסים, כולל מכס, מאז 2016".

עוד מסרה נייקי: "מחויבויות המס של נייקי בארה"ב מבוססות על מספר גורמים, כולל השקעות שהחברה מבצעת בארה"ב שמתדלקות צמיחה בכל העולם, ושינויים בחוקי המיסוי שנובעים מחוק קיצוצי המסים והמשרות (Tax Cuts and Jobs Act) מ-2017. נייקי תשלם עד 2025 1.1 מיליארד דולר במסי עסקאות שמוטלים על פי החוק הנ"ל. עד היום שילמה נייקי קרוב ל-300 מיליון דולר במסי עסקאות".

בציוץ שפרסם סנדרס הוא כתב: "אם שילמתם 120 דולר עבור זוג נעלי נייקי אייר פורס 1, שילמתם לנייקי יותר משהיא שילמה מס הכנסה פדראלי בשלוש השנים האחרונות. בעוד שנייקי הרוויחה 4.1 מיליארד דולר ולמייסד החברה פיל נייט כבר יש הון של 23 מיליארד דולר. כן, אנחנו חייבים למסות את העשירים".  

עוד ברקע, כאמור, תוכניתו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן להשקעות בתשתיות בסכום של 2 טריליון דולר – שתמומן באופן חלקי על ידי העלאה של מס החברות מ-21% ל-28%. בהעלאת מס החברות מבטל למעשה הבית הלבן את אחד המהלכים הראשונים שהוביל הממשל הקודם של הנשיא דונלד טראמפ ב-2016 – שיזם הורדה במס החברות בארה"ב. התוכנית של ביידן כוללה גם שורה של כללים שיקשו על חברות אמריקאיות ליהנות ממערכות מס מקלות במדינות אחרות.

 
חנות של נייקי בשיקגו, צילום: בלומברג חנות של נייקי בשיקגו | צילום: בלומברג חנות של נייקי בשיקגו, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות