אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נגנבו מצגת מסווגת ונתונים סודיים. סוס טרויאני בתוך פפר" צילומים: אורן דאי, עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

"נגנבו מצגת מסווגת ונתונים סודיים. סוס טרויאני בתוך פפר"

עריקת סמנכ"ל השיווק של פפר לבנק הדיגיטלי הציתה עימות ישיר ראשון; לאומי טוען לגניבת חומרים חסויים ודורש צינון ממושך; הבנק הדיגיטלי בתגובה: "לאומי מנהל מאבק אישי, כוחני ודורסני. זו בריונות ללא בסיס משפטי"; הסמנכ"ל הפורש: "פשטו על המחשב שלי כאילו שאני עבריין"; פפר בתגובה: "גניבת מידע סודי ועוד בהיקף עצום היא אירוע חמור וחריג שיטופל ככזה"

18.04.2021, 07:04 | עירית אבישר

עזיבת בכיר בפפר של בנק לאומי אל הבנק הדיגיטלי שבשליטת פרופ' אמנון שעשוע הציתה מלחמה בין הגופים. לידי "כלכליסט" הגיעה חלופת מכתבים חריפה בין הגופים עם האשמות על גניבת מידע מחד והתנהלות ביריונית מאידך.

קראו עוד בכלכליסט:

לפני פחות משבועיים הודיע סמנכ"ל המכירות והשיווק של פפר, ערן בר יוחאי, כי הוא עוזב את פפר אחרי 5.5 שנים, וכי בכוונתו לעבור לבנק הדיגיטלי. בר יוחאי צפוי להתמנות למנהל הקריאטיב של הבנק הדיגיטלי, שנמצא כיום בשלבי פיילוט.

מימין: יו"ר הבנק הדיגיטלי שוקי אורן, ערן בר יוחאי שעבר מפפר ומנכ"לית פפר מיכל קיסוס, צילומים: ינאי יחיאל, יונתן הפנר, אולפן כלכליסט מימין: יו"ר הבנק הדיגיטלי שוקי אורן, ערן בר יוחאי שעבר מפפר ומנכ"לית פפר מיכל קיסוס | צילומים: ינאי יחיאל, יונתן הפנר, אולפן כלכליסט מימין: יו"ר הבנק הדיגיטלי שוקי אורן, ערן בר יוחאי שעבר מפפר ומנכ"לית פפר מיכל קיסוס, צילומים: ינאי יחיאל, יונתן הפנר, אולפן כלכליסט

בשבוע שעבר שלח לאומי, שבניהולו של חנן פרידמן, מכתב לבנק הדיגיטלי ובו הוא דורש להאריך את תקופת הצינון של בר יוחאי מ־3 ל־12 חודשים בטרם יחל בתפקידו החדש, בטענה כי בר יוחאי נטל עימו קבצים ונתונים מסווגים של פפר. עוד נטען כי בר יוחאי השתתף באחרונה בישיבה שעסקה גם בתוכנית האסטרטגית של פפר להתמודדות בתחרות מול הבנק הדיגיטלי בזמן שלדברי לאומי, כבר ידע כי בכוונתו לעזוב לטובת הבנק הדיגיטלי. 

"סמוך למועד מסירת הודעת ההתפטרות, התגלה לפפר במסגרת בדיקות אבטחת מידע, כי בר יוחאי גזל ממנה לאורך שנים, בניגוד לדין, כמות גדולה של מסמכים, לרבות קבצים ונתונים סודיים ביותר. בהם כאלה הקשורים באופן ישיר לתוכניותיה העסקיות של פפר והאסטרטגיות העדכניות", כותבים עורכי הדין אשר חלד וירון לסטרל מטעם לאומי.

מימין: מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן ובעל השליטה בבנק הדיגיטלי אמנון שעשוע, צילומים: אורן דאי, עמית שעל מימין: מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן ובעל השליטה בבנק הדיגיטלי אמנון שעשוע | צילומים: אורן דאי, עמית שעל מימין: מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן ובעל השליטה בבנק הדיגיטלי אמנון שעשוע, צילומים: אורן דאי, עמית שעל

עוד הם מוסיפים: "בראש אותו חומר גנוב עומדת מצגת מסווגת, שהוצגה בישיבה אסטרטגית של פפר לפני זמן קצר, ובה פירוט רב אודות תוכניותיה העסקיות הסודיות ביותר של פפר, ובהן תוכנית היערכות לתחרות הצפויה מול המתחרה החדש בשוק – הבנק הדיגיטלי". 

בר יוחאי דוחה בתוקף את הטענות נגדו: "לא עשיתי ואין בכוונתי לעשות בחומרים של פפר שימוש בעבודה החדשה שלי", הוא כתב במכתב תשובה ללאומי. "במשך חמש וחצי שנים אני עובד בבנק לאומי ובפפר בנאמנות ובמסירות. אני חש עצב וצער רבים על כך שתקופה כה חשובה ומשמעותית עבורי מסתיימת בצורה כל כך עגומה ויש לומר מבזה. אני מקווה שהבנק יבין שאין כל ממש בחשדות ובהאשמות המוטחות בי וימצא את הדרך להביע צערו על כך".

"ניסיון לפגוע בתחרות"

בבנק הדיגיטלי מגבים את בר יוחאי ודוחים על הסף את דרישת לאומי בנוגע להרחבת תקופת הצינון: "במקום ניהול תחרות באמצעים כשרים, כמקובל, בחר בנק לאומי לנהל מאבק אישי בבנק הדיגיטלי באמצעים כוחניים ודורסניים, בבחינת 'כל האמצעים כשרים'. במסגרת זו מנסה בנק לאומי להלך אימים על הבנק הדיגיטלי ולפגוע בתחרות באמצעות העלאת טענות נטולות כל בסיס משפטי או עובדתי ובידיעה ברורה שמדובר בדרישות וטענות כזב", כותבת עו"ד איה אשתר היועצת המשפטית של הבנק הדיגיטלי במכתב התשובה ללאומי.

המכתב הראשון בנושא נשלח מטעם בנק לאומי. בלאומי מציינים כי כאשר נשאל בר יוחאי על העברת החומרים למייל הפרטי שלו, הוא לא ידע לתת הסבר מדוע פעל כך, וכן סרב לעבור בדיקת פוליגרף בעניין. עוד כותבים בלאומי: "מדובר באוסף של מעשים חמורים. התנהלותו של בר יוחאי היא כשל 'סוס טרויאני' בפפר, המבקש לצאת ממנה, ונתח בידו, ולעבור לעבוד בתפקיד שיווקי בכיר אצל מתחרה ישיר. העסקה של בר יוחאי, בנסיבות החמורות האלה, איננה יכולה להתפרש אחרת מאשר שותפות והשתתפות במעשים והאירועים החמורים המתוארים". המכתב נשלח לבנק הדיגיטלי, לחברי הדירקטוריון שלו, שבראשות שוקי אורן (שבעבר כיהן בעצמו בתפקידים בכירים בלאומי) וכן לבנק ישראל.

בר יוחאי דוחה את הטענות של לאומי. לדבריו הוא פעל בשקיפות מול הבנק בהחלטתו לעזוב: "בחרתי לא להסתיר או לעמעם על המעבר לבנק הדיגיטלי מתוך האחריות והכנות שלי כלפי פפר ומיכל קיסוס (מנכ"לית פפר, ע.א). העדכון על המעבר נעשה תוך פחות מ־24 שעות מרגע חתימתי בבנק הדיגיטלי. כתוצאה מההודעה, מחלקת הביטחון של הבנק פשטה על המחשב שלי ותיבת הדואר שלי וסרקה אותם כאילו הייתי עבריין, ומצאה כי בעבר שלחתי לעצמי בדואר האלקטרוני קבצים שונים", הוא כותב. 

בר יוחאי מסביר כי העברת הקבצים נועדה כדי שיוכל לעבוד מהבית, ואין לה קשר לעזיבתו את פפר: "פעולות אלה בוצעו מזמן, עוד לפני שהייתה לי כוונה כלשהי לעזוב את פפר ועל אחת כמה וכמה עוד לפני שהיה לי קשר כלשהו עם הבנק הדיגיטלי. שליחת המסמכים לעצמי נועדה כדי לעבור עליהם לצרכי העבודה בזמן היותי בבית. לא עשיתי בכך שום דבר חריג, וככל הידוע לי עובדים רבים נוספים בבנק עשו ועושים זאת מדי פעם במסגרת העבודה. כל זאת גם אמרתי למי שחקרו אותי ביום שישי האחרון מטעם הבנק. זאת לאחר שזימנו אותי בבהילות היסטרית לפגישה בה המתינו לי ללא ידיעתי המוקדמת, שלושה חוקרים", הוא כותב. 

בר יוחאי גם דוחה את הטענה כי השתתף בישיבה שדנה בתוכנית האסטרטגית של פפר לקראת השקת הבנק הדיגיטלי, כאשר ידע כי בכוונתו לעבור למתחרים. "זהו עיוות מוחלט של המציאות ושקר גס. בדיוק כפי שאמרתי לקיסוס, ההחלטה לעזוב התקבלה במהלך חוה"מ פסח ובשבוע שלאחר מכן – עד לחתימה ברביעי וההודעה בחמישי". בר יוחאי מציין כי בכוונתו להקפיד על שלושה חודשי צינון כפי שנדרש בחוזה (ולא מעבר לכך), וכי הוא מצפה לקבל בעבורם תשלום כשם שנעשה עם עובדים אחרים מפפר שעזבו. 

בבנק הדיגיטלי טוענים כי כל מטרת הדרישות היא להפעיל לחץ על המתחרה החדש: "מכתבכם שבנדון, כמו גם ריצתכם הבהולה לתקשורת מעידים בראש ובראשונה על הפאניקה שאחזה בבנק לאומי נוכח התחרות הצפויה עם הבנק הדיגיטלי וראייתו בו כגורם מוביל המאיים על בנק לאומי בתחום זה. למסקנה מתחייבת זו ניתן להגיע גם מאופן הצגת ה'עובדות' במכתבכם באופן חלקי, חסר ומגמתי".

הם מזכירים במכתב התשובה שלהם כי במכתב הראשון של לאומי לבר יוחאי מיום ראשון שעבר צוין כי עליו לקיים צינון של 3 חודשים לפי החוזה שלו, וכי זו תקופת הצינון שבכוונתם לקיים. בנוסף בבנק הדיגיטלי מזכירים ללאומי מקרה הפוך משנה שעברה ובו דרש מזרחי טפחות שבכיר לשעבר שלו אורי יוניסי יהיה בצינון של 12 חודשים בטרם יחל לעבוד בלאומי: "דרישתכם עומדת בסתירה חזיתית וישירה לעמדה המשפטית שהוצגה על ידכם במסגרת המחלוקת עם בנק מזרחי לגבי מעברו של  יוניסי. באותו מקרה דחה בנק לאומי בדיוק את אותן טענות שנטענות היום על ידי בנק לאומי כלפי העובד והבנק הדיגיטלי – עובד שנטען שגזל סודות מסחריים, שיש להגביל את עיסוקו ל־12 חודשים", כותבים בבנק הדיגיטלי. סוגיית המעבר של יוניסי בין הבנקים הסתיימה בבית הדין לעבודה, ושם נקבע כי יחולו עליו 4 חודשי צינון, וכן הוא התבקש להחזיר מסמך הקשור בתוכניות של מזרחי טפחות.

באשר לשימוש במידע סודי של פפר שקיים בידי בר יוחאי, כותבים בבנק הדיגיטלי: "הבנק הדיגיטלי אינו זקוק ולא דרוש לו מידע סודי מכל סוג שהוא של בנק לאומי ואין בכוונתו לעשות שימוש במידע סודי ככל שזה קיים. מידע כזה, ככל שקיים, מעולם לא הועבר לבנק הדיגיטלי. בכוונת הבנק הדיגיטלי להביא בשורה חדשה לתחום הבנקאות באמצעות תחרות הוגנת בלבד".

ההשקה צפויה בסוף השנה

פפר של לאומי הוא מתחרה מרכזי של הבנק הדיגיטלי. במסגרת איוש התפקידים בבנק הדיגיטלי גויסו לא מעט עובדים שעבדו בפפר, ובראשם המנכ"ל גל בר דעה, שהיה סמנכ"ל המוצרים של פפר ואריק צ'יקוטאי, שהוא כיום סמנכ"ל הבנקאות בבנק הדיגיטלי. 

הבנק הדיגיטלי, שצפוי להציע שירותי בנקאות בעיקר למשקי הבית, נמצא בימים אלה בשלב הפיילוט, והוא צפוי להיות מושק רשמית לקראת סוף השנה. המיזם החל להיבנות לפני שלוש שנים, ובמסגרתו התחייב שעשוע להזרים 60 מיליון דולר הון עצמי. לבנק הדיגיטלי יש כבר רשיון בנקאי, והוא גם הצטרף כחבר בורסה, לקראת השקה עתידית של פעילות בשוק ההון.

פפר הוא הבנק הדיגיטלי של לאומי, והוא פעיל זה קרוב ל־5 שנים. בלאומי חוזרים ואומרים כי פפר הוא הצלחה, וכי הוא מגייס הלקוחות הגדול ביותר במערכת הבנקאית, אולם עד כה לא פרסמו שום נתון כספי או נתון על נתחי שוק לגביו. 

בבנק הדיגיטלי אומרים כי הם מתכוונים להשיק מוצר בנקאות שונה מפפר לקהל יעד אחר, וכי המתחרים המרכזיים שלו הם דווקא הבנקים המסורתיים, ולא פפר. בכל אופן נראה כי עוד טרם הושק רשמית הבנק הדיגיטלי, נוצרה מתיחות בינו לבין בנק לאומי, שמגיעה לשיאה עם חלופת המכתבים הנוכחית, שעשויה עוד להגיע גם לכותלי בית המשפט.

מהבנק הדיגיטלי נמסר בתגובה: "הבנק הדיגיטלי הראשון מצר על כך שבנק לאומי מגיב באופן לא ראוי ובריוני לתחרות שמציב לו הבנק הדיגיטלי תוך ניסיון לפגוע בחופש העיסוק של מנהל מוערך כדי להלך אימים על עובדי לאומי. הבנק הדיגיטלי יביא בשורה לשוק הבנקאות הריכוזי בזכות היכולות הייחודיות ובאמצעים הוגנים וחוקיים בלבד. האיסור על שימוש במידע סודי של מעסיק קודם, ככל שזה קיים, הוא בבחינת 'ייהרג ובל יעבור'". 

מפפר של לאומי נמסר: "ההצלחה של פפר מביאה לכך שעובדי פפר המצוינים מחוזרים על ידי גורמים שונים. פפר אינו עומד בדרכו של מי שמבקש לעבור למקום עבודה אחר, בכפוף לכללים המקובלים. אולם, גניבת מידע סודי ועוד בהיקף עצום הינה אירוע חמור וחריג שיטופל ככזה. גוף ערכי שמכבד את עצמו לא יעסיק לעולם מי שעשה מעשה כה חמור".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות