אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פנייה ליועמ"ש: "הורה לנתניהו להקפיא המגעים הקואליציוניים עד להסדר ניגוד עניינים עדכני" צילומים: יואב דודקביץ, יאיר שגיא

בלעדי לכלכליסט

פנייה ליועמ"ש: "הורה לנתניהו להקפיא המגעים הקואליציוניים עד להסדר ניגוד עניינים עדכני"

קבוצת "מבצר הדמוקרטיה", הכוללת עשרות אנשי אקדמיה והייטק, כתבה ליועמ"ש כי "הסדר ניגוד העניינים שגובש בנובמבר 2020 התייחס אך ורק למצבי ניגוד העניינים שבהם היה מצוי נתניהו ולא למצב ניגוד העניינים כאשר הוא עוסק בניסיונות להרכיב ממשלה חדשה בראשותו"

19.04.2021, 14:54 | עמיר קורץ

אחרי שאתמול דחה בג"ץ את העתירה של קבוצת "מבצר הדמוקרטיה" שביקשה למנוע את הטלת המנדט להרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיגרה אמש הקבוצה מכתב ליועץ המשפטי לממשלה  אביחי מנדלבליט, ובו דרשה: ערוך לו הסדר ניגוד עניינים עדכני באופן שיחול על פעילותו הנוכחית להרכבת ממשלה. 


קראו עוד בכלכליסט:

בנוסף מבקשים חברי הקבוצה מהיועמ"ש להורות לנתניהו ולצוות המו"מ הפועל מטעמו להקפיא באופן מיידי את המגעים להרכבת ממשלה עד לקביעת הסדר ניגוד עניינים מעודכן.   

"מבצר הדמקרטיה" היא קבוצה שמאגדת כ-80 אנשי ונשות אקדמיה, הייטק, חינוך וביטחון, המיוצגת בידי עו"ד דפנה הולץ-לכנר. הקבוצה כוללת בין השאר את פרופ' רות ארנון, רות חשין, פרופ' רבקה כרמי, פרופ' דוד הראל, ד"ר ארנה ברי, דב מורן, אייל ולדמן, ארני פטרושקה ועוד. הקבוצה פועלת זה יותר משנה, בעיקר במישור המשפטי, נגד כהונתו של נתניהו כראש ממשלה בעת שהוא נאשם בעבירות שחיתות שלטונית חמורות ומתנהל נגדו משפט פלילי.  


בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא, עמית שאבי בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט | צילום: יאיר שגיא, עמית שאבי בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא, עמית שאבי

בעתירה האחרונה שהגישה הקבוצה לבג"ץ בשבוע שעבר היא ביקשה להכריז על נבצרות נתניהו מלכהן כראש ממשלה, בין השאר בטענה כי הוא מתערב במניעת מינוי שר משפטים בניגוד לכאורה להסדר ניגוד העניינים שגיבש עבורו מנדלבליט. הסדר זה מחייב את נתניהו, בין השאר, להימנע מכל עיסוק בסוגיות הקשורות למערכת אכיפת החוק ובתי המשפט, כפי שקבע כבר העליון במסגרת פסיקתו מחודש מרץ האחרון בעתירה קודמת. 


עו"ד דפנה הולץ-לכנר, צילום: אוראל כהן עו"ד דפנה הולץ-לכנר | צילום: אוראל כהן עו"ד דפנה הולץ-לכנר, צילום: אוראל כהן

המשנה לנשיאת העליון השופט חנן מלצר קבע כי אם נתניהו יחלל את הסדר ניגוד העניינים, ניתן יהיה להכריז עליו כנבצר.

גם התנועה לאיכות השלטון הגישה לבג"ץ עתירה דומה, והיום אמור היועמ"ש מנדלבליט למסור לבג"ץ את תגובתו לעתירות. 

"מצב של ניגוד עניינים חדש וחמור"

עד אז הונח על שולחנו של מנדלבליט המכתב של מבצר הדמוקרטיה בו כותבת עו"ד הולץ-לכנר כי הסדר ניגוד העניינים שגובש בנובמבר 2020 ומחייב את נתניהו, כפי שאושר בבג"ץ, "התייחס אך ורק למצבי ניגוד העניינים שבהם היה מצוי נתניהו נכון לתקופה שבה שימש כראש ממשלה בממשלת החילופים ולא למצב ניגוד העניינים הנוכחי בו מצוי נתניהו, כאשר הוא עוסק, הן בעצמו והן באמצעות צוות מטעמו, כראש ממשלת מעבר בניסיונות להרכיב ממשלה חדשה בראשותו". 

היא כותבת עוד למנדלבליט: "מצב הדברים החדש שלפנינו מציב את ראש ממשלת המעבר נתניהו במצב ניגוד עניינים חדש וחמור, אליו, מטבע הדברים, לא ניתנה כל התייחסות מטעמך בהסדר ניגוד העניינים הנוכחי החל עליו". 

כך למשל, מציינת הולץ-לכנר, אין כל התייחסות בהסדר ניגוד העניינים הקיים "למניעה המתחייבת מנאשם בפלילים או מכל צוות הפועל מטעמו לשם הרכבת ממשלה חדשה בראשותו, לעסוק בקבלת החלטות בכל הנוגע לקביעת זהותם של שרים וגורמים נוספים, אשר יהיה בידם כדי להשפיע ולקבוע את זהותם של גורמים בתחום מערכת אכיפת החוק, לרבות זהות שר משפטים למדינת ישראל המעורב בבחירת פרקליט מדינה ויועץ משפטי לממשלה, קביעת זהותם של חברים בוועדה לבחירת שופטים וכיוצא באלו קביעת זהותם של גורמים בכירים נוספים העשויים להשפיע על מצבו המשפטי". 

עוד היא טוענת במכתב למנדלבליט כי עצם פעולותיו הנוכחיות של נתניהו למניעת מינויו של שר משפטים מזה קרוב לשלושה שבועות, בניגוד לדרישתו של היועמ"ש והבהרתו כי מדובר ב"מצב חריג ביותר וחמור מבחינה משטרית", מעידות, כך לטענת הולץ-לכנר, "על כוונותיו של נתניהו לעסוק בזהות שר המשפטים, במידה ויצלחו מאמציו להרכיב ממשלה". לדבריה, מצב דברים זה מלמד עד כמה נחוץ "בדחיפות עליונה" להתאים את הסדר ניגוד העניינים שכבר גיבש מנדלבליט למציאות הנוכחית שבה נתניהו עוסק באופן אינטנסיבי בהרכבת ממשלה, "באופן שיאסור עליו ועל הצוות הפועל מטעמו לעסוק ולהיות מעורב בסוגיית זהותו של שר המשפטים במדינת ישראל, כמו גם בכל סוגיה ובכל מינוי העשוי להשפיע בהווה או בעתיד על מצבו המשפטי כנאשם בפלילים". 

חברי "מבצר הדמוקרטיה" מבקשים ממנדלבליט כי יאסור באופן מיידי הן על נתניהו והן על כל גורם הפועל מטעמו לשם הרכבת ממשלה לנהל מגעים כלשהם, "אשר עשוי להיות להם השפעה על משפטו הפלילי, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין, לרבות עיסוק באיוש תפקיד שר המשפטים, וזאת עד לקביעת הסדר ניגוד עניינים מעודכן".  


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות