אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו צדק: שיטת הממשל אינה זוג גרביים צילום: אלכס גמבורג

פרשנות

נתניהו צדק: שיטת הממשל אינה זוג גרביים

ראש הממשלה מבקש לשנות את שיטת הבחירות - ומציע חוק פרסונלי שבעבר התנגד לו; בינתיים, יו"ר רע"מ מנסור עבאס ממשיך להיות לשון המאזניים

20.04.2021, 21:40 | צבי זרחיה


ראש הממשלה בנימין נתניה אמר הערב כי "לא צריך את רע"מ", וכי עדיף לקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה ללא פיזור הכנסת.


קראו עוד בכלכליסט:


אלא שבינתיים, לנתניהו אין רוב לבחירות ישירות בלי תמיכת רע"מ וימינה - וגם אם אלה יתקיימו, ייתכן שיזדקק לרע"מ כדי להרכיב את הממשלה הבאה, בהנחה שגדעון סער לא יישב תחתיו.

"יש פתרון לפלונטר הפוליטי. הפתרון הוא בחירה ישירה לראשות הממשלה - לתת לציבור להחליט מי יוביל את המדינה. יש רוב עצום במדינה שתומך בכך, זה חוצה את רוב המפלגות בכנסת (...) לא צריך לפזר את הכנסת ולא צריך בחירות חמישיות, צריך משאל עם מהיר ולתת לעם להחליט מי יהיה ראש הממשלה. אני אקבל כל תוצאה ואני מקווה שכך ינהגו גם אחרים. 

"אפשר לעשות את זה מיד - זה תלוי רק באדם אחד, נפתלי בנט. אם בנט יתמוך בהצעה הזאת יש לכך רוב (...) רק בגלל אמביציה אישית להיות ראש ממשלה עם 7 מנדטים, בנט לא נותן לנו למצות את המנדט ולהקים ממשלת ימין יציבה. אם בנט באמת רוצה ממשלת ימין - שיודיע עוד היום שהוא תומך בבחירות ישירות ונצא מהפלונטר", קרא נתניהו, ששכח כנראה שהוא זה שגרר את ישראל לארבע מערכות בחירות בניסיון לשמור על כיסאו. 


בנימין נתניהו ראש הממשלה 30.3.21, צילום: מוטי מילרוד הארץ בנימין נתניהו ראש הממשלה 30.3.21 | צילום: מוטי מילרוד הארץ בנימין נתניהו ראש הממשלה 30.3.21, צילום: מוטי מילרוד הארץ


כך או כך - כפי שהוכיח הניצחון של גוש השינוי אתמול בכל הנוגע לוועדה המסדרת בכנסת - יו"ר רע"מ מנסור עבאס הוא עדיין לשון המאזניים, גם בנוגע לחוק הבחירה הישירה. 

שלשום אמר עבאס כי הוא בוחן את חוק הבחירה הישירה. בנט עוד לא גיבש את עמדתו, ונראה שהוא מתנגד לחוק, אלא אם יתברר לו שהולכים לבחירות חמישיות. 

כדי שהחוק הזה יקודם במהירות, יש צורך באישור של הוועדה המסדרת במתן פטור מחובת הנחה מוקדמת של 45 ימים, כך שנתניהו יזדקק לתמיכתם בוועדה הן של עבאס והן של בנט. מאחר שמיקי זוהר צפוי לסיים את כהונתו כיו"ר הוועדה המסדרת בעוד 13 ימים, עם סיום המנדט להרכבת הממשלה לנתניהו, אזי לליכוד אין הרבה זמן - מאחר שאז נציג גוש השינוי יעכב את היוזמה.  

למעשה, מדובר בחוק פרסונלי, רטרואקטיבי שאותו מבקש נתניהו לחוקק "תוך כדי תנועה". מדובר גם בפגיעה נוספת בחוקי יסוד באמצעות הוראה שעה  והפעם בחוק יסוד: הממשלה. בג"ץ כבר מתח ב-2017 ביקורת על ממשלת נתניהו ששינתה את חוק יסוד: משק המדינה בהנהיגה תקציב דו שנתי בהוראת שעה. 

זאת ועוד, הצעת חוק אחרת לבחירה ישירה של ראש הממשלה, שהוגשה בשבוע שעבר על ידי ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) גם מגדילה את מספר ח"כי הקואליציה ב-12 על מנת ליצור לה רוב. בכך, היא סותרת באופן מהותי ובוטה את תוצאות הבחירות לכנסת ה-24. 


מנסור עבאס, צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת מנסור עבאס | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת מנסור עבאס, צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת


שינוי החוק כעת, עשוי לסייע לנתניהו, אם ייבחר, אבל גם יאיים על המשך כהונתה של הכנסת. שכן, לפי הצעת החוק, אם רה"מ הנבחר ייכשל בהרכבת ממשלה ב-90 הימים שלאחר פרסום התוצאות, הכנסת תתפזר וייערכו בחירות כלליות.  כלומר, לא זו בלבד שישנו את החוק - אלא, שבעוד כ-4 חודשים ישראל עלולה להיגרר למערכת בחירות שישית. 

באוקטובר 2006, כשנתניהו שימש יו"ר האופוזיציה, הוא הצהיר כי "שיטת הממשל אינה זוג גרביים שמחליפים כל יום. דומה הדבר למכונית שנוסעת בכיוון הלא נכון ובמקום להחליף את כיוון הנסיעה מחליפים את דגם המכונית". 

נתניהו צדק - אין צורך אמיתי בשינוי השיטה כעת, אלא בהעברת המנדט להרכבת הממשלה למועמד אחר. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות