אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופטימיות זהירה באירופה: עלייה במדד מנהלי הרכש צילום: אי.אף.פי

אופטימיות זהירה באירופה: עלייה במדד מנהלי הרכש

המדד האירופי של מרקיט הגיע ל-53.7 באפריל לעומת 53.2 במרץ, והוא מצביע על מגמה של התרחבות הפעילות הכלכלית. ברקע: ההקלות המתוכננות בסגרים - איטליה פותחת חלקים מכלכלתה ביום שני, צרפת ויוון מתכננות פתיחה מחודשת באמצע מאי

23.04.2021, 12:29 | חדשות חוץ

הפעילות העסקית במדינות גוש היורו חזרה להתרחב באפריל, כך על פי מדד מנהלי הרכש (PMI) של חברת מרקיט (HIS Markit) שפורסם היום. 

המדד שכולל חברות במגזר הפרטי ובוחן פעילות במגזרי התעשייה והשירותים - הגיע ל-53.7 באפריל לעומת 53.2 במרץ. מדד מעל 50 משמעו התרחבות בפעילות הכלכלית. 

קראו עוד בכלכליסט:


בשבועות האחרונים מדינות אירופה הגבירו את מבצעי החיסונים שלהן, אם כי מספר מדינות עדיין נמצאות בסגר עקב גל שלישי של הדבקה. 

"בחודש שבמהלכו הודקו האמצעים למניעת התפשטות הווירוס, על רקע גל הדבקות חדש, כלכלת גוש היורו הראתה חוזקה מעודדת", אמר כריס וויליאמסון, כלכלן עסקי ראשי במרקיט. "למרות שמגזר השירותים המשיך לסבול מהסגרים, הוא חזר לצמיחה לאחר שחברות התאימו עצמן לחיים עם הווירוס", הוא הוסיף. 

 כריסטין לגארד נשיאת הבנק האירופי המרכזי. צמיחה ברבעון השני , צילום: בלומברג כריסטין לגארד נשיאת הבנק האירופי המרכזי. צמיחה ברבעון השני | צילום: בלומברג  כריסטין לגארד נשיאת הבנק האירופי המרכזי. צמיחה ברבעון השני , צילום: בלומברג

אנליסטים מביעים אופטימיות זהירה לגבי החודשים הקרובים שבהם הממשלות מתכננות להקל על חלק מהמגבלות. איטליה פותחת חלקים מכלכלתה ביום שני, צרפת שוקלת פתיחה מחודשת זהירה החל מאמצע מאי, ויוון מתכננת לפתוח את כלכלתה במועד דומה. 

נשיאת הבנק האירופי המרכזי כריסטין לגארד אמרה אתמול כי "המידע הכלכלי החדש מראה שהפעילות הכלכלית כנראה התכווצה שוב ברבעון הראשון של השנה, אך מצביע גם על צמיחה ברבעון השני". היא הוסיפה עם זאת, שעדיין ישנה אי-ודאות כללית בנוגע לתחזית הכלכלית. 

מדד התפוקה הכלכלית הצרפתית הגיע באפריל ל-51.7, שיא של תשעה חודשים, וההתרחבות הראשונה מאז אוגוסט. "עם ההתרחבות בפעילות השירותים ועלייה חזקה בייצור במהלך אפריל, המגזר הפרטי הצרפתי סוף סוף הצליח להשיג צמיחה", כך אמר אליוט קר, כלכלן במרקיט. 

המומנטום החיובי בכלכלה הצרפתית מגיע בעיקר ממגזר השירותים, עם ירידה קלה במגזר הייצור. בגרמניה נרשמה האטה בפעילות הכלכלית באפריל, עם מדד PMI של 56 לעומת 57.3 במרץ, זאת לאחר שמגזר השירותים האט מעט, ומגזר הייצור התמודד עם מחסור בחומרי גלם. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות