אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר עיכוב ממושך: 3 מטוסי האף-35 החדשים נחתו בישראל דובר צה"ל

לאחר עיכוב ממושך: 3 מטוסי האף-35 החדשים נחתו בישראל

שלישיית החמקנים חנתה במשך שבוע באיים האזוריים בגלל תקלה באחד מהם. זאת, אחרי שהקורונה עיכבה בחודשים את הייצור שלהם, ומחסור במטוסי תדלוק בחיל האוויר האמריקאי ומזג אוויר סוער עיכבו את המראתם לארץ. הערב נחתו שלושת המטוסים בבסיס נבטים ונמסרו לחיל האוויר

25.04.2021, 22:14 | אודי עציון

סוף טוב הכל טוב: הערב נחתו בבסיס נבטים שלושת מטוסי האף-35 המעוכבים, עם השלמת התיקון שעברו. המטוסים נמסרו לטייסת ה"אדיר" השנייה של חיל האוויר, טייסת 116.


קראו עוד בכלכליסט:


המטוסים שנמצאו בטיסת העברה מארה"ב לישראל חנו זה שבוע בשדה התעופה "לג'אס" שבאיים האזוריים. לאחר נחיתת הביניים המתוכננת בשדה, התגלתה תקלה במנוע של אחד מהם, והוא המתין לחלק חילוף שהגיע לבסוף היום. המטוסים הוטסו בידי טייסים מארה"ב ונמצאו באחריות חיל האוויר האמריקאי עד לנחיתתם בבסיס נבטים בארץ.

מדובר בשלישיית מטוסים שסופקו לחיל האוויר הישראלי באיחור של כחצי שנה, בגלל צירוף של נסיבות, החל מהקורונה, ועד בעיות מבצעיות של חיל האוויר האמריקאי, בעיות מזג אוויר וכעת גם תקלה טכנית.

זו קבוצת מטוסים מתוך הזמנה ל-17 מטוסי אף-35 שביצעה ישראל עוד ב-2017, והיו אמורים להיות מסופקים עוד ב-2020. אולם בשנה שעברה סיפקה לוקהיד לישראל רק 3 מבין 6 מטוסים מתוכננים, עקב האטת הייצור שגרמה הקורונה, ששיבשה את העבודה בפס הייצור בפורת' וורת' טקסס, ואצל ספקי המשנה. לוקהיד תיכננה לייצר 141 מטוסים ב-2020, אך הצליחה לספק רק כ-120 מהם.


מטוסי ה-F-35 החדשים נוחתים בנבטים, דובר צה"ל מטוסי ה-F-35 החדשים נוחתים בנבטים | דובר צה"ל מטוסי ה-F-35 החדשים נוחתים בנבטים, דובר צה"ל


רק בפברואר המריא לטיסת הבכורה המטוס השלישי במשלוח הנוכחי. אולם אחרי שסיים את טיסות המבחן והיה מוכן סוף סוף להעברה לארץ, התגלתה בעיה חדשה: מחסור במטוסי תדלוק זמינים שילוו את השלישיה. 

האף-35 נזקק לתדלוקים באוויר כדי לחצות את האוקיאנוס האטלנטי, ולכל משלוח כזה מצטרף מתדלק מחיל האוויר האמריקאי. אולם צי המתדלקים האמריקאי מתוח בין הפעילות המבצעית במזרח התיכון, הפעילות הגוברת במזרח אירופה, והאימונים השגרתיים, כל זאת בזמן שהוא נמצא בתהליך החלפת מטוסי הבואינג KC-135R העתיקים בבואינגKC-46  החדש. 

המטוסים המתינו במפעל יותר מחודש עד שנמצא מתדלק זמין למשימה, ואז התערב מזג האוויר שעיכב בעוד כמה ימים את ההמראה מטקסס. 

עם הגעת השלישייה יש לחיל האוויר 27 מטוסי אף-35 מתוך ה-50 שכבר הוזמנו. ועדת השרים לענייני הצטיידות אישרה לפני חודשיים רכישת 25 מטוסים נוספים שישמשו להקמת טייסת שלישית של המטוס, אך הזמנה טרם בוצעה.

בכיר בחיל האוויר האמריקאי אמר לאחרונה כי החיל שוקל להצטייד בפחות מטוסי אף-35 מהמתוכנן, שכן ההפעלה שלהם התגלתה כיקרה מהמתוכנן, ולפתח מטוס קרב חדש פשוט וזול יותר שיוכל להחליף את מטוסי האף-16 המזדקנים שלו.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות