אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שירות התעסוקה: קצב החזרה של צעירים לעבודה איטי מהמצופה צילום: שלו שלום

שירות התעסוקה: קצב החזרה של צעירים לעבודה איטי מהמצופה

למרות הפתיחה הכמעט מלאה של המשק ושל ענפי המסחר והמזון, שיעור המובטלים הצעירים לא ירד ועמד על כ-47% בחודש מרץ. שירות התעסוקה מאשים: זה קורה בגלל הבטחת דמי האבטלה, יש להקשיח התנאים מיולי

25.04.2021, 12:10 | שחר אילן


קצב החזרה של צעירים לעבודה נמוך מהמצופה. בחודש מרץ נמשכה פתיחה כמעט מלאה של ענפי המזון, האירוח המסחר והפנאי שבהם מועסקים צעירים בשיעור גבוה. למרות זאת שיעור דורשי העבודה הצעירים דרך במקום על 47.4%. בשירות התעסוקה קובעים שהמשמעות היא ש"הצעירים אינם חוזרים לעבודה".


קראו עוד בכלכליסט:


הצעירים עד גיל 34 מהווים כ-50% מהמובטלים. הדבר מעורר חשש כבד להיווצרות אבטלה כרונית בקרב צעירים משכבות חלשות ובייחוד באוכלוסייה הערבית. 

עם זאת, ברור שיש אוכלוסייה רחבה של צעירים, בהם סטודנטים רבים, שניצלו את הבטחת דמי האבטלה עד סוף יוני כדי לא לעבוד או לעבוד בשחור. 


בית קפה בירושלים. חסרים עובדים, צילום: שלו שלום בית קפה בירושלים. חסרים עובדים | צילום: שלו שלום בית קפה בירושלים. חסרים עובדים, צילום: שלו שלום

עבור סטודנטים רבים דמי האבטלה שימשו בפועל בשנת הלימודים הזאת כמלגת קיום. דמי האבטלה קרובים מאוד לגובה השכר, מה שהופך את העבודה לפחות משתלמת. לפיכך, סביר שצעירים רבים יחזרו לעבודה החל מיולי הן בגלל סיום דמי האבטלה והן משום שעד אז יסתיימו הבחינות במוסדות להשכלה גבוהה.

בשירות התעסוקה מפנים אצבע מאשימה להבטחת הממשלה להעניק דמי אבטלה עד חודש יוני. מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור אמר ש"עם פתיחת המשק, הפכו דמי האבטלה מרשת ביטחון לחסם תעסוקתי בפני לא מעט דורשי עבודה, ובכללם הצעירים". 

באגף המחקר והתכנון של שירות התעסוקה אומרים כי "זה נכון לגבי צעירים וגם לגבי מרוויחי שכר נמוך אחרים". בשירות דורשים לעבור החל מיולי לשיטה הרבה יותר קשוחה של מתן דמי אבטלה: הארכה נדיבה יותר של דמי האבטלה למבוגרים יותר והורים לילדים וקצרה יותר לצעירים, הורדת דמי האבטלה ככל שעובר זמן וכן התניית המשך דמי האבטלה במאמצים של המובטל לחזור לעבודה. 

בשירות התעסוקה מציינים כי הסירוב של צעירים רבים לחזור לעבוד הוא אחת הסיבות לגידול הדרמטי במספר המשרות הפנויות, בייחוד בענפי המזון, הבידור והמסחר. מדצמבר 2020 למרץ 2021 גדל מספר משרות עובדי המטבח הפנויות ב-36%, משרות המלצרים והמוזגים עלו ב-208% ואילו מספר משרות הטבחים הפנויות גדל בלא פחות מ-218% בשלושת החודשים הללו.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות