אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ענקית הרכבות CRRC תבצע רכש גומלין מתעשיות ישראליות ביותר מ-56 מיליון יורו צילום: אוראל כהן

ענקית הרכבות CRRC תבצע רכש גומלין מתעשיות ישראליות ביותר מ-56 מיליון יורו

התוכנית של החברה הממשלתית הסינית - זוכת המכרז לאספקת קרונות לקו האדום של הרכבת הקלה בת"א - לביצוע רכש גומלין בישראל, אושרה; תכלול בין היתר השקעה של 17 מיליון יורו ברכישת ציוד, 4 מיליון יורו בהעברת ידע, 10.5 מיליון יורו ברכישת שירותים ועבודה ו-7.6 מיליון יורו בשת"פ בנושאי מו"פ שונים עם מספר אוניברסיטאות מקומיות

25.04.2021, 17:20 | יובל שדה

החברה הממשלתית הסינית CRRC (שנסחרת בבורסות שנחאי והונג קונג), חברת ייצור הרכבות הגדולה בעולם וזוכת המכרז לאספקת קרונות לקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב, תשקיע מעל ל-56 מיליון יורו במשק הישראלי.

קראו עוד בכלכליסט:

החברה שבבעלות ממשלת סין זכתה במכרז לפני 5 שנים, ותוכנית המימוש שלה לביצוע רכש גומלין בישראל אושרה רק כעת, בתום משא ומתן עם הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי (רשפ"ת) במשרד הכלכלה והתעשייה. התוכנית שאושרה כוללת רכישת ציוד בהיקף של כ-17 מיליון יורו, 4 מיליון יורו יושקעו בהעברת ידע, 10.5 מיליון יורו יופנו לרכישת שירותים ועבודה ו-7.6 מיליון יורו ינותבו לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח עם מספר אוניברסיטאות בישראל; 17 מיליון יורו נוספים ישמשו להשקעה עתידית נוספת ברכש ומו"פ. חברת CRRC מחוייבת לממש את כלל עסקאות רכש הגומלין עד ליום פקיעת המכרז.

במשרד הכלכלה אומרים כי במקרה זה יהווה רכש הגומלין כלי משמעותי לפיתוח ולהכשרת כוח אדם, ולהעברת ידע מקצועי ושיטות עבודה מתקדמות. "התוכנית כוללת רכש ישיר מחברות ישראליות בהיקפים משמעותיים, לצורך שילוב מוצרים אלו בקרונות, הכשרה מקצועית של עובדים לצורך ביצוע עבודות הרכבה ותחזוקה בקרונות, ביצוע מחקרים באוניברסיטאות בישראל בתחומים רלוונטיים לחברה, שיתופי פעולה בפיתוח טכנולוגיות עם חברות סטארט-אפ ישראליות לצורך התאמת הטכנולוגיה לצרכי החברה הסינית ופתיחת שווקים", כך לפי חובב רף, מנהל תחום בכיר פיתוח עסקי ברשפ"ת. 

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב, צילום: אוראל כהן עבודות הרכבת הקלה בתל אביב | צילום: אוראל כהן עבודות הרכבת הקלה בתל אביב, צילום: אוראל כהן

בשנת 2019 נרשמו במערכת הרשפ"ת 203 התחייבויות חדשות של 119 ספקי חוץ, בשווי כולל של 1.21 מיליארד דולר. משרד הכלכלה טרם פרסם נתונים על שנת 2020.  

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, אמר כי "למרות משבר הקורונה העולמי, מעמדה של ישראל ויכולותיה של התעשייה הישראלית עדין מייצרות ביקושים גבוהים – בין השאר בזכות ערך החדשנות. תוכנית רכש הגומלין של CRRC תסייע ביצירת מקומות עבודה, הכשרה של כוח אדם ופיתוח של התעשייה והאקדמיה הישראלית".

מ-CRRC נמסר: "אנו מזהים את הפוטנציאל המשמעותי בשוק הישראלי וננצל את ההזדמנות לשתף פעולה עם חברות ישראליות במגוון תחומים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות