אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשות הפלסטינית נדרשת לשלם פיצויים למשפחת נרצח בפעולת טרור צילום: אוהד צויגנברג

הרשות הפלסטינית נדרשת לשלם פיצויים למשפחת נרצח בפעולת טרור

השופט חנן מלצר דחה את בקשת הרשות לדיון נוסף על פסק הדין שחייב אותה לשלם פיצוי עונשי למשפחתו של הנרצח עמוס מנטין בסכום של 3.5 מיליון שקל. מלצר: הרש"פ אחראית אזרחית לרצח של מעשיה שלה"

26.04.2021, 09:13 | משה גורלי

בית המשפט העליון דחה בשבוע שעבר בקשה של הרשות הפלסטינית לדיון נוסף על חיובה לפיצוי משפחת הנרצח עמוס מנטין בסכום של 3.5 מיליון שקל. מנטין, טכנאי בזק, נרצח בידי מחבל ב-2003. באמצעות עו"ד ענת גינזבורג עתרה משפחתו נגד הרשות הפלסטינית. בפסק הדין נקבע שנפגע טרור, שבוחר לקבל קצבת נפגעי איבה במקום פיצוי נזיקי, זכאי לקבל בנוסף גם פיצויים עונשיים מהאחראי לנזק שנגרם. בית המשפט העליון קיבל את התביעה לפני ארבע שנים, והמשנה לנשיאה, חנן מלצר, דחה את בקשת הרשות, באמצעות עו"ד יוסי ארנון, לדיון נוסף.

אמו ואחיו של עמוס מנטין, צילום: זהר שחר אמו ואחיו של עמוס מנטין | צילום: זהר שחר אמו ואחיו של עמוס מנטין, צילום: זהר שחר


בין היתר, חזר מלצר, על קביעות השופט סולברג בסיבוב הקודם: "הרש"פ אחראית אזרחית לרצח המנוח בשל מעשיה שלה, שכללו: הפעלת מחנות אימונים והעברת מסר של מתן לגיטימציה למעשי טרור". מלצר הוסיף שהקביעות שייחסו להתנהגות רשות "קשר סיבתי והטלת אחריות למות המנוח" אינן הלכה חדשה שמצדיקה דיון נוסף.

תביעת מנטין רשמה הישג כפול. ראשית, לאחר תקדים "השנים האבודות" הוכרה זכותה של משפחת המנוח לפיצוי על שנות ההשתכרות האבודות, גם כאשר המנוח לא הותיר אחריו תלויים כאישה וילדים. שנית, התקדים הניח תשתית לתביעת פיצוי עונשי.

לפני שלוש שנים קיזזה ישראל 3.5 מיליון שקל מכספי המסים המיועדים לרשות הפלסטינית והעבירה אותם לקופת ההוצאה לפועל, לפי צו של ביהמ"ש השלום בתל אביב.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות