אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר שהופתע מהרכישה: פרנקל עשוי לצאת למאבק משפטי מול נחמיאס על גב־ים צילומים: ויקיפדיה, ורד פיצ'רסקי

בלעדי לכלכליסט

לאחר שהופתע מהרכישה: פרנקל עשוי לצאת למאבק משפטי מול נחמיאס על גב־ים

אהרון פרנקל, שהעלה את אחזקתו בגב־ים ל־28.4%, עשוי לנסות למנוע את העסקה שתעלה את נכסים ובניין שבשליטת דסק"ש לאחזקה של 44.5% בחברה. גם אם יפסיד בקרב, פרנקל עשוי להקשות על בעלי השליטה

28.04.2021, 07:40 | גולן חזני

אהרון פרנקל לא מוותר על השליטה בגב־ים. ל"כלכליסט" נודע כי פרנקל נערך לקרב מול נכסים ובניין ובעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, שהוא גם בעל המניות הגדול בדסק"ש (29.9%). היחסים בין השניים, שהיו טובים עם כניסת נחמיאס לדסק"ש, עלו על שרטון.

קראו עוד בכלכליסט

פרנקל צפוי לנסות למנוע את השלמת העסקה במסגרתה סיכמה נכסים ובניין בשבוע שעבר על רכישה של 14.61% ממניות גב־ים מידי כלל ביטוח, מיטב־דש ומנורה, תמורת 937 מיליון שקל בעסקת מניות, מזומן ונכסים.

אהרון פרנקל, צילום: אלי איטקין אהרון פרנקל | צילום: אלי איטקין אהרון פרנקל, צילום: אלי איטקין

מקורבים לגב־ים מספרים כי פרנקל הופתע מהרכישה, מאחר ולטענתו בינו לבין נחמיאס היתה מעין הבנה שקטה לא לשנות את יחסי הכוחות באחזקות בחברה, בלי עדכון מראש ובכלל. בנוסף יתכן שפרנקל יטען גם כי הרכישה של נכסים ובניין את מניות גב־ים ועליה אל 44.5% מהמניות היא עבירה על חוק הריכוזיות.

עם כניסת נחמיאס וקבוצת מגה אור לאחזקה של 29.9% במניות דסק"ש, המחזיקה בשליטה (74%) בנכסים ובניין ודרכה בגב־ים, החזיק כבר פרנקל באופציה להגיע ל־35% במניות גב־ים. כיום מחזיק פרנקל ב־28.4% ממניות גב־ים. ביוזמתו של פרנקל נבחר אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי־טפחות לשעבר, ליו"ר נכסים ובניין, במהלך שקיבל את ברכת הדרך השקטה מנחמיאס.

זוהי אחת הסיבות שהמהלך של נחמיאס הפתיע את פרנקל, שנציגו בישראל בחודשים האחרונים הוא אילן גיפמן, מנכ"ל חברת אספן לשעבר. פרנקל סירב להגיב לפניות "כלכליסט".

פרנקל מימש שלשום חלק מהאופציות שברשותו מול חברת הביטוח מגדל ורכש עוד 5.35% ממניות גב־ים תמורת 284 מיליון שקל ובכך עלה לאחזקה של 28.4% בחברה. העסקה עם מגדל נחתמה בנובמבר 2020 ובמסגרתה רכש פרנקל (שהחל לאסוף את מניות גב־ים עוד בתקופת בעל השליטה הקודם אדוארדו אלשטיין) ממגדל 16.13 מיליון מניות של גב־ים וקיבל אופציה לרכישת עוד 16.13 מיליון.

שלשום, כאמור, מימש חלק מהאופציה ורכש 11.45 מיליון מניות לפי מחיר של 24.784 שקל למניה. פרנקל מחזיק גם בזכויות הצבעה של 2.25% נוספות, 30.65% סה"כ. הוא השקיע סה"כ ברכישת המניות כ־1.5 מיליארד שקל. נכסים ובניין מחזיקה כרגע ב־32.41% אבל עם השלמת העסקה מול מיטב כלל ומנורה תגיע ל־44.5%.

נכסים ובניין וגב־ים קיבלו אישור רשות התחרות למהלך, שמהווה סוג של מיזוג. נחמיאס יוכל לרכוש מניות נוספות רק בהצעת רכש ואילו פרנקל יוכל לעלות עד לאחזקה של נחמיאס, כך שהסאגה תתברר בשבועות הקרובים.

פרנקל, שקיווה לשלוט בגב־ים, מוצא עצמו בסיטואציה נחותה, הן מבחינת יוקרה והן עסקית, שכן מניות שאינן מניות שליטה מקבלות שווי נחות ממניות שליטה. עם זאת, גם כמי שאיננו בעל שליטה, הוא יוכל לעשות צרות לנחמיאס ולנכסים ובניין במידה ויבקשו להעביר עסקאות בעלי עניין או אחרות הדורשות רוב של בעלי מניות המיעוט.

גם העובדה שבית המשפט לא התערב בטענות דומות שהציג אדוארדו אלשטיין לגבי שאלת הריכוזיות ונחמיאס, עלולה לעמוד בעוכריו ולהקשות על מאבקו.

בתוך כך, רשות התחרות ערכה אתמול "שיחת חששות" עם ביג וכידן דהרי וירון אדיב, בעלי תנופורט. דהרי ואדיב רכשו את ישפרו מידי נכסים ובניין, וסיכמו עם ביג שהאחרונה תרכוש מהם את ישפרו סנטר במודיעין ב־425 מיליון שקל.

בשיחה הבהירה הרשות כי תתקשה לראות בביג ובמגה אור מתחרים אגרסיביים, לאור שיתוף הפעולה הפורה ביניהם בשלל נכסים, ולכן היא לא רואה בעין יפה את העסקה. עמדת הרשות נרמזה בעבר, אך אתמול היתה נחרצת יותר, וסימנה לביג כי תצטרך לסגת מהעסקה. ביג עשויה לערער על החלטה רשמית, אם תינתן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות