אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איגודן יגייס 2.5 מיליארד שקל לשדרוג מערכות הביוב

בלעדי לכלכליסט

איגודן יגייס 2.5 מיליארד שקל לשדרוג מערכות הביוב

התאגיד, המפעיל את מערכת השפכים של גוש דן, פועל לקבלת מימון מקונסורציום של בנקים וגופים מוסדיים, לצורך התאמת התשתיות ל־20 שנה

28.04.2021, 07:47 | ענת רואה

תאגיד איגודן, המפעיל את מערכת הולכת השפכים של גוש דן, יוצא במהלך לגיוס של 2.5 מיליארד שקל לצורך מימון פרויקטים להרחבת תשתיות ומערכות הביוב והתאמתם לעשורים הבאים. הגיוס, שייעשה מבנקים ומגופים מוסדיים בישראל, מיועד למימוש תוכנית עבודה בהיקף כ־3 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט:

"אנו בונים את תשתיות הביוב לדורות הבאים", אמר יו"ר איגודן ארנון גלעדי. "לפי התחזיות, בשנת 2040 יתגוררו בגוש דן כ־3.5 מיליון תושבים ויש  לדאוג לתשתיות עבורם". מנכ"ל איגודן, מרק אוקון, אמר כי הגיוס יאפשר פיתוח אורבני של 23 רשויות המחוברות לאיגודן.

איגודן הוקם ב־1955 על ידי שבע הערים המרכזיות של גוש דן (תל אביב יפו, חולון, רמת גן, בת ים, פתח תקווה, בני ברק וגבעתיים) שהן בעלות המניות באיגוד. בהמשך הצטרפו 17 רשויות נוספות.


ארנון גלעדי ארנון גלעדי ארנון גלעדי


מימון פעילות איגודן נעשה באמצעות אגרות שמשלמים הצרכנים בחשבון המים. כיום משרת איגודן כ־2.5 מיליון תושבים ו־7,000 מפעלי תעשייה. התאגיד מטפל באמצעות מכון הטיהור האזורי (שפד"ן). בכ־150 מיליון מ"ק שפכים בשנה ומטהר אותם למים באיכות מי שתייה להשקיה בלתי מוגבלת בחקלאות בנגב. מים אלו מהווים כ־10% מצריכת המים בישראל וכ־70% מצריכת המים לחקלאות בנגב.

זו הפעם השנייה שאיגודן מבצע מהלך גיוס בכדי להרחיב תשתיות. ב־2014 גייס איגודן כ־1.4 מיליארד שקל מהבנקים (בעיקר לאומי והפועלים), והכספים נמשכו בהדרגה, כשהפעימה האחרונה היתה ב־2020–2021. החוב מוחזר על פני 15 שנה, ועלותו כ־100 מיליון שקל בשנה.


תוכנית "איגודן 2040" אושרה על ידי רשות הממשלתית למים ולביוב ומועצת רשות המים. כוונת איגודן להשלים את גיוס ההון עד ספטמבר הקרוב. ההשקעות ייפרסו לאורך העשור הקרוב.

באיגודן אומרים כי אין כוונה להעלות את תעריפי המים שמשלמים הצרכנים על מנת לממן את ההשקעות. התעריף אמור להתעדכן ביולי 2021, אך נמסר כי הוא יישאר ללא שינוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות