אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק ההייטק: מי ירוויח מהקמת תשתיות הענן בישראל צילום: Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel

פרשנות

לא רק ההייטק: מי ירוויח מהקמת תשתיות הענן בישראל

גוגל, אורקל, מיקרוסופט ואמזון הודיעו לאחרונה על הקמת התשתיות, ששדרגו בבת אחת את ההייטק הישראלי. אולם מדובר גם ביוזמות נדל"ן עצומות, כאלה שחיוניות עבור שירותי ציבור וביטחון, וייצרו תחרות בריאה על לקוחות מקומיים

28.04.2021, 11:08 | הגר רבט

גוגל, אורקל, מיקרוסופט ואמזון הודיעו לאחרונה על כוונתן להקים תשתית ענן בישראל, וכך, כמעט בבת אחת, זכה ההייטק הישראלי לשדרוג גרסה מסיבי. 

בראש ובראשונה מדובר בהוזלת עלויות עבור חברות ישראליות שהסתמכו עד כה על שרתים מרוחקים, אבל גם הקטנת זמני תגובה היא תופעת לוואי מבורכת. ובכלל, העובדה שישראל זוכה סופסוף לתשתית ענן מקומית מסמנת על בגרות של התעשייה. 


קראו עוד בכלכליסט:


אמזון וגוגל שזכו בפרויקט נימבוס הממשלתי מחויבות להקים כאן תשתית ענן, אבל העובדה שהצטרפו אליהן עוד שתי מתחרות מעידה על כך שהחברות הללו לא רוצות להשאיר את הבמה לזוכות ולפספס את ישראל. זו גם עדות לחשיבות יוזמות ממשלתיות מסוג זה, שכן סביר מאוד להניח שללא המכרז היינו ממתינים לפרויקט כזה עוד תקופה ארוכה.


הקרייה, משרד הביטחון, צילום:  Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel הקרייה, משרד הביטחון | צילום: Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel הקרייה, משרד הביטחון, צילום:  Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel


אבל לא רק ההייטק ייהנה מהקמת תשתית ענן זמינה וקרובה, מדובר גם ביוזמות נדל״ן עצומות שישפיעו ככל הנראה על הקמת תשתיות פיזיות. בנוסף, הקמת תשתית מקומית בחסות ממשלתית חיונית עבור שירותי ציבור וביטחון, שאינם יכולים לשמור מידע על שרתים במדינות מרוחקות. הזוכות במכרז הממשלתי יקבלו את תקציבי המחשוב של צה״ל ושל הממשלה אבל יתחרו, יחד עם הענקיות האחרות, על השוק הפרטי, שהולך וגדל מיום ליום. כניסה של ארבע ספקיות ענן לשוק כמעט במקביל תיצור בהכרח תחרות בריאה על לקוחות מקומיים, ולא מן הנמנע שתבוא לידי ביטוי בתמחור נוח, לפחות בתקופה הראשונה. 

ולבסוף, אי אפשר שלא להתייחס להאצה הדיגיטלית של השנה האחרונה. אם טרום הקורונה חברות ישראליות, לואו-טק והייטק כאחד, יכלו לתפקד ללא תשתית מקומית, הרי שההתפתחות הטכנולוגית האחרונה הפכה זאת לדבר כמעט בלתי אפשרי. 

ענן הפך לזירת פעילות מרכזית עבור חברות רבות, במיוחד במהלך העבודה מהבית. מחשוב ענן אינו נחלתם של מתכנתים בלבד, אלא הכרח עבור כל מי שנזקק לאיסוף מידע או לעבודה מול לקוחות. אבל חייבים גם לסייג ולומר שגוגל, המצטרפת האחרונה לתחום, לא סיפקה בהודעה הבוקר תאריך הקמה, לוח זמנים או מיקום ולא ברור לכן מה יהיה היקף הפרויקט. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות