אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוויה אחר לוויה: זיהוי הגופות פסק בכניסת השבת צילום: איי פי

לוויה אחר לוויה: זיהוי הגופות פסק בכניסת השבת

במרוץ לכניסת השבת הובאו למנוחות בזה אחר זה חלק מ-45 הנספים באסון הנורא בהילולה במירון. על מנת להספיק, בחלק מההלוויות בירושלים ויתרו על הספדים. בבית העלמין סגולה בפ"ת הובאה גופה לא-נכונה ללוויית אחד הנערים, ובני המשפחה נשלחו הביתה במפח נפש. קרב סכינים במשטרה לצד חקירת מח"ש, קצין בכיר על הגורם לאסון: "המדרגות היו רטובות"

30.04.2021, 22:01 | ynet

בשעה 19:00 נכנסה השבת, ולרבים לא תהיה זו שבת של שלום. במירוץ עד לכניסתה הובאו הערב (ו') בזה אחר זה גופותיהם של כמה מ-45 הנספים באסון הקשה בהילולת ל"ג בעומר בהר מירון, האסון האזרחי החמור ביותר בתולדות מדינת ישראל, ולאחר מכן פסק התהליך באבחה אחת ויתחדש רק במוצאי השבת. 


קראו עוד בכלכליסט:הלוויתו של אליעזר גולדברג שנהרג באסון הר מירון, צילום: אלכס קולומויסקי הלוויתו של אליעזר גולדברג שנהרג באסון הר מירון | צילום: אלכס קולומויסקי הלוויתו של אליעזר גולדברג שנהרג באסון הר מירון, צילום: אלכס קולומויסקי

במכון לרפואה משפטית באבו כביר, לשם הובאו הגופות, הספיקו עד כניסת השבת לזהות את גופותיהם של 32 מהנספים בני המגזר החרדי. מתוך אלו שזוהו, גופותיהם של 22 שוחררו לקבורה, אך לא ברור אם לוויותיהם של כל אלו אכן יצאו לפועל היום.  

 באבו כביר מסרו כי בשל הוראת הרב הראשי לישראל לא ניתן היה להמשיך בהליך שחרור הגופות במהלך השבת. "תהליך השחרור כולל אישור הזיהוי והשחרור על ידי נציגי המשטרה והבאה לקבורה, שלא יוכלו להתבצע במהלך השבת בהוראת הרב הראשי", נמסר.  

הלוויות נערכו בין היתר בירושלים בהר המנוחות ובבית הלוויות שמגר, שם עקב הלחץ הרב כבר לא נותר זמן להספדים לקראת כניסת השבת: הגופות עברו טהרה ותוך דקות נאמר עליהן קדיש והן הוסעו לבית העלמין. המרוץ עד לכניסת השבת עורר גם מפח נפש כבד בבית העלמין סגולה בפתח תקווה, שגם שם הובאו למנוחות כמה מהנספים: בהלווייתו של אחד הנערים שנהרגו התברר כי הובאה הגופה הלא-נכונה, ובני המשפחה האבלים נאלצו לעזוב את המקום. 

במקביל לזיהוי הגופות וקבורתן, ולצד החקירה שהוטלה על המחלקה לחקירות שוטרים, בשעות האחרונות התפתח גם מה שנראה כמו קרב האשמות סביב אחד המחדלים החמורים בתולדות המדינה. הגם שהחקירה הוטלה על המחלקה לחקירות שוטרים, כבר עתה המשטרה מחולקת למספר מחנות. בסביבתו של המפכ"ל, רב-ניצב יעקב שבתאי, ניסו להרחיקו עד כמה שניתן מחיצי הביקורת. "מי שאישר את התוכניות הוא מפקד המחוז הצפוני, והוא גם זה שלקח אחריות", אמרו שם.


הלוויתו של משה בן שלום, צילום: איי פי הלוויתו של משה בן שלום | צילום: איי פי הלוויתו של משה בן שלום, צילום: איי פי


 מחקירה ראשונית של המשטרה עולה כי כמה מהשוהים במקום החליקו ממדרגות, ויצרו "מפולת אנושית", שתחתיה נמחצו השוהים. כוחות הכיבוי חילצו את הלכודים, בסיוע מסוקי חיל האוויר ולוחמי יחידה 669. לבתי החולים פונו יותר מ-100 פצועים, רובם שוחררו.  

ראש חטיבת האבטחה והרישוי במשטרת ישראל, תת-ניצב מוריס חן, אמר הערב בריאיון ל-ynet כי "מדובר באירוע טרגי חסר תקדים, וזאת למרות שההיערכות הייתה חסרת תקדים והתפרסה על פני מספר חודשים ובהובלת מפקד המחוז ביד רמה, לצד ראש אגף התנועה ולצד כל המארגנים האזרחיים". לדבריו, "חובה על כולנו לתחקר את האירוע לעומק לפני, תוך כדי ואחרי. זה נכון למשטרה, ונכון לכל הגופים – כדי למנוע את האירוע הבא".

תנ"צ חן ציין כי בבוקר האסון המשטרה יחד עם כל הגופים הרלוונטיים תרגלו תרחיש דומה. "דימינו אירוע בדיוק כפי שהתרחש בשעות הלילה. קשה לי להגיד את זה אחרי שאני רואה 45 גופות, ואת הילדים ואת המשפחות, אבל אם לא היו פעולות מיידיות היו עוד הרבה יותר נפגעים".

הוא הוסיף: "צריך להגיד מילה טובה לכל השותפים שלנו, טייסי צה"ל, מד"א וכל הגופים המתנדבים. גם אם מסתכלים על לוחות הזמנים, הם מהירים מאוד בזמן התגובה וביצירת תמונת מצב. אחרי 15 דקות כבר הפעילו את כל הכוחות על מנת להציל חיים".

לדברי תנ"צ חן, האירוע הקשה התרחש בעת שרבים ביקשו לצאת בזמן הדלקת המדורה במתחם חסידות תולדות אהרון. "באזור הכניסה היו מדרגות עם מים. רבים החליקו שם, ואז התרחש האירוע שממנו חששנו - אירוע ה'דריסה' ההמוני". 

 בעקבות האסון אישרה הממשלה במשאל טלפוני את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו ולפיה יום ראשון יוכרז כיום אבל לאומי. ביום זה יורדו דגלי המדינה לחצי התורן במבני ציבור, מחנות צה"ל ובנציגויות ישראל בחו"ל. בעולם הגיעו בשעות האחרונות בזה אחר זה תנחומים מרחבי העולם. בין היתר, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שיגר איגרת תנחומים לנשיא המדינה ראובן ריבלין ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התקשר לנתניהו, הביע תנחומים - והורה לצוותו להציע לישראל את עזרת ארה"ב להתמודדות עם האסון.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות