אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירים בדימוס במשטרה לנתניהו: "להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האסון במירון" צילום: דוברות המשטרה

בכירים בדימוס במשטרה לנתניהו: "להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האסון במירון"

במכתב לראש הממשלה ולשר בני גנץ הם כותבים חברי פורום רבי הניצבים והניצבים בדימוס כי "אירוע הר מירון אינו נחלתה של משטרת ישראל בלבד. מעורבים בו גורמי ביטחון נוספים וכן רשויות שונות ומשרדי ממשלה". המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך: "אם לא יוקם גוף עצמאי שיבדוק את תפקודם של כלל הגורמים, לא יופקו לקחים אסטרטגיים מהאסון הזה"

02.05.2021, 17:41 | עמיר קורץ

פורום 92 רבי-הניצבים והניצבים בדימוס פנה היום (א') במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרש ממנו להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר מחדל האסון בהר מירון, שבו נהרגו 45 איש ונפצעו כ-150. קראו עוד בכלכליסט:


 בנימין נתניהו, אמיר אוחנה והמפכ"ל יעקב שבתאי במירון  אחרי האסון, צילום: דוברות המשטרה בנימין נתניהו, אמיר אוחנה והמפכ"ל יעקב שבתאי במירון אחרי האסון | צילום: דוברות המשטרה  בנימין נתניהו, אמיר אוחנה והמפכ"ל יעקב שבתאי במירון  אחרי האסון, צילום: דוברות המשטרה

"כמי שניהלו ופיקחו על הילולת הר מירון ואירועים דומים בעבר, וכמי שנחשפו לתוצאותיו הטרגיות של האירוע שהתקיים השנה, אנו פונים אליך בבקשה להוביל הקמת ועדת חקירה ממלכתית אשר תברר את העובדות, תסיק מסקנות ותמליץ המלצות לקראת היערכות לאירוע הבא", כתבו בכירי המשטרה לשעבר לנתניהו. 

המכתב נשלח לשר המשפטים והביטחון בני גנץ, ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ולמפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי. 

עוד הם הדגישו במכתב את האחריות הכלל-מערכתית על המחדל ארוך השנים, שהוביל לאסון במירון: "אירוע הר מירון אינו נחלתה של משטרת ישראל בלבד. מעורבים בו גורמי ביטחון נוספים, משרדי ממשלה ורשויות נוספות, גם בתהליכי עבודת מטה וגם בתהליך קבלת ההחלטות, כאשר חלוקת תחומי האחריות בין הגופים לתכנון, לניהול ולביצוע פועלים בעיוורון מוחלט. לצורך בירור מעמיק ויסודי של כלל הגופים העוסקים באירוע זה ודומיו, ובעיקר כדי למנוע אסון דומה בעתיד, אין מנוס מהקמתה של ועדת חקירה ממלכתית בהקדם האפשרי. משטרת ישראל ואנשיה התמודדו בעבר עם ועדות חקירה שמונו לברר כשלים לכאורה, ולמרות הקשיים תמיד יצאה משטרת ישראל מחוזקת".


רוני אלשיך, המפכ"ל לשעבר, צילום: עמית שעל רוני אלשיך, המפכ"ל לשעבר | צילום: עמית שעל רוני אלשיך, המפכ"ל לשעבר, צילום: עמית שעל


בראש הפורום עומד מפכ"ל המשטרה בדימוס, רב-ניצב משה קראדי, שתיאר בריאיון ל"כלכליסט" שפורסם הבוקר את הקשיים של משטרת ישראל אל מול אירועי ל"ג בעומר בהר מירון במהלך השנים, וקרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית. לדבריו, "אופן הטיפול בהילולה במירון הוא כשל רב שנים. אני כמפכ"ל אישרתי שלוש פעמים תוכניות לאירוע על ההר, ולא ישנתי עד שהוא נגמר".  

גם מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך כתב היום ב"ידיעות אחרונות" על בעיית הטלת החקירה על מח"ש שהיא "נוחה מאוד ללא מעט גורמים". לדבריו, יש לבדוק את הסוגיות האסטרטגיות שהפוטנציאל שלהן לחסוך חיי אדם גדול יותר. אם לא יוקם גוף עצמאי שיבדוק את תפקודם של כלל הגורמים, לא יופקו לקחים אסטרטגיים מאסון זה". 

עוד יצוין כי בכירים במשטרה התריעו בפורומים שונים בכתב ובעל פה במהלך השנים האחרונות על הסכנה שבאתר קבר הרשב"י במירון, ובפרט על קיום אירוע המוני בל"ג בעומר במקום ש"אינו תואם את האירוע". זאת בנוסף לדו"חות מבקר המדינה בנושא ב-2008 וב-2011, ועדת חקירה פרלמנטרית שבדקה את הנושא ודיונים רבים על אודות הסכנה במקום שקוימו בוועדות הכנסת השונות.  


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות