אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתאום אנגלמן מתלהב לבקר אלכס קולמויסקי

פרשנות

פתאום אנגלמן מתלהב לבקר

מתניהו אנגלמן בנה ביסודיות את הדימוי שלו כמלטף הממשלה וכמאבטח של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הניסיון מלמד שהוא סלחן עם בעלי השררה

03.05.2021, 22:41 | שחר אילן

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן אמר היום במסיבת העיתונאים שכינס את כל הדברים הנכונים. הוא הודיע על חקירה רחבה של האסון במירון, הן בקרב מקבלי ההחלטות והן בדרגי הביצוע. המבקר גם הבטיח שבמקרה הצורך יטיל אחריות אישית, ואם יהיה צורך יעביר מידע פלילי ליועץ המשפטי לממשלה.

קראו עוד בכלכליסט:

מבקרים קודמים חקרו אסונות כמו ורסאי והשריפה בכרמל, ואיש לא הטיל ספק בנחישות שלהם לחקור ולמצות את הדין. אלא שהיה מדובר במבקרים שהיו גם שופטים וראו עצמם לגמרי מוסמכים להצביע על אשמים. המבקר הנוכחי, לעומת זאת, חזר במסיבת העיתונאים על הטענה שתפקידו "להאיר בזרקור". בניגוד לדבריו, תפקידו המרכזי הוא לבקר ולמצוא ליקויים קשים.


מתניהו אנגלמן , צילום: עמית שאבי מתניהו אנגלמן | צילום: עמית שאבי מתניהו אנגלמן , צילום: עמית שאבי

חקירת המבקר תסייע לנתניהו

הבעיה היא שאנגלמן בנה ביסודיות את הדימוי שלו כמלטף הממשלה וכמאבטח של ראש הממשלה בנימין נתניהו. במסיבת העיתונאים נשאל מה השתנה מהמדיניות הקבועה שלו המתנגדת להטלת אחריות אישית. המבקר הסביר ש"מדובר בביקורת חקירתית, כשל שגרם למותם של 45 איש". הבעיה היא שאנגלמן הוא שיחליט על מי להטיל אחריות אישית ואיזה מידע להעביר ליועמ"ש, והניסיון מלמד שהוא סלחן להפליא עם בעלי השררה.

השאלה המטרידה, כמובן, היא האם מדובר במהלך לסיכול הקמת ועדת חקירה ברוח הקריאה של ראש הממשלה היום בכנסת: "קל להתלהם ולהתגולל, קשה יותר לחשוק שפתיים". אנגלמן אמר ש"ראש הממשלה לא דיבר איתי. שום גורם לא דיבר איתי. עשינו התייעצויות עם מנהלי החטיבות. יש לנו הרבה ידע בחקירת אסונות". זה כמובן לא שולל אפשרויות מתוחכמות יותר להעברת מסרים בין הלשכות.

המבקר גם הבהיר שאם תקום ועדת חקירה ממלכתית, הוא יעשה הערכה מחדש של רלבנטיות החקירה שלו, כלומר יבטל אותה או חלקים נרחבים ממנה. ואכן, המהלך של המבקר לא יקבע אם תקום ועדת חקירה. אם תקום ממשלת "רק לא ביבי" תהיה ועדת חקירה, גם כי זה נכון וגם כי לכל מרכיביה יהיה עניין בהקמת הוועדה.

אם ממשלת המעבר תמשיך לכהן לא תהיה ועדה, כי נתניהו הוכיח לכל אורך שנות שלטונו שהוא לא מאמין בוועדות שחוקרות אותו. נתניהו גם הוכיח כבר את האטימות שלו ללחץ ציבורי, ולמרבה מזלו הציבור החרדי הוא לא ציבור שדורש חקירות. אבל ממשלת מעבר היא בדיוק התסריט שבו חקירת המבקר יכולה לסייע לנתניהו מאוד. אם המבקר מבטיח חקירה רצינית, נתניהו יוכל לטעון שאין צורך בוועדה.

במקום לקחים מעבירים תקציבים

למתגייסים לסייע לנתניהו להיחלץ מסכנת ועדת החקירה הממלכתית הצטרף גם יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני. גפני ניהל סבב ראיונות והצהרות שבכולם עבר מסר שוועדת חקירה לא כל כך חשובה בעיניו אלא תקציבים גדולים להסדרה של מירון. היום, למשל, בישיבת ועדת הכספים הציב תנאי להקמת ועדת החקירה: "אני לא מתנגד, אבל זה צריך להיות בתנאי שבסופו של דבר הוועדה תגיד שצריך להשקיע שם כסף. אם יעשו זאת אז ועדת חקירה ממשלתית שווה, אם לא, אז ימצאו איזה שוטר להאשים". גפני גם נקב בסכום של 200 מיליון שקל. כלומר מציאת האחראים לא ממש חשובה.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות