אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מונופול תחת אש באירופה וארה"ב צילום: בלומברג

מונופול תחת אש באירופה וארה"ב

ימים ספורים לפני פתיחת הדיונים בתביעה המתוקשרת של מפתחת המשחק פורטנייט נגד אפל על עמלת 30% שהיא גובה מאפליקציות באפסטור הגיעה נציבות התחרות האירופית וקבעה שאותה עמלה פוגעת בתחרות בשוק המוזיקה בסטרימינג

04.05.2021, 08:13 | עומר כביר

התזמון נראה כאילו מישהו תכנן הכל כדי להגביר את הלחץ: ימים ספורים לפני פתיחת הדיונים בתביעה המתוקשרת של אפיק גיימס, מפתחת המשחק פורטנייט, נגד אפל על עמלת 30% שהיא גובה מאפליקציות באפסטור הגיעה נציבות התחרות האירופית וקבעה שאותה עמלה פוגעת בתחרות בשוק המוזיקה בסטרימינג. נראה שמישהו בנציבות, אולי הנציבה מגרטֶה וסטאגר עצמה, תזמן את ההודעה למועד שבו תייצר את האימפקט המשמעותי ביותר. וזה בסדר, כי באמת יש כאן מהלך נרחב ומוצדק נגד אפל ,שאם יצליח יטיב עם משתמשי האייפון, ישפר את מגוון האפליקציות הזמין, ירחיב את יכולות המכשיר, ואולי אפילו יוריד מחירי יישומים.

קראו עוד בכלכליסט:

הנציבות: אפל פגעה במשתמשי שוק המוזיקה

חקירת נציבות האיחוד האירופי החלה בעקבות תלונה שהגישה ספוטיפיי ב־2019, וכעת הנציבות למעשה אישרה את טענות חברת הסטרימינג השוודית, וקבעה שהדומיננטיות של אפל פגעה בשוק המוזיקה בסטרימינג. "בעבור מפתחי אפליקציות, האפסטור היא השער היחיד לצרכנים שמשתמשים במכשירי המובייל של אפל", נכתב בהודעת הנציבות. "המכשירים והתוכנה של אפל יוצרים 'אקוסיסטם סגורה' שבה אפל שולטת בכל היבט של חוויית המשתמש...  על מנת לשרת משתמשי iOS, מפתחי אפליקציות חייבים להפיץ את האפליקציות שלהם דרך האפסטור, בהתאם לתנאים המחייבים של אפל שלא פתוחים למו"מ".

טים קוק מנכ"ל אפל , צילום: בלומברג טים קוק מנכ"ל אפל | צילום: בלומברג טים קוק מנכ"ל אפל , צילום: בלומברג

הנציבות ביקרה במיוחד שני כללים של אפל שלתפיסתה פוגעים בתחרות בשוק המוזיקה בסטרימינג. ראשית, חיוב מפתחי אפליקציות שרוצים למכור מינויים לעשות זאת דרך מערכת התשלומים של אפל, תוך שהחברה אפל גובה עמלה של 30% על כל תשלום. לדברי הנציבות, "מרבית ספקי הסטרימינג העבירו את עלות העמלה הזו למשתמשי קצה בהעלאת מחירים”. שנית, ביקרה הנציבות את האיסור שהטילה אפל על מפתחים לנווט משתמשים לרכישת מינויים במקומות חלופיים, למשל ישירות מהם. "בשעה שאפל מתירה למשתמשים להשתמש במינויי מוזיקה שרכשו במקום אחר, הכלל מונע ממפתחים מלהודיע להם על אפשרויות רכישה אלו, שהן לרוב זולות יותר. הנציבות חוששת שמשתמשי אפל משלמים מחירים גבוהים משמעותית על מינויי המוזיקה שלהם או שנמנעת מהם האפשרית לקנות מינויים ישירות מהאפליקציות שלהם".

קווי דמיון בין טענות אפיק גיימס וספוטיפיי

ההליך באיחוד האירופי עדיין בראשיתו. מדובר רק בממצאים ראשוניים, ועתה צפויה אפל להגיב, וכך גם ספוטיפיי ואולי גורמים אחרים שיהיו מעוניינים בכך, והדרך להחלטה סופית וסנקציות עוד ארוכה. אך הממצאים צפויים לתדלק את התביעה של אפיק נגד אפל: הטענות שמעלה אפיק בתביעתה דומות מאוד למסקנות הראשוניות של האיחוד, ומתמקדות בשליטה של אפל באפסטור ובעמלה שהיא גובה. התביעה עצמה הוגשה אחרי שאפל חסמה את פורטנייט באפסטור לאחר שאפיק שילבה באפליקציה מערכת תשלומים עצמאית משלה, בניגוד לכללי החנות.

במקביל מתנהלים נגד אפל מהלכים נוספים. המפתח ג'יי פרידמן, שהפעיל חנות אפליקציות לאייפונים (פרוצים) תובע גם הוא את אפל, ואפיק מנהלת תביעות נגד החברה גם בבריטניה ובאוסטרליה. ובינתיים מיקרוסופט, הנמסיס ההיסטורי של אפל, עושה את שלה כדי להגביר את הלחץ על החברה והכריזה על חתיכת העמלות על משחקים בחנות האפליקציות שלה לווינדוס מ־30% ל־12%. עם מתקפה כזו רחבה, קשה לראות איך אפל נחלצת מהסיפור בלי כלום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות