אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסיפור האמיתי מאחורי המנכ"ל המפוטר שלקח LSD בעבודה צילום: בלומברג

הסיפור האמיתי מאחורי המנכ"ל המפוטר שלקח LSD בעבודה

סיפור פיטוריו של ג'סטין ז'ו (Justin Zhu), מייסד ומנכ"ל הסטארט-אפ Iterable עורר הדים לאחר שנחשף כי הסיבה לכך היא שנטל את הסם ב-2019. אולם לדבריו, זו לא הסיבה היחידה לפיטורים שלו: "העדפתי לספר את הסיפור ושיפטרו אותי"

04.05.2021, 11:47 | בלומברג

סיפור פיטוריו של ג'סטין ז'ו (Justin Zhu), מייסד ומנכ"ל הסטארט-אפ Iterable עורר הדים בחודש שעבר לאחר שנחשף כי הסיבה לכך היא שנטל סם מסוג LSD, שאינו חוקי בארה"ב, לפני פגישה שהתקיימה בשנת 2019. לטענת ז'ו הוא התכוון לצרוך כמות קטנה בלבד במטרה לשפר את המיקוד שלו  אך בטעות לקח יותר מדי. אולם לדבריו, זו לא הסיבה היחידה לפיטורים שלו ועוד קודם לכן נקלע למחלוקות עם משקיעים מרכזיים בחברה. בנוסף, בעשרה החודשים לפני הפיטורים המתוקשרים שוחח ז'ו עם עיתונאי מבלומברג ביזנסוויק וניסה לתאר לו את חוויותיו כמנכ"ל ממוצא סיני בעמק הסיליקון. יוזמה שלא הוערכה על ידי הדירקטוריון.


Justin Zhu, צילום: בלומברג Justin Zhu | צילום: בלומברג Justin Zhu, צילום: בלומברג


בכך הצטרף ז'ו לשורה מכובדת של יזמים שהודחו מהחברות שהקימו. הוא עזר להפוך את Iterable מרעיון לחברה בשווי 2 מיליארד דולר – הצלחה בכל קנה מידה. אולם לפי ז'ו, לאחר שמגיעים לשלב הזה, מתחלפת המנטרה והופכת להיות: הפחיתו סיכונים. 

ז'ו, שנולד בשנגחאי החל את הקריירה שלו כמהנדס תוכנה בטייוואן ב-2011, שנתיים לאחר מכן חבר לאנדרו בוני, שהחליף אותו כעת בתפקיד המנכ"ל, ויחד השתמשו בחסכונות שלהם להקמת הסטארט אפ המייצר קמפייני שיווק המכוונים אישית למשתמשים. בתוך שלוש שנים השווי של החברה טיפס ל-125 מיליון דולר. 

על אף ההצלחה ז'ו נותר דמות חריגה מעט בנוף העסקי. כך למשל הופיע לאחרונה לפגישה עם סוודר המצויירים עליו כוכבים, שהוא קנה כי לדבריו הזכיר לו את הספר הנסיך הקטן. הוא גם נוהג לדון בחוסר המוסריות של הקפיטליזם ובצורך לפזר יותר אהבה בעולם. לפי ז'ו במקביל לצמיחה של החברה הוא הרגיש לעיתים מנותק ועצוב, שכן הוא האמין שהחברה מתמקדת מדי במכירות ובכסף על חשבון יעדים אלטרואיסטים יותר. כך יצא שבעת שהשתתף בחתונה של אחד המשקיעים, שהתקיימה בלבנון ב-2019 הוא פגש יזם שהציע לו לנסות כמויות קטנות של LSD כדי לשפר את הריכוז והרווחה הכללית שלו. ז'ו חקר את ההצעה ומצא מחקרים שקישרו בין מנות קטנות עם שיפור הריכוז והורדת הלחץ. 

בחזרה בסן פרנסיסקו כשהתכונן לפגישה עסקית חשובה עם קבוצת משקיעים גדולה, ז'ו שהאמין כבר שכמות מוגבלת של LSD תסייע לו לשפר את כישוריו, החליט לנסות לראשונה את הסם. הוא לקח מה שהוא חשב שהיה כמות קטנה זמן קצר לפני תחילת הפגישה. אך התכנית לא צלחה. בזמן שניסה להראות למשקיעים הפוטנציאלים תחזיות פיננסיות, הוא הביט על המסך וראה רק מספרים ותמונות שהתנפחו והתכווצו, כך שלא היה מסוגל לקרוא אותם. הגוף שלו הרגיש כאילו הוא נמס, לדבריו. לאחר הפסקה מביכה, עובד אחר החליף אותו. הפגישה לא הבשילה להשקעה. 


"העדפתי לספר את הסיפור ושיפטרו אותי", Iterable Inc "העדפתי לספר את הסיפור ושיפטרו אותי" | Iterable Inc "העדפתי לספר את הסיפור ושיפטרו אותי", Iterable Incהתקרית העלתה בעיות קודמות, כך למשל פגישה קודמת עם נציגים של קרן ההון סיכון ג'יאודסיק גם כן לא הבשילה לכדי השקעה מצידם, וחבר דירקטוריון האשים את ז'ו בכך מכיוון שהגיע לפגישה במכנסיים קצרים וחולצת טי. בפגישה אחרת ציין ז'ו כי ראשי התיבות AI (המייצגות בינה מלאכותית) נשמעות כמו המילה במנדרינית לאהבה. בתגובה הוא נשאל על ידי אחד העובדים אם הוא "הופך להיות אדם ניומן". המנכ"ל המודח של WeWork היה ידוע בחיבתו לצד הרוחני של הדברים. ז'ו מספר כי לאחר מכן שמע שאחד המשקיעים תהה אם הוא היה מסומם בזמן הפגישה, ז'ו מדגיש שלא היה. 

לדבריו, גם לנושא הגזע היה משקל. בשיחה שניהל בזמן מגפת הקורונה עם שני משקיעים מרכזיים: מוראט בייסר מ-CRV ושארדול שאה מאינדקס ונצ'ורס עלה הנושא של מציאת מנכ"ל חדש. ז'ו האשים אותם שהם מחפשים מנכ"ל לבן. הוא כנראה לא הגזים בהאשמה: מרבית המנכ"לים בעמק הסיליקון הם לבנים, חלקם הם ממוצא הודי, אך כמעט ואין סינים, יפנים או קוריאנים. ז'ו המשיך וטען כי המשקיעים לא העריכו את נטייתו לחפש הסכמה במקום לבטל דעות מנוגדות, נטייה שלדבריו היא עניין תרבותי אך נתפסה כחולשה. "ניהלתי את החברה עם ערכים מהמזרח. זה לא אומר שלא הייתי מיומן להיות מנכ"ל", הוא מדגיש. 

לנוכח התגברות פשעי השנאה בארה"ב נגד אסייתים ולאחר הרצח של שמונה אנשים באטלנטה במרץ, התגברה בז'ו ההכרה שעליו לחשוף את הסיפור שלו והקשיים בהם נתקל, ולכן חשף בפני הדירקטוריון כי הוא מתראיין לכתבה בבלומברג. הוא גם סיפר להם לראשונה על תקרית ה-LSD. הדירקטוריון ביקש ממנו לא לחשוף את הסיפור, אך ז'ו סירב. "הסיבה היחידה לחלוק את זה היא כדי לסייע למייסדים אחרים שסובלים, ולכל מי שעובר דברים דומים למה שאני עברתי", הדגיש. באפריל הוא התבקש שוב לא לחשוף את הסיפור ולקראת סוף החודש קיבל את השיחה בה הודיעו לו שהוא מפוטר. "זה המחיר לצדק בימים אלה", סיכם. "אני מעדיף לספר את הסיפור ושיפטרו אותי". 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות