אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשפט של אפיק גיימס נגד אפל נפתח עם מהלומות מילוליות כבדות צילום: רויטרס

המשפט של אפיק גיימס נגד אפל נפתח עם מהלומות מילוליות כבדות

אפיק גיימס ואפל נעולות בסכסוך מאז אוגוסט שעבר לאחר שאפיק הפעילה לזמן קצרצר חנות פנימית שאפשרה לרכוש תוכן בפורטנייט מבלי לעבור דרך האפסטור - ושינתה את השיח על המשמעות של מונופול בחנות האפליקציות

04.05.2021, 12:59 | עמית קלינג

המשפט של אפיק גיימס נגד אפל נפתח אתמול בבית משפט בקליפורניה במהלומות מילוליות כבדות, חשיפת סודות כספיים – וגם במספר רגעים קומיים לא צפויים. מנכ"ל ומייסד אפיק, טים סוויני, שהיה הראשון שהעיד במשפט, טען כי "אפל מרוויחה יותר מלמכור אפליקציות של מפתחים בחנות האפליקציות מאשר המפתחים עצמם". כצפוי, הקו של אפיק היה להאשים את אפל בכך שהעובדה שהאפסטור היא המקום היחיד לבצע בו רכישות בפלטפורמות שלה מהווה למעשה מונופול.

קראו עוד בכלכליסט:

במסגרת המשפט כבר נחשפו מספר פרטים מעניינים על מצבה הכלכלי של אפיק, וכעת ביום הראשון של המשפט נחשפו ההכנסות של פורטנייט בשנות השיא שלו – למעלה מ-9 מיליארד דולר ב-2018 ו-2019, ולפי התחזית דאז, היה צפוי להרוויח עוד 2.8 מיליארד דולר. לאור העובדה כי מדובר בתחזית ישנה, שקדמה את הזינוק בצמיחה הכללית בשוק הגיימינג באותה שנה בעקבות פרוץ הקורונה, ניתן להעריך כי 2.8 מיליארד הייתה בדיעבד לנבואה פסימית. כמו כן, בשנתיים האלו פורטנייט נהנתה מקרוב ל-66 מיליון שחקנים פעילים בחודש בממוצע – מה שהיה יכול להפוך בפועל את כלל שחקני פורטנייט למדינה ה-22 בגודלה בעולם, גדולה מצרפת אך קטנה מהממלכה המאוחדת.

זיהה בהצלחה פלייסטיישן. טים סוויני, מנכ"ל אפיק, צילום: רויטרס זיהה בהצלחה פלייסטיישן. טים סוויני, מנכ"ל אפיק | צילום: רויטרס זיהה בהצלחה פלייסטיישן. טים סוויני, מנכ"ל אפיק, צילום: רויטרס

הסכסוך המשפטי בין אפיק לאפל החל באוגוסט שעבר, כאשר אפיק אפשרה לזמן קצר לשחקני פורטנייט לרכוש תוכן נוסף למשחק ישירות דרך המשחק שלה ולא דרך האפסטור, כנדרש בתנאי השימוש למפתחות. סוויני התבטא בעבר לא אחת נגד העמלה הגבוהה שאפל גובה מהמפתחים על הרכישות בחנות (30%).  אפיק ידעה טוב מאוד, כמובן, שהתגובה של אפל תהיה חריפה – ואכן, אפל מיהרה להסיר את המשחקים של אפיק מהחנות שלה, ואפיק הגיבה מיד עם קמפיין מוכן מראש – FreeFortnite, שהשתמש בשפה הויזואלית המזוהה של המשחקים ובין היתר לעג לפרסומת המפורסמת של אפל "1984". המסר היה ברור: לשיטתה של אפיק, אפל היא ענקית טכנולוגיה מסואבת ואפיק – חברת ענק גם היא, יש לציין, פשוט קטנה מאפל – היא לוחמת צדק, הנלחמת לא רק עבור עצמה אלא גם עבור מפתחים קטנים יותר, שלהם אין את האמצעים לנהל מאבק משפטי נגד אפל.

הוא עוד יעיד. טים קוק, מנכ"ל אפל, צילום: בלומברג הוא עוד יעיד. טים קוק, מנכ"ל אפל | צילום: בלומברג הוא עוד יעיד. טים קוק, מנכ"ל אפל, צילום: בלומברג

הקמפיין הזה היה מרכזי גם לטיעון הנגד של אפל, שמאשימה את אפיק באופורטוניזם ובכך שהיא יצרה את המאבק המשפטי הזה בשביל למשוך תשומת לב תקשורתית ולעורר עניין מחודש בפורטנייט ובמשחקים האחרים שלה. הסכסוך הלך והסלים: למשל, אפיק הפעילה לוביסטים שניסו להעביר חקיקה מקומית במדינות שונות בארצות הברית שיכירו באפסטור כמונופול המפר את חוקי התחרות ההוגנת, ואפל חשפה נתונים פנימיים לפיה אפיק מפסידה מאות מיליוני דולרים על תפעול החנות הדיגיטלית שלה למחשב האישי, המנסה להתחרות ב-Steam הענקית. Steam, כמו אפל, גובה מהמפתחים במשחק עמלה של 30% על כל מכירה, בעוד אפיק גובה רק 12%: המסר של אפל בחשיפה זו היה שלא ניתן לנהל חנות עם עמלות נמוכות מבלי שתהיה הפסדית. כתופעת צד מעניינת, מיקרוסופט הודיעה בשבוע שעבר כי היא מורידה את גובה העמלה בחנות שלה למחשב האישי ל-12% גם היא ובוחנת הקלה דומה גם בחנות האקסבוקס – כך שתהיה תוצאת המשפט אשר תהיה, נראה כי אפיק מצליחה להשפיע לפחות תודעתית.

בלב המחלוקת., מתוך פורטנייט בלב המחלוקת. | מתוך פורטנייט בלב המחלוקת., מתוך פורטנייט

והיו גם רגעים קלילים יותר. עם פתיחת המשפט, בית הדין בקליפורניה, כמקובל במדינה, פתח קו טלפון ציבורי שאיפשר לאנשים להתקשר אליו על מנת להאזין בלייב לדיון בבית המשפט. אבל דווקא בתיק הזה, המעורר, כצפוי, עניין רב בקרב ציבור הגיימרים, בית המשפט בטעות פתח אותו כקו דו-כיווני במקום קו להאזנה בלבד – וכך במשך 20 דקות, בעוד פקידי בית הדין מנסים לשים את המתקשרים על מיוט, כ-200 ילדים צעקו במלוא הכוח "שחררו את פורטנייט" או "אדוני השופט, תחזיר לנו את פורטנייט לאייפון". אחרים ניצלו את ההזדמנות על מנת לנהוג במקום כמו בשרת דיסקורד מאולתר ופטפטו אחד עם השני ואפילו פרסמו את ערוצי היוטיוב שלהם. כמו כן, אלפי גיימרים שועשעו מאוד כאשר טים סוויני, שעשה הון של מיליארדים בתעשיית הגיימינג, עלה לדוכן והתבקש על ידי עורך דין לזהות כמה ראיות מרכזיות. במקרה זה, הוא התבקש לזהות פלייסטיישן 5, Xbox Series X ונינטנדו סוויץ'. טוב לדעת לפחות שבית הדין בקליפורניה הצליח להתגבר על המחסור החמור במלאי הקונסולות ולהביא אותן לאולם המליאה.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות