אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החקירה הנגדית החלה בניסיון להעצים את תרומת ישועה לטירלולה של וואלה יואב דודקביץ

פרשנות

החקירה הנגדית החלה בניסיון להעצים את תרומת ישועה לטירלולה של וואלה

שתי מטרות יש לעורכי דינו של שאול אלוביץ' בחקירה הנגדית של מנכ"ל וואלה לשעבר: להוכיח שישועה אינו אמין, ולהראות שלא היה עבדו הנרצע של הבוס - אלא מנכ"ל דומיננטי שנטל יוזמות והתערב בתכנים. ישועה: "לפחות ציפיתי לראיון בלעדי של שרה, הזדמנות לרייטינג. אני מוצף בבקשות נלעגות, הזויות, מטורפות, אז אולי ארוויח משהו מכל החרא הזה"

04.05.2021, 16:12 | משה גורלי

1

איילת שקד, בהקלטות ששודרו אמש בחדשות 12, הודיעה שהמשפט הוא הדבר היחיד שמעניין את נתניהו. אז הנה, אנחנו כאן כדי לספק את העניין הזה. ובמיוחד לעדכן אותו, ואת שקד שאולי עוד שוקלת חבירה אליו, שעמדתו של אילן ישועה לפיה "נתניהו הורס את המפעל  הציוני", עדיין בתוקף. 

הבוקר (ג') נפתחה חקירתו הנגדית של מנכ"ל וואלה לשעבר בתיק 4000, שהסביר למה התכוון כשאמר את הדברים: "כריאקציה, לא כאינדוקטרינציה. כתגובה לאביוז, להשפלה שוואלה עברה כמערכת. לא באתי לספר לעובדי וואלה על עמדותי הפוליטיות, אלא להסביר להם שהסיקור המוטה לא בא מההנהלה. אמרתי את זה כי התביישתי שאנחנו מורידים ידיעות על משפחות שכולות בהוראת משפחת נתניהו". 

"וגם היום אתה חושב שנתניהו הורס את המפעל הציוני", שאל עו"ד ז'ק חן. "כן", השיב ישועה, לא לפני שנדחתה התנגדותה של התובעת יהודית תירוש לשאלה.

2

החקירה הנגדית רק בתחילתה, כאמור, ויש לה שתי מטרות מרכזיות. ראשית, להוכיח שישועה אינו אמין; שנית, שלא היה עבדו הנרצע של שאול אלוביץ, אלא מנכ"ל דומיננטי שנטל יוזמות והתערב בתכנים. ולא רק בתכנים של וואלה, אלא אפילו בגלובס, בעוד סיפור שששערותיה של התקשורת אמורים לסמור בגללו: המנכ"ל ישועה מתקשר לחברו הטוב, מנכ"ל גלובס איתן מדמון, כדי להוריד כתבה שלילית על בזק.

קראו עוד בכלכליסט:

הסיפור הזה עורר דיון נרחב על יחסי אלוביץ'-ישועה. בוס מול מנכ"ל. סיפור שמתכתב עם טענתם המרכזית של הסניגורים – פקיד כנוע או מנכ"ל דומיננטי. ישועה השיב שהאמת היא באמצע: "אני לא אדם פסיבי, אפילו דומיננטי. אבל גם אני מושפע מהבוס. הוא ביקש שאסייע לו נגד אלה שתוקפים אותנו, את קבוצת בזק. ולי יש קשרים אישיים, מדמון חבר שלי, אז אני מודה באשמה, סייעתי לו. האם זה לגיטימי? אם זה היה לאורך זמן זה לא היה לגיטימי".

הגזרה התלקחה בין הסניגור לעד בשאלה מי שועל תקשורת מיומן יותר. ישועה, שהיה מנכ"ל וואלה מ-2006, או אלוביץ', שהפך ל"טייקון" תקשורת כבעל שליטה ובעלים בבזק ב-2012. זאת, כאשר שני הצדדים לא מחדדים בבית המשפט את ההבדל בין תקשורת כטלקומיניקציה, לבין תקשורת כמדיה. בין ביזנס לבין עיתונות - אחת המהויות המרכזיות של התיק הזה. אלוביץ' וישועה ביקשו לכופף את העיתונות לטובת הביזנס; ההבדל הוא, שישועה טוען שהכפפה זו היא חלק מדיל מושחת עם נתניהו, ואילו אלוביץ', באמצעות עו"ד חן, ניסה להוכיח התנהלות  לגיטימית, כפי שישועה עצמו מעיד: "לא הסתרתי את המתח בין התוכן למסחר. המנכ"ל רוצה למכור מודעות. המודל העסקי תלוי במפרסמים, ובאותו יום כתב אופנה כותב נגד המפרסם. אז לפעמים, כשמדובר היה בשטויות, החלטתי נגד התוכן".

עו"ד ז עו"ד ז'ק חן, היום בבית המשפט | יואב דודקביץ עו"ד ז

3

"רציתי לרצות את הבוס שלי ואת הנציג של המשפחה בחצר הביזנטית המטורפת", אמר ישועה, וכיוון לזאב רובינשטיין והדרישות שהפציץ בשם שרה נתניהו. כאן התאפיין השיח בציניות דו-משמעית, שמשוועת לידו המיומנת של סאטיריקן פוליטי מהסוג של שמואל הספרי.

כך למשל הגיב ישועה בזמנו לדרישה להחליף את תמונות שרה נתניהו מהלוויית אריאל שרון. "התמונות מהלוויית שרון לא טובות, אז תוציאו אותו מהקבר ותצלמו  שוב", כתב אז ישועה. ועוד מהתכתובות עם רובינשטיין: "אלה תמונות שעם ישראל חייב לראות אותן". ישועה מסביר היום: "זה היה בציניות. מדובר היה בחצר ביזנטית מטורפת, תראה את אופי הדרישות. בקשות הגברת ונציגיה היו הזויות. בין הזויות למטורפות. בקשות נלעגות – תשובות נלעגות. זה היה הקונטקסט".

ועוד פער בין אז להיום, הפעם סביב אירוע השמלה שלבשה שרה בהשבעת נתניהו בכנסת. ישועה לרובינשטיין (אז): "כואב לי עליה ועל הילדים. לא נותנים להם מנוח (התקשורת), כמו חיות טרף (התקשורת)"; ישועה (היום בעדותו): "לא כאב לי הלב. מי שלא נותן  מנוח – זה הם״. ישועה (אז): "אני מרגיש צורך עמוק לתקן את זה"; ישועה (היום): "לא חשתי צורך עמוק. הפניות של רובינשטיין היו נלעגות לכן התשובות נלעגות".

חן הפנה אותו לרעיון שהעלה אז ישועה, לקיים ראיון בלעדי עם שרה נתניהו. ישועה: "לפחות ציפיתי לראיון בלעדי לוואלה, הזדמנות לרייטינג. אני מוצף ברצף של בקשות נלעגות, הזויות, מטורפות, אז אולי ארוויח משהו מכל החרא הזה".

4

זה היה גם המניע למאמצים להשיג ראיון עם ראש הממשלה. "רציתי להביא רייטינג לאתר. כל היום מבקשים ממני סיקור מוטה, אז פניתי בעניין הזה לניר חפץ ובועז סטמבלר. כן, אני מודה באשמה". וכאן הסתער חן: "אז אתה לא בדיוק חוטב העצים ושואב המים שרק נעתר ומבקש לרצות. אתה יוזם, עושה מניפולציות, אתה מעלה להם מנחה, אתה מלמד אותם את השיטה. אתה הבנאי של  הפלטפורמה".

ישועה: "הבנאי של הפלטפורמה הזו זה שאול. אני מתפקד כפקיד בתוך החצר הביזנטינית, אז לפחות שנפיק איזו תועלת".

חן: "ואתה עושה את זה בחדווה, במרץ".

ישועה: "אני טיפוס נמרץ". 

השופט משה בר-עם ביקש לחדד: "אדוני לא סותר את התיאוריה שהדברים האלה נעשים ממילא. הם מבקשים סיקור ואתה מבקש ראיונות?".

ישועה: "זה חלק מהיחסים של תן וקח שקיימים בכל כלי התקשורת".

ואז נחשפנו להתכתבויות בין ישועה לעיתונאית טל שלו, לקראת הראיון עם ראש הממשלה. קדם לכך מסר לשאול: "אם זה היה הדב (גילהר – מ.ג.) הייתי מת עכשיו", רמז לראיון הפיצוצים הקודם של גילהר עם נתניהו. שלו נתפסה כמתונה ושלווה יותר מהדב הזועם. "בסך הכל ניסיתי להרגיע אותה", אמר ישועה, "ביקשתי שתהיה ממלכתית ומאוזנת". "כלומר, סיקור מוטה?", ניסה חן לפרש את הממלכתיות המאוזנת.

אילן ישועה, היום בבית המשפט, יואב דודקביץ אילן ישועה, היום בבית המשפט | יואב דודקביץ אילן ישועה, היום בבית המשפט, יואב דודקביץ

5

לבסוף הגענו לנפתלי בנט. "בנט, אביו ואשתו היו מאמץ מרוכז וחריג בבחירות 2013", אישר ישועה והוסיף: "לא רצינו להעלות את הכתבה על שמירת הכשרות של אשתו של בנט. כל סוף השבוע, כולל בשבת, היו דיונים סביב זה. היה לחץ גדול של שאול להעלות את זה". חן עימת אותו עם מסר סותר של אלוביץ' בזמן אמת, שלא ניתן לפרסם את הסיפור על אשתו. ישועה יישב את הסתירה: "נכון, זה היה אירוע מתגלגל. בהתחלה זה היה שאול הנורמלי שאמר שאין מה לעשות עם אוסף השטויות הזה ושלא ניתן לפרסם, אבל כל סוף השבוע היו לחצים שהידיעה על אשתו של בנט היא הדבר הכי חשוב לביבי, ואז הוא לחץ לפרסום".

סיפורה של העדות היום התנהל בין ישועה לאלוביץ'. חן מעצים את תרומת ישועה לטירלולה של וואלה, ואילו ישועה גורר לקלחת בכל הזדמנות את אלוביץ'. הדברים חזרו עד לימי בניית מערכת החדשות של וואלה. "כשהתחלנו לבנות, היינו לגמרי נייטראלים. כיסחנו את כולם, היינו לגמרי ענייניים", העיד ישועה בחקירתו ברשות ניירות ערך, והיום עדכן: "זה היה נכון לפני תקופת שאול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות