אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חבילה משפחתית: הסרט "משפחת מיטשל" חינני במיוחד צילום: נטפליקס

חבילה משפחתית: הסרט "משפחת מיטשל" חינני במיוחד

הסרט החדש של נטפליקס, על משפחה שזונחת את המסכים ומתלכדת נגד פלישת רובוטים, מתוק במיוחד - ועומד בניגוד ל”משפחת סופר־על”: הוא מספר על משפחה שמתנהגת באופן אנושי והגיוני, אף שהיא מצוירת באנימציה

05.05.2021, 08:03 | יאיר רוה

אולפני סוני הם כרגע התאגיד ההוליוודי היחיד שאין לו שירות סטרימינג צמוד, ולכן הוא צריך להיעזר בנדיבותם של זרים. ולכן, נטפליקס חתמו עם האולפן עסקה מאסיבית שבה כל סרטי סוני יוצגו בנטפליקס מיד אחרי רדתם ממסכי הקולנוע. בישראל והעולם זה כבר התחיל לפני כמה חודשים, בארה"ב זה יקרה החל מהשנה הבאה. 

חלק מהמו"מ הזה עסק גם בסרטים של חטיבת האנימציה של סוני שהיו אמורים לצאת לקולנוע השנה, אבל המגיפה שינתה את התוכניות. הראשון שבהם הוא "משפחת מיטשל ומלחמתה במכונות", שנטפליקס קנתה מסוני בעבור 110 מיליון דולר והוא הגיע למסכיה בסוף השבוע האחרון.

קראו עוד בכלכליסט:

המסר של "משפחת מיטשל" פשוט: הטלפונים הניידים הרסו את התקשורת הבין־אישית וגרמו לניכור בתוך המשפחות. ריק מיטשל (דני מקברייד), אב טכנופוב, מרגיש את זה בארוחות המשפחתיות, שבהן כולם יושבים יחד אך בעיניים מזוגגות בוהים במסכים במקום לדבר. החיבה של בתו, קייטי, למכשירים אלקטרוניים, יוצרת בין השניים ריחוק, אחרי שכילדה קטנה קייטי היתה הבת־של־אבא. והוא לא יודע איך לחזור לימים השמחים ההם, של ילדים קטנים ומשפחה מבולגנת אך מלוכדת. 

למרבה המזל, על כדור הארץ מתרגשת אפוקליפסת רובוטים, והיא תאלץ את משפחת מיטשל להתלכד פעם אחת אחרונה לפני שהבת עוזבת לקולג', ולהציל את העולם ­­­— האב באמצעות המברג שלו, והבת בזכות כישורי עריכת הווידאו שלה והסרטונים הפופולריים שלה ביוטיוב. ההבנה שתגשר על פער הדורות היא שלכל אחד יש מקום, לכל אחד יש תפקיד, ורק ביחד זה יעבוד.

נכון, הרעיון הזה נשמע כמו משהו שמדברים עליו בסדנת הורות, אבל "משפחת מיטשל ומלחמתה במכונות" מתגלה כסרט מתוק וחינני במיוחד, שאמנם הופך את הטלפונים הניידים, והחברות שמפתחות אותם, למקור כל הרוע בעולם — מסוג הדברים שמפתיע שהם באים מתאגיד סוני — אבל מצליח בכל זאת להיות סרט הרפתקאות לכל המשפחה, ועל כל המשפחה. 

פתיחת הסרט חיננית במיוחד, בעיקר כי נדמה שמייק ריאנדה, הבמאי והתסריטאי (ומי שמדבב את דמות האח הקטן), שזה סרט הביכורים שלו, רצה ליצור את הניגוד ל"משפחת סופר־על", כלומר, לספר על משפחה רגילה, שמתנהגת באופן אנושי והגיוני, למרות שהיא בתוך סרט אנימציה. זה רעיון נהדר, לחשוב על סיפור כמעט ריאליסטי אבל למקם אותו גם כסרט אנימציה וגם בתוך הרפתקת מדע בדיוני, שבה אפליקציה דמויית סירי מחליטה לנקום באנושות, אחרי שהיא ננטשת לטובת עדכון תוכנה מתקדם ממנה. 

הקונספט האנושי והמציאותי יינטש, למרבה הצער, ככל שהסרט יתקדם וההרפתקאות יהפכו ליותר ויותר מוקצנות, מהסוג שמאתגרות את כוח הכבידה, ורק דמויות בסרט אנימציה יוכלו להתמודד איתן. ולכן, המתיקות מעוררת ההזדהות של תחילת הסרט קצת מתפוגגת בהמשך, והסרט יתחיל לחזור על רעיונותיו ולמחזר את עצמו. 

מתוך "משפחת מיטשל".  מעוצב כולו כמו סרטון יוטיוב או טיק־טוק, פרי דמיונה של נערה צעירה, צילום: נטפליקס מתוך "משפחת מיטשל". מעוצב כולו כמו סרטון יוטיוב או טיק־טוק, פרי דמיונה של נערה צעירה | צילום: נטפליקס מתוך "משפחת מיטשל".  מעוצב כולו כמו סרטון יוטיוב או טיק־טוק, פרי דמיונה של נערה צעירה, צילום: נטפליקס

את המתיקות המשפחתית, שבה משפחה שכמו יצאה מסיטקום צריכה לחזור ולתפקד כיחידה אחת, הסרט מצליח לחזק עם העובדה שהבת הגדולה חולמת על לימודי קולנוע, ולכן סרט האנימציה הזה בעצמו מעוצב כמו סרטון יוטיוב או טיק־טוק, פרי דמיונה של הנערה הצעירה, שמנסה לשכנע את אביה שאין שום דבר רע, או מנוכר, בלחוות את העולם ואת החיים מבעד לעדשה. או כמו שאומר האב ברגע מכונן, אך גם קצת נטול עידון, בסרט: "מעולם לא ידעתי שאמנות יכולה להיות שימושית". לא בטוח שזה המסר הנכון בכל הקשור לאמנות, אבל מה לא עושים כדי לגרום למשפחה מונפשת להתאחד בהערכה הדדית. וגם אם היצירתיות הנוגעת ללב של תחילת הסרט גוועת בהמשך, זה עדיין סרט מתוק ונטול ציניות.

ומי שתרגמו את שם הסרט לעברית, עם האליטרציה המרובעת שלו, ראויים לשבחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות