אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המנדט אצל לפיד; "ממשלת האחדות אינה פשרה - היא מטרה" חיים צח, לע"מ

המנדט אצל לפיד; "ממשלת האחדות אינה פשרה - היא מטרה"

יו"ר יש עתיד אחרי שקיבל את מלאכת הרכבת הממשלה מהנשיא ראובן ריבלין: "אעשה הכל כדי שממשלת האחדות תוקם מהר ככל האפשר"; בנט: "זה או בחירות או ממשלת חירום רחבה"; נתניהו תוקף: "ממשלת אחדות זאת מכבסת מילים"

05.05.2021, 20:03 | כלכליסט ו-ynet

נשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל את המנדט להרכבת הממשלה על יאיר לפיד, אחרי שבנימין נתניהו החזיר את המנדט אתמול דקות ספורות לפני חצות. 

"לאחר שקיבלתי את עמדת כלל הסיעות ושוחחתי עם ח"כ יאיר לפיד וח"כ נפתלי בנט, התברר בפניי כי ח"כ נפתלי בנט נותר עם 7 ממליצים כפי שהיה בסיבוב הקודם ואילו ח"כ לפיד נוספו לו 11 ממליצים, כך שיש לו 56 ממליצים", אמר ריבלין.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, הגיב להחלטה של הנשיא ואמר: "הנשיא הטיל עלי היום את המנדט לנסות להקים בישראל ממשלת אחדות. אחרי שנתיים של סיוט פוליטי מתמשך החברה הישראלית פצועה. ממשלת האחדות אינה פשרה - היא מטרה. עלינו להקים ממשלה שתשקף את העובדה שאנחנו לא שונאים אחד את השני. שבה ימין שמאל ומרכז פועלים יחד להתמודד עם האתגרים הכלכליים והבטחוניים". 

"אעשה הכל כדי שממשלת האחדות תוקם מהר ככל האפשר ותלך לעבוד למען אזרחי ישראל", הוסיף לפיד.


ראובן ריבלין ויאיר לפיד הבוקר, חיים צח, לע"מ ראובן ריבלין ויאיר לפיד הבוקר | חיים צח, לע"מ ראובן ריבלין ויאיר לפיד הבוקר, חיים צח, לע"מ

לפיד פרסם הודעה אחרי הטלת המנט עליו: "אחרי שנתיים של סיוט פוליטי מתמשך החברה הישראלית פצועה. ממשלת האחדות אינה פשרה - היא מטרה. עלינו להקים ממשלה שתשקף את העובדה שאנחנו לא שונאים אחד את השני. שבה ימין שמאל ומרכז פועלים יחד להתמודד עם האתגרים הכלכליים והבטחוניים. 

אנחנו זקוקים לממשלה שתוכיח לנו שהעובדה שאנחנו שונים זה מזה אינה חולשה, אלא מקור הכוח של ישראל. אעשה הכל כדי שממשלת האחדות תוקם מהר ככל האפשר ותלך לעבוד למען אזרחי ישראל.

נתניהו תוקף: "ממשלת אחדות זאת מכבסת מילים"

אחרי שהנשיא ריבלין הטיל את המנדט להרכבת הממשלה על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, ראש הממשלה כינס הצהרה משלו אחרי שדרש להחזיר את המנדט לכנסת - ותקף בחריפות את חברי הכנסת מהשמאל - ובעיקר את נפתלי בנט. "הייתה לו דרישה אחת, להיות ראש ממשלה", התעקש. "בנט ושקד נשבעו שלא ילכו עם לפיד".

נתניהו התמקד בנפתלי בנט, שהאשים אותו ב"טריקת הדלת" וכישלון בהרכבת ממשלת ימין. "כשהוא נפגש איתנו הייתה לו רק דרישה אחת - להיות ראש ממשלה. הוא העלה אותה לא רק בארבע עיניים, אלא בכל הפגישות בין צוותי המו"מ. עכשיו התברר לנו שכל המטרה שלו הייתה לבזבז את הזמן עד להעברת המנדט ולהגיע לממשלה מסוכנת עם השמאל שבה יקבל שנתיים כראש ממשלה", אמר נתניהו. 

בנימין נתניהו , רויטרס בנימין נתניהו | רויטרס בנימין נתניהו , רויטרס

"נפתלי בנט דיבר היום על ממשלת אחדות. זו מכבסת מילים וניסיון להטעות את הציבור", הוסיף נתניהו. "כולם יודעים שהוא מבקש להקים משמלת שמאל מסוכנת. עם הורוביץ אפשר להגן על חיילי צה"ל מפני תביעות בבית הדין הבינלאומי? הרי הורוביץ מסכים לתביעות הללו. עם לפיד אפשר להילחם בהסכם הגרעין? הרי הוא תקף אותי כשהלכתי להילחם נגד ההסכם המסוכן. עם מרב מיכאלי אפשר לחנך את ילדינו? היא קראה לא לשלוח אותם לצה"ל. עם איבתיסאם מראענה אפשר להגן על ההתיישבות? הרי גם את זכרון יעקב היא רוצה לעקור.

"האמת פשוטה - זו תהיה ממשלת שמאל מסוכנת. שילוב קטלני של חוסר דרך, חוסר יכולת וחוסר אחריות", הוא ציין עוד. "בנט ושקד נשבעו בפני הציבור לא ילכו לממשלה עם לפיד, מרצ והעבודה. בנט אפילו חתם על התחייבות כזאת בכתב, יום לפני הבחירות בשידור חי. עכשיו הם עושים בדיוק את ההיפך. הם מפרים אחת לאחת את כל ההתחייבויות שלהם, וזאת הסיבה שחבר הכנסת שיקלי, באומץ לב ויושרה, אמר שהוא לא מוכן להיות חלק מהממשלה המסוכנת הזאת".

נתניהו קרא לבנט, שקד ולשאר חברי הכנסת של ימינה "לא לעבוד על הציבור", כלשונו. "אל תפרו את כל ההתחייבויות שלכם רק בגלל האמביציה האישית של בנט להיות ראש ממשלה לשנתיים בכל מחיר", הוסיף נתניהו. "אם אתם מתייצבים עם הימין, אתם מכריעים את גורל המערכה. עם גוש ימין מוצק של 59 מנדטים תהיה לנו ממשלה".

נתניהו טען כי יש כמה חברי כנסת שיהיו מוכנים להצטרף לממשלת ימין במקרה שתיאר. "לא נצטרך ללכת לבחירות. אני אומר בואו נקים יחד ממשלת ימין, שתעמוד איתן מול האתגרים העומדים בפנינו. זה בידינו, זה בידיכם. אמרתי שאני מוכן לתת לבנט להיות ראש ממשלה בשנה הראשונה של ממשלת הימין כדי למנוע הקמת ממשלת שמאל מסוכנת. אלא שהתברר שבנט היה עסוק כל הזמן במשא ומתן עם לפיד על רוטציה של שנתיים". 

בנט: "זה או בחירות או ממשלת חירום רחבה"

לפני הצהרת הנשיא יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט מסר הצהרה לתקשורת בחדר סיעתו בכנסת. בנט נושא דברים לקראת האפשרות שנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין יטיל על יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד את המנדט להרכבת הממשלה. 

"זה שנתיים וחצי שמדינת ישראל נמצאת בסחרור אינסופי של בחירות, כאילו אחזה במדינת ישראל מחלת השמדה עצמית", אמר בנט בתחילת דבריו. "עוד בחירות ועוד בחירות ועוד בחירות. זה לא רק פארסה יקרה ומיותרת, זו פגיעה ישירה בחיי אדם, בפגועי מלחמות שאין ממשלה שתעזור להם, עסקים שקרסו בקורונה, שאין שום ממשלה שמתפקדת כדי להסיר מהם את הביורוקרטיה.

"אזרחים שחיים בנגב, בגליל, תחת אלימות קשה. וראינו גם בשבוע האחרון אסונות שנובעים מהזנחה. אין תקציב, אין ממשלה, אין תוכניות עבודה. מה יש? יש מריבות, יש כאוס, שנאה והמון המון חרדה בציבור". 


נפתלי בנט, יו"ר ימינה, יואב דודקביץ נפתלי בנט, יו"ר ימינה | יואב דודקביץ נפתלי בנט, יו"ר ימינה, יואב דודקביץ

בנט הוסיף: "בערב הבחירות הבטחתי מה שהיה הוא לא מה שיהיה. והאמת היא פשוטה - מר נתניהו נכשל בהרכבת ממשלה ימנית. אני עשיתי יחד עם חבריי, הכול, הכול, כדי שזה יצליח. חברי הכנסת של ימינה היו מהראשונים שהתייצבו ואמרו פומבית 'אנחנו נכנסים לממשלת ימין'. לא דרשנו שררה, דרשנו ממשלה שאכפת לה מהאזרחים.

"במשך 28 יום הפכנו כל אבן, עשינו כל מאמץ בשיתוף עם ראשי מפלגות אחרות מגוש הימין שגילו אחריות והמון רצון טוב. אפילו ביממה האחרונה עשינו ניסיון אחרון להותיר עוד פתח לממשלת ימין, אבל נתניהו טרק עלינו את הדלת. עכשיו אנחנו מסתכלים קדימה". ריבלין נועד עם לפיד ובנט

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין סיים בצהריים (יום ד') את סבב ההתייעצויות השני להטלת המנדט למלאכת הרכבת הממשלה. על יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד המליצו 51 חברי כנסת, בעוד על יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט המליצו שבעה חברי כנסת. לפיכך, ריבלין יצטרך להכריע אם להטיל את המנדט על לפיד או להעביר את ההכרעה לכנסת. 

אחרי שהמנדט של ראש הממשלה בנימין נתניהו פקע בחצות, נפתח מחדש סבב ההמלצות לקביעת המועמד שעליו תוטל המשימה. חברי הכנסת לפיד ובנט נפגשו בזה אחר זה עם הנשיא ריבלין במשכנו, וביקשו להטיל על כל אחד מהם בנפרד את המנדט. בבלוק הימין, שכולל את הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית, המליצו לנשיא להעביר את המנדט לכנסת. הרשימות הערביות, רע"מ והמשותפת, לא המליצו על מועמד. 

בשעות האחרונות של לפני סיום סבב ההמלצות, עשה בנט מאמץ אינטנסיבי מול בלוק הימין לקבל את המנדט להרכבת ממשלה. בכירים בליכוד וגורמים בתוך בלוק הימין אמרו לנתניהו להעביר המלצה על בנט, אך הוא סירב לכך. שתי אפשרויות עמדו בפני נתניהו: להמליץ על בנט או לבקש את הכרעת הכנסת. בסופו של דבר הבחירה שלו הותירה את לפיד כמועמד ודאי לקבל את המנדט.  

 במכתב של הליכוד לנשיא צוין: "הליכוד קורא לנפתלי בנט, לאיילת שקד ולכלל חברי ימינה לעמוד בהתחייבותם בבחירות שלא ללכת לממשלה עם לפיד ושאר מפלגות השמאל. הליכוד משוכנע שברגע שבנט ושקד יתחייבו להיות חלק מגוש הימין, ניתן יהיה להבטיח רוב בכנסת לממשלת ימין".

מימין בנימין נתניהו ראובן רובי ריבלין נפתלי בנט ו יאיר לפיד, צילום: אלכס קולומויסקי, Amos Ben Gershom, עמית שעל מימין בנימין נתניהו ראובן רובי ריבלין נפתלי בנט ו יאיר לפיד | צילום: אלכס קולומויסקי, Amos Ben Gershom, עמית שעל מימין בנימין נתניהו ראובן רובי ריבלין נפתלי בנט ו יאיר לפיד, צילום: אלכס קולומויסקי, Amos Ben Gershom, עמית שעל

ראש הממשלה נתניהו כתב לנשיא: "אנו סבורים כי במצב הדברים הנוכחי, אין היתכנות להקמת ממשלה במהלך התקופה של הטלת מנדט נוסף. על כן אנו סבורים שנכון להעביר את ההכרעה לכנסת. 

 "עמדתנו זו באה גם בהמשך לעמדה שהוצגה על ידך טרם הטלת המנדט הראשון לפיה הדבר הנכון לעשות הוא להעביר את המנדט לכנסת. הנסיבות בעניין זה לא השתנו. העברה לכנסת תגדיל מאוד את הסיכוי להקמת ממשלה תוך זמן קצר בדרך שתמנע בחירות. בכך ייחסך פרק זמן נוסף של חוסר ודאות למדינת ישראל".

לפיד שמר על שתיקה

לפיד לא שוחח עם העיתונאים לפני ואחרי פגישתו עם הנשיא ריבלין. מנגד. בנט אמר לפני כניסתו למשכן הנשיא: "בעזרת השם נקים ממשלה טובה לעם ישראל". לפי ההערכה, ריבלין לא יחזיר את המנדט לכנסת משום שמשמעות המהלך היא בסבירות גבוהה סבב נוסף של בחירות כלליות. פרט למפלגת יש עתיד המליצו על לפיד גם כחול לבן, ישראל ביתנו, מרצ, העבודה וגם תקווה חדשה של ח"כ גדעון סער. בסבב הראשון מפלגתו של סער בחרה לא להמליץ על אף אחד מהמועמדים. יו"ר ימינה בנט המליץ על עצמו.  

בימינה נדמה היה בבוקר שח"כ עמיחי שיקלי מערים קשיים על הקמת ממשלת שינוי משותפת ללפיד ולבנט. במכתב ששלח ליו"ר מפלגתו ציין שיקלי כי הוא "מתנגד לממשלה עם השמאל". עם זאת, גורמים בימינה ציינו כי שיקלי פירט את ההתנגדות שלו, אך לא הכריע סופית בעניין. 

  בתגובה רשמית לדברים אמרו בימינה: "מכבדים את עמדת ח"כ עמיחי שיקלי, שהייתה ידועה לנו. ימינה מחויבת לעשות הכול כדי להקים ממשלה יציבה ומתפקדת כדי למנוע הידרדרות לכאוס של בחירות חמישיות, וכך תעשה".

ח"כ סער כתב הבוקר לנשיא המדינה ריבלין: "לאחר ששקלנו את השיקולים השונים הגענו לכלל דעה שלעת הזו נכון להמליץ על ח"כ יאיר לפיד, בהקשר של הניסיון להקמת ממשלת אחדות על פי המתכונת של ממשלת חילופים. זאת, בהמשך לשיחות שהתקיימו בנושא זה בין הסיעות בשבועות האחרונים.

"סעיף 13א לחוק יסוד: הממשלה מאפשר שמקבל המנדט לא בהכרח יהיה ראש הממשלה הראשון בממשלה כזו. להבנתנו, המלצה על ח"כ לפיד בשעה זו עולה בקנה אחד עם מיצוי האפשרות להקמת ממשלת אחדות ושינוי, מהלך שאת חיוניותו פירטנו במהלך מערכת הבחירות".

מהליכוד נמסר הלילה, דקות ספורות לפני פקיעת המנדט שניתן לנתניהו כי "עקב סירובו של בנט להתחייב לממשלת ימין, דבר שהיה מוביל בוודאות להקמת ממשלה בהצטרפות של חברי כנסת נוספים, ראש הממשלה נתניהו החזיר את המנדט לנשיא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות