אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"א גוט שאבעס"? גוגל משיקה אפליקציה שתלמד אתכם יידיש צילום: אנטולי קריניצקי

"א גוט שאבעס"? גוגל משיקה אפליקציה שתלמד אתכם יידיש

ענקית האינטרנט השיקה אפליקציה בשם Woolaroo ללימוד והנצחה של 3,000 שפות בסכנת הכחדה, בהן יידיש, מאורית וקריאולית עתיקה

05.05.2021, 23:01 | רפאל קאהאן

גוגל הודיעה היום (ד') על השקת Woolaroo, אפליקציה ללימוד והנצחת שפות בסכנת הכחדה, בהן גם יידיש. 

האפליקציה, שפותחה בקוד פתוח מאפשרת לדוברי יידיש להוסיף מילים והקלטות של הגייה נכונה שלהן. אם  היידיש שלכם מסתכמת ב״א גוט שאבעס״? גוגל תלמד אתכם את ההגייה הנכונה, אבל לא רק ביידיש. גם מאורית, קריאולית עתיקה ו-3,000 שפות נוספות, נמצאות במאגר של האפליקציה הזו. 

החברה הסבירה שהסיבה להשקת האפליקציה היא לשמר שפות שיכולות להיעלם בשנים הקרובות, אם לא ייעשה מאמץ יזום לשמר אותן. את האפליקציה פיתחו אנשי מיזם Google Arts & Culture, והיא כוללת פיצ'רים כגון צילום אובייקטים בזמן אמת וביצוע אוטומטי של תרגום ויזואלי ופונטי של שמות האובייקטים המצולמים למגוון שפות נדירות.

גוגל משמרת שפות עתיקות, צילום: שאטרסטוק גוגל משמרת שפות עתיקות | צילום: שאטרסטוק גוגל משמרת שפות עתיקות, צילום: שאטרסטוק

לימוד שפות באמצעות הקשר מאפשר לאנשים שרואים וחווים אובייקט בסביבה הטבעית שלו לזכור אותו יותר בקלות ואחר כך להשתמש בו בטבעיות במהלך שיחה. באמצעות Woolaroo, ניתן לצלם אובייקטים בזמן אמת, ולראות מיד את שם האובייקט בשפה המבוקשת ולשמוע כיצד להגות אותו. זה מאפשר לקהילות שדוברות את אותה שפה לשמר ולהרחיב את אוצר המילים ולהוסיף הקלטות של המילים שיסייעו בהגיה נכונה שלהן.

בשלב הראשון האפליקציה מתרגמת ל-10 שפות בסכנת הכחדה, בהן יידיש, יוונית קלבריאנית, קריאולית לואיזיאנית ומאורית. לכל אחת מהשפות הללו יש תרומה חשובה למורשת התרבותית של קהילת הדוברים.  פיתוח האפליקציה בוצע בשיתוף צוותים שאיתרו בקרב עובדי גוגל דוברי שפות נדירות. אלה סייעו לפתח מאגרי מילים ומילונים ששימשו כבסיס לאחר בדיקה שהתרגומים שלהם מדויקים.

Woolaroo עושה שימוש בענן ובממשק בינה מלאכותית, המעביר אותות מתמונות באמצעות לימוד מכונה. המודלים שאומנו מראש ממיינים תמונות למיליוני קטגוריות. Google Arts & Culture מחויבת לתמיכה ושימור מסורות ומורשות עתיקות, ובהן שפות מדוברות, באמצעות טכנולוגיה חדשנית. המאגר פתוח לכל אדם או ארגון, שמעוניין להשתמש בה כדי לשמר את שפת אמו.שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות