אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח על שוק המשרדים: אחרי הירידות בתפוסה בקורונה - יציבות ברבעון הראשון צילום: לביא צילומי אוויר

דו"ח על שוק המשרדים: אחרי הירידות בתפוסה בקורונה - יציבות ברבעון הראשון

בזכות ענף היייטק שהחל להחזיר את עובדיו למשרדים, נבלמו ברוב האזורים בארץ הירידות בדמי השכירות והתפוסה נותרה ללא שינוי. בת"א נרשמה עלייה קלה בדמי השכירות; עפ"י בדיקת CBRE ישראל, בימים אלה מתנהל מו"מ עם חברות הייטק על השכרה של כ-100 אלף מ"ר של משרדים בת"א

09.05.2021, 12:59 | דותן לוי

אחרי יותר משנה של חוסר ודאות בשוק המשרדים שלווה בירידה בתפוסת במבני המשרדים ובדמי השכירות, ברבעון הראשון של 2021 מסתמנת יציבות יחסית המתבטאת בעיקר בהפסקתה של מגמת הירידות, כך עולה מנתוני CBRE ישראל, חברת שירותי הנדל"ן המסחרי.

קראו עוד בכלכליסט:

בשל תקופת הקורונה, במהלך 2020 ירד היקף השימוש במשרדים, חברות אפשרו לעובדיהם לעבוד מהבית, וחלקן אף חיפשו לצמצם את שטח המשרדים שלהן. 

עפ"י נתוני CBRE ישראל, מסתמן כי מתחילתה השנה ניתן לזהות התאוששות בחלק מהשווקים עם עליות קלות במחירי השכירות לבניינים מסוג A באזור תל אביב, וזאת בהובלת סקטור הטכנולוגיה.

במרבית הערים דמי השכירות נותרו יציבים, ללא שינוי, למעט הערים ירושלים ופתח תקווה שבהן המגמה נותרה שלילית עם ירידות של 2% ו-4% בהתאמה. מנגד, בת"א נרשמה מגמה חיובית ודמי השכירות עלו בכ-2% לרמה של 97 שקל למ"ר, לאחר ירידה של כ-8% ב-2020.

מגדלי משרדים בתל אביב, צילום: לביא צילומי אוויר מגדלי משרדים בתל אביב | צילום: לביא צילומי אוויר מגדלי משרדים בתל אביב, צילום: לביא צילומי אוויר

עם זאת, כשבוחנים את המגמה השנתית ניתן לראות כי שנת הקורונה והמשכה ב-2021 הותירה את מרבית הערים בצד השלילי. הירידות המשמעותיות ביותר נרשמו ברעננה, הרצליה, ופתח תקווה שירדו בהתאמה בשיעורים של 10%,8% ו-9%. בנוסף, בחודשים הראשונים של שנת 2021 יש ירידה חדה של עשרות אחוזים בהיקף התחלות הבנייה למשרדים. 

מהבדיקה של CBRE עולה, כי בימים אלה כ-12 חברות גדולות נמצאות במו"מ להשכרת שטחי משרדים בהיקף של כ-100 אלף מ"ר. ג'קי מוקמל יו"ר CBRE ישראל: "בתחילת שנת 2021 יש סימנים של חזרת הפעילות בשוק נדל"ן המשרדים, בתקופת משבר הקורונה חברות הייטק גדולות רכשו סטארט-אפים וחברות הייטק קטנות ובתקופה זו הם מחפשים עבורן לוקיישן לאכלוס בחצי השנה הקרובה". לפי מוקמל, עיקר הביקושים הם לאזורים נגישים תחבורתית שבהם יש  מעטפת רחבה של שירותים לעובדים: תל אביב, הרצליה, חיפה, ירושלים.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות