אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההקלות לשוכרים בשטחי המסחר שחקו את הכנסות אמות צילום: תמר מצפי

ההקלות לשוכרים בשטחי המסחר שחקו את הכנסות אמות

לצד ירידה של 11% בהכנסות, לא נעשו שיערוכי נדל"ן ברבעון, לעומת שיערוכים שליליים ברבעון המקביל, כך שהרווח הנקי עלה ב-15% בהשוואה לרבעון הראשון של 2020 - התקופה שקדמה להתפרצות המגיפה בישראל

10.05.2021, 09:36 | חזי שטרנליכט

ההקלות שהעניקה חברת הנדל"ן המניב אמות לשוכרים בנכסים המסחריים שלה, שחקו את דמי השכירות שגבתה ברבעון הראשון של השנה ב-11% ביחס לתקופה המקבילה ב-2020, שבו סוגיית ההקלות לא היתה רלבנטית כמובן. החברה ששליטת אלוני חץ (56.74%) ציינה כי ההקלות שהעניקה ברבעון הסתכמו ב-19 מיליון שקל.  

בה בעת, בעוד שברבעון הראשון של 2020 בוצעו שיערוכים שליליים כבדים בשווי הנדל"ן המניב של החברה בהיקף של 43 מיליון שקל, השנה לא נעשו כלל שיערוכים, במה שמסמל במידה רבה את החזרה לשגרה. עניין זה סייע לאמות להציג שיפור של 15% ברווח הנקי, ל-102 מיליון שקל. 


קראו עוד בכלכליסט:


ההקלות לשוכרים של שטחי המסחר, השפיעו לשלילה גם על ה-FFO, הרווח התזרימי התפעולי שנחשב לנתון הרווחיות שלפיו נמדדות חברות הנדל"ן המניב. ה-FFO הריאלי של אמות ירד ב-11% והסתכם ב-126 מיליון שקל ברבעון הראשון. 

הנדל"ן המניב של אמות מתחלק לארבעה תחומים עיקריים. העיקרי שבהם הוא תחום המשרדים ששמר על כוחו. שיעור הגבייה בתחום זה עמד על 98% ברבעון. השני הוא תחום הסופרמרקטים, שנחשב לתחום נפרד מהמסחרי והחזק ביותר בשיעור הגבייה ברבעון – 100%. השלישי תחום התעשייה והלוגיסטיקה והרביעי הוא המסחר. בתחום המסחר עמד שיעור הגבייה על 73% בלבד, בעוד ששאר התחומים שמרו על רמות שקרובות ל-100%.

במונחי שווי הנכסים בספרי החברה, המשרדים מהווים 51% (6.5 מיליארד שקל), המסחר מהווה 21%, הלוגיסטיקה והתעשייה – 20%, הסופרמרקטים 6% ותחומים נוספים מהווים עוד 2%. ההכנסות משכירות נטו (NOI) רשמו ירידה של 8.6% בתחום המשרדים ברבעון הראשון, ל-95 מיליון שקל. בתחום המסחרי נרשם NOI של 26 מיליון שקל בלבד, נפילה של 39.5% בהשוואה לרבעון המקביל, שמקורה כאמור בהקלות לשוכרים.

לפי התחזית שפרסמה לשנה הנוכחית, ה-NOI ינוע בין 735 ל-765 מיליון שקל, מול 734 מיליון שקל ב-2020. ה-FFO הריאלי ינוע בין 535 ל-555 מיליון שקל ב-2021, לעומת  512 מיליון שקל בשנה קודמת. 

בחודש מרץ האחרון קבע דירקטוריון החברה כי השנה בכוונתה לחלק דיבידנד שנתי מינימאלי של 100 אג' למניה, שישולם ב- 4 תשלומים רבעוניים של 25 אג' למניה, במאי הודיעה החברה על חלוקת דיבידנד לרבעון השני של 25 אג' למניה, או סכום כולל של כ-102.5 מיליון שקל.

שמעון אבודרהם, מנכ"ל אמות ציין כי "תוצאות הרבעון הראשון הושפעו בעיקר מהסגר שחל בחודשים ינואר ופברואר. עם החזרה לשגרה אנו חווים התעוררות של השוק, גידול חד במספר העובדים השבים לעבוד במגדלי המשרדים ועלייה בתנועת הקונים במרכזים המסחריים. בתחום המשרדים שיעורי התפוסה נותרו גבוהים ונתוני חידושי החוזים ומימושי האופציות לרבעון הראשון משקפים יציבות בשכר הדירה למ"ר". שמעון אבודרהם מנכ"ל אמות השקעות, צילום: תמר מצפי שמעון אבודרהם מנכ"ל אמות השקעות | צילום: תמר מצפי שמעון אבודרהם מנכ"ל אמות השקעות, צילום: תמר מצפי


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות