אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איומים, הפקעות וטילים: כך השתלט אלון מאסק על עיר בטקסס צילום: בלומברג, רויטרס

דו"ח טכנולוגי

איומים, הפקעות וטילים: כך השתלט אלון מאסק על עיר בטקסס

תחקיר הוול סטריט ג'ורנל חושף כיצד כניסתה של ספייסX לשטח בוקה צ'יקה, הפכה את חיי התושבים לסיוט. לחצים למכור את בתיהם, חסימות כבישים ודרכי גישה ללא התראה וגם ציוד יקר שנעלם. עם כסף ללא הגבלה וגיבוי מצד הרשויות, נראה שדבר לא יעצור את מאסק מלהפוך את היישוב לעיר בשליטה תאגידית מלאה. זכויות התושבים? מצחיק

10.05.2021, 12:08 | עומר כביר

בשלב מסוים, כשכבר יש לך מספיק כסף, החוקים ששולטים בחייהם של בני התמותה הרגילים כבר לא חלים עלייך  או חלים עלייך חלקית. אתה יכול להימנע מתשלום מסים, גבולות בינלאומיים הם בגדר המלצה, אפשר להשתמש בכסף שלך כדי להשתיק מבקרים או להעלים את עצמך כליל מהעין הציבורית, לקנות אזרחויות על ימין ועל שמאל. הם יכולים לקבל מה שהם רוצים מתי שהם רוצים, העולם והאנשים בו הם שלהם לעצב כרצונם, בהתאם לגחמותיהם השונות.


קראו עוד בכלכליסט:


אתה יכול אפילו, אם אתה רוצה, לקנות עיירה קיימת ולהפוך אותה לממלכה הפרטית שלך. זה, לפחות, מה שמנסה בימים אלו לעשות האיש השני הכי עשיר בעולם, אלון מאסק (שווי מוערך: בערך התמ"ג של אלג'יריה), בקהילה בטקסס, על הגבול עם מקסיקו, בעלת השם המצער בוקה צ'יקה ווילג'.


מתקן השיגור של חברת ספייסX בבוקה צ מתקן השיגור של חברת ספייסX בבוקה צ'יקה ווילג' בטקסס | רויטרס מתקן השיגור של חברת ספייסX בבוקה צ


מדובר בקהילה לא-מאוגדת, כלומר יישוב שלא נמצא תחת רשות מוניציפלית כלשהי. המקבילה הישראלית הקרובה ביותר היא שטח גלילי. ב-2012 החלה ספייסX לקנות שטחים בבוקה צ'יקה ווילג'. שנתיים אחר כך החלה בהקמת מתקן השיגור שלה במקום, והאיצה את המאמצים לרכוש כמה שיותר שטחים ונכסים, ולדחוק החוצה את התושבים הוותיקים. כוונתו האמיתית התבהרה במרץ האחרון, כשהודיע שבכוונתו להפוך את האזור ליישוב מאוגד חדש בשם סטארבייס.

אבל כפי שחושף תחקיר נרחב של הוול סטריט ג'ורנל, מאחורי החזון המד"בי הזה עומדת יוזמה להתנכל לבעלי הנכסים המקומיים במטרה ליצור עיר בשליטה תאגידית מלאה, מהסוג שלא נראה בארה"ב זה יותר ממאה שנה. משהו שרק אדם עשיר בצורה בלתי נתפסת יכול לחשוב עליו ולהוציא לפועל.


חלקי כלי טיס של ספייס X שהתרסקו בבוקה צ חלקי כלי טיס של ספייס X שהתרסקו בבוקה צ'יקה. מאסק מתכנן להפוך את היישוב לעיר תאגידית | רויטרס חלקי כלי טיס של ספייס X שהתרסקו בבוקה צ


קחו, לדוגמה, את המקרה של סליה ג'ונסון, תושבת בוקה צ'יקה שבמשך שנים דחתה את חיזורי ספייסX לרכוש ממנה שני בתים שסמוכים לאתר השיגור. יום אחד, היא הופתעה לגלות שמכל מים בנפח של כ-7,300 ליטר נעלם מחצר אחד הבתים. היא חשדה שמדובר בהתנכלות מצד ספייסX, ואף שהחברה הכחישה' היא פיצתה אותה על המכל הנעלם. כפי שעשתה בהזדמנות אחרת, כשעובדי החברה פרצו לאחד הבתים של ג'ונסון והעבירו שם את הלילה. "ספייסX התנכלה לנו מההתחלה. העובדים של ספייסX עשו מה שהם רוצים", היא אמרה לוול סטריט ג'ורנל. כי ככה זה כשיש לך משאבים כספיים כמעט בלתי מוגבלים. אתה יכול לעשות מה שאתה רוצה, ואם יש דלקות - לכבות אותן עם קצת מזומנים.

כ-30 בתים יש בקהילה הקטנה הזו, והתושבים מספרים שהחברה של מאסק עושה ניסיונות חוזרים ונשנים על מנת לרכוש אותם. חלק מכרו ברצון, וספייסX הפכה את הבתים למגורי עובדים. הנותרים, לפחות שבעה, לא ממהרים למכור.


אתר השיגור של ספייסX בבוקה צ אתר השיגור של ספייסX בבוקה צ'יקה. זכויות התושבים נדחקו לשוליים | רויטרס אתר השיגור של ספייסX בבוקה צ


לפי הוול סטריט ג'ורנל, על מנת להתמודד עם המתנגדים האחרונים, מתעתד מאסק להפוך את הקהילה לרשות מוניציפלית בשליטת ספייסX, במודל דומה לזה שחברות כרייה יצרו בעבר "ערי חברה". נכון להיום חיים בבוקה צ'יקה רק 14 איש שלא קשורים לספייסX. אם תצליח החברה להקים שם רשות מוניציפלית, היא תוכל, למשל, למנף את כוח ההצבעה של עובדיה שמתגוררים באזור על מנת לבחור ראש עיר (או תפקיד מקביל אחר). הצלחה של מהלך זה תתן בידי ספייסX, ישירות או בעקיפין, כוח הפקעה.


מאסק מניח אבן פינה למנחת חדש בבוקה צ מאסק מניח אבן פינה למנחת חדש בבוקה צ'יקה, בשנת 2014 | צילום: איי פי מאסק מניח אבן פינה למנחת חדש בבוקה צ


מומחים אמרו לעיתון שהכוח הזה יאפשר לה להעביר לשליטתה את רכוש המתנגדים. בנוסף, היא תשלוט במשטרה, תוכל להנפיק אגרות חוב מוניציפליות פטורות ממס, ולמרר חיי תושבים באמצעות השליטה שלה בתשתיות מקומיות. למשל, על ידי פתיחת וסגירת הכביש שמוביל ליישוב כראות עיניה. מי שראה את ההופעה המקריפה השבוע של מאסק בסאטרדיי נייט לייב, לא ימהר לפסול תרחיש כזה.


אלון מאסק על רקע רחוב בעיירה. המטרה: עיר בשליטה תאגידית מלאה, צילום: בלומברג, רויטרס אלון מאסק על רקע רחוב בעיירה. המטרה: עיר בשליטה תאגידית מלאה | צילום: בלומברג, רויטרס אלון מאסק על רקע רחוב בעיירה. המטרה: עיר בשליטה תאגידית מלאה, צילום: בלומברג, רויטרס


גם הרשויות בטקסס לא ממהרות לפסול, ובהתאם לאתוס של המדינה הן שמחות לסייע למיליארדר על חשבון התושבים המקומיים. "הפקעה זו אפשרות שייתכן ונצטרך לשאול", אמר אדי טראבינו, שופט מחוז קמרון (משרה שלמרות שמה, אינה שיפוטית אלא שלטונית), המחוז שבו נמצאת בוקה צ'יקה. "אתה לא רוצה אנשים ליד מקום שבו בוחנים ומנחיתים ספינות חלל. אנחנו לא רוצים שמישהו ייפגע". טוב שהוא לא נתן לעובדה שספייסX משכנת שם עובדים, שלפי דיווחים מאסק מעוניין להפוך את האזור לאתר נופש לעובדיו, או שהאנשים היו שם הרבה לפני שהמיליארדר החליט להפוך את המקום לנמל החלל הפרטי שלו, לבלבל אותו.

שיתוף הפעולה של טקסס עם מאסק הוא כבר בן קרוב לעשור. המדינה סיפקה לספייסX תמריצים בסך 30 מיליון דולר על מנת להקים את פעילותה בבוקה צ'יקה. ב-2013, בית המחוקקים של המדינה אישר הצעת חוק שמתירה למחוז קמרון לסגור זמנית חופים ודרכי גישה לחופים בזמן שיגורים. זאת, בניגוד לחוקת טקסס שקובעת שהגישה לחופי המדינה תהיה חופשית ונטולת מגבלות.


הכניסה לעובדי ספייסX ומתנדבים מקומיים בלבד, צילום: בלומברג הכניסה לעובדי ספייסX ומתנדבים מקומיים בלבד | צילום: בלומברג הכניסה לעובדי ספייסX ומתנדבים מקומיים בלבד, צילום: בלומברג


התושבים שנותרו בבוקה צ'יקה טוענים שמחוז קמרון קשר עם ספייסX על מנת לדחוק אותם החוצה. לדבריהם, המחוז סירב לאשר להם רישיונות בנייה לשיפוץ בתיהם. במקביל, ספייסX קיבלה מספר רישיונות לשפץ בתים שרכשה. במקרים רבים, הודות לחוק מ-2013, אישרו המחוז וה-FAA (רשות התעופה הפדרלית) בקשות של החברה לסגור כביש מקומי שמוביל לחוף, ושהוא גם כביש הגישה היחיד לבוקה צ'יקה. בסוף 2020, אישרה ה-FAA בקשה להגדיל את מספר השעות שהכביש ייסגר ל-300 בשנה. לדברי תושבים, פעמים רבות הכביש נסגר ללא התראה ראויה או ברגע האחרון, והם מעוכבים במחסום במשך שעות, מנועים מלהגיע לביתם.

המאמצים לרכוש בתי תושבים הם תקיפים, עקביים ולעתים מלווים באיומים מרומזים. ב-2019, רוזמרי וג'ים וורקמן, פנסיונרים בשנות ה-70 לחייהם, קיבלו מספייסX הצעה לרכוש את ביתם תמורת 155.7 אלף דולר, לדברי החברה פי 3 מערכו בשוק. שמאי ששכר הזוג אמד את שווי הבית ב-194 אלף דולר. הם סירבו, כמובן, וקיבלו שתי הצעות נוספות בסכום דומה. ואז הצעה שלישית בסכום של 210.6 אלף דולר, שגם לוותה בשיחת טלפון מבכיר ספייסX בשם דייוויד פינליי. "יש לכם שבוע להגיב, או שספייסX תפנה ל'אמצעים אחרים'", הם טוענים שאמר להם. הוורקמנים סרבו ועדיין מתגוררים במקום.


בוקה צ בוקה צ'יקה. נרכש על ידי ספייסX | צילום: בלומברג בוקה צ


זוג אחר, מארי והארווי בלומר, קיבל בספטמבר שעבר הצעת רכישה בסך 149.7 אלף דולר. באימייל ששלח להם פינליי הוא הזהיר שהנכס שלהם עלול להיכנס לאזור בסיכון "שבו לא מותר לשום אזרח להימצא". "זו ההצעה הסופית של ספייסX", הוא הוסיף. "שימו לב שאם ההצעה תפקע, ספייסX עלולה להידרש לגישות חלופיות שיאפשרו לה לבצע שיגורים באופן בטוח". במלים אחרות, תמכרו במחיר הפסד, או שכבר נדאג לטפל בכל ותשארו בלי כלום.

במקביל להצעות דורסניות אלו, פרסמה ספייסX מודעת דרושים ל"מנהל אתר נופש" שיהפוך את בוקה צ'יקה ל"מקום אפי לחיות ולעבוד בו", ויהיה אחראי לתכנון פעילויות כמו שיט קייאקים וטורנירי כדורעף.

ספייסX גם מפתחת את האזור בצורה אגרסיבית. תושבים מדווחים על עבודות בנייה מסביב לשעון בנכסים שקנתה החברה, עם רעש וזרקורים שמטרידים את שנתם. תושב אחד אמר שמשאיות של ספייסX נוסעות באופן קבוע על שטח שבבעלותו, בדרכן לנכס של החברה, ומשאירות סימני צמיגים בעומק 20 ס"מ בקרקע.


רחוב בעיירה. לחצים למכור נכסים, צילום: בלומברג רחוב בעיירה. לחצים למכור נכסים | צילום: בלומברג רחוב בעיירה. לחצים למכור נכסים, צילום: בלומברג


וזה עוד כלום לעומת מה שקורה בעת שיגורים. התושבים מתבקשים לא לצאת מבתיהם, מחשש לנזק במקרה של תקלה. בחודשים האחרונים, כמה טילים של החברה התפוצצו, וכתוצאה נשברו חלונות בתים, התפזרו חלקי טילים ונדלקו כמה שריפות. החברה אמנם מציעה לשכן את התושבים במלון בעת השיגורים, ואולם הוא נמצא במרחק 65 ק"מ, והחברה לא מחזירה הוצאות דלק או מזון.

"הם מתנהגים כאילו הם כבר הבעלים של הכול, כולל אתה והבית שלך", אמרה לוול סטריט ג'ורנל שריל סטיבנס, שעזבה את בוקה צ'יקה באוקטובר, אחרי שהגיעה למסקנה שהחיים שם פשוט קשים מדי בגלל פעילות החברה.

ספייסX ומאסק מתנהגים כך כי הם יכולים, כי הם יודעים שהרשויות לא יעצרו אותם, שלתושבים אין כוח וכסף להתמודד מולם. גם אם התושבים ינסו להתנגד, גם אם יפנו לאמצעים משפטיים נגד מאסק או ינסו לגייס תמיכה של נבחרי ציבור, אין להם הרבה סיכוי. מאסק יכול להעביר למאבק משפטי מאית מההון האישי שלו, ולקבור אותם עם עורכי הדין הטובים בעולם כך שהם יתחרטו שאי פעם שמעו עליו. תמורת עוד 0.02%-0.03% מההון שלו, הוא יכול ליצור מערך לובינג ותרומות אימתני ששום מחוקק חפץ חיים לא יעז אפילו לפתוח אימייל מאחד התושבים.

למאסק יש יותר כסף מכפי שבן אדם סביר צריך ב-150 חיי אדם. הכסף הזה לא רק מאפשר לו לקנות מה שהוא רוצה, כולל דברים שאינם למכירה (למשל, טיול למאדים), אלא גם לעשות מה שהוא רוצה בחיי אנשים שעומדים בדרכו. והכסף הזה גם מבטיח שאף אחד לא יוכל או אפילו ינסה לעצורו אותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות