אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבוע בתפקיד, שר התקשורת מקדם את פתיחת שוק הדואר לתחרות דוברות משרד התקשורת

שבוע בתפקיד, שר התקשורת מקדם את פתיחת שוק הדואר לתחרות

השר איתן גינזבורג הורה לפרסם תזכיר חוק שמבוסס על המלצות ועדת רוזן, במסגרתו ייפתח השוק לתחרות בתמורה להקלות רגולטוריות על דואר ישראל, כמו הסרת הפיקוח על מחירי רוב השירותים שהיא מעניקה

10.05.2021, 14:28 | רועי ברגמן

שבוע בלבד לאחר מינויו לשר התקשורת, ח"כ איתן גינזבורג החל לקדם את הרפורמה בדואר, שנתקעה עם עזיבתו של קודמו בתפקיד יועז הנדל לפני הבחירות האחרונות. 


קראו עוד בכלכליסט:


גינזבורג אישר להנהלת משרדו, בראשות המנכ"לית לירן אבישר בן חורין, לפרסם תזכיר חוק שבמסגרתו ייפתח תחום הדואר בישראל לתחרות מלאה, תוך הרחבת סמכויות האכיפה והפיקוח של משרד התקשורת. למרות המהלך של גינזבורג, הרי שקידום החוק, אחרי קבלת הערות הציבור עליו, יתאפשר רק אחרי הקמת ממשלה חדשה ושר תקשורת חדש, אם יבחר לקדם אותו.

פרסום תזכיר החוק מגיע בהמשך להודעתו של הנדל באוקטובר 2020 על אימוץ המלצות ועדת רוזן לשוק הדואר בישראל ובהן פתיחת השוק לתחרות, קיצור משך הזמן להעברת מכתבים וחבילות, הרחבת הנגישות של מרכזי מסירת הדואר לציבור וכן קביעת תקן לזמן מענה מקסימלי במוקד הטלפוני וחובת מתן שירותי דואר בבנק הדואר בערוצים הישירים והמקוונים.

סניף דואר בתל אביב, צילום: איי פי סניף דואר בתל אביב | צילום: איי פי סניף דואר בתל אביב, צילום: איי פי

תזכיר החוק מציע לפתוח את תחום משלוח הדואר לצרכנים פרטיים לתחרות, כך שכל בעל היתר ממשרד התקשורת יוכל לספק את השירותים ובכך תורחב התחרות שקיימת כבר היום בשוק החבילות, תוך ביטול הבלעדיות של דואר ישראל בשירותי הדואר הפנים ארצי. 

תיקון החוק מציע להרחיב את סמכויות הפיקוח והאכיפה של משרד התקשורת על הפרות בתחום הדואר ולהגדיל את סכומי העיצומים הכספיים שהוא רשאי להטיל במקרים של הפרות החוק או הרישיון. מנגד מציע התיקון לחוק לאפשר לדואר ישראל להציע שירותים חדשים, למעט שירותים כספיים, ללא קבלת אישור מראש. הקלה נוספת לדואר היא בהסרת הפיקוח ממרבית התשלומים שהיא גובה על שירותי דואר, למעט שליחת מכתב בודד בשירות "דואר 24", מכתב רשום ומכתב לחו"ל.

ועדת רוזן הוקמה על ידי שר התקשורת לשעבר איוב קרא בשנת 2018 במטרה לבחון את הרגולציה בתחום הדואר ליחידים. בראשות הוועדה עמד דניאל רוזן, מנכ"ל משרד התקשורת בעבר. המלצות הוועדה הוגשו באותה שנה, אך עקב הפלונטר הפוליטי חיכו עד לכניסתו של הנדל למשרד במאי 2020 כחלק מממשלת נתניהו-גנץ, על מנת שיקדמו אותן. 

הוועדה עוררה התנגדויות רבות, בין היתר סביב טענה לניגוד עניינים של העומד בראשה, דניאל רוזן, טענות שנחשפו ב"כלכליסט", על כך שפעל להקים קבוצה שתרכוש חלק מדואר ישראל במהלך הפרטת החברה על ידי רשות החברות וכן טענות על כך שהיא תפגע בציבור הרחב, כתוצאה מהמלצת הוועדה לצמצם את מספר יחידות הדואר.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות