אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית הרצליה בפנייה חריגה ליזמים: "אל תשתתפו במכרז של רמ"י בעיר" צילום: עומר מסינגר

עיריית הרצליה בפנייה חריגה ליזמים: "אל תשתתפו במכרז של רמ"י בעיר"

העירייה פתחה בקמפיין בו היא מזהירה יזמים מלהשתתף במכרז של רמ"י, לשיווק קרקע להקמת 733 יחידות דיור בעיר. היא איימה כי לא תנפיק היתרי בנייה עד שיתבצעו שינויים בתוכנית, כיוון שלטענתה יש בה כשלים תכנוניים: "יזם שיזכה במכרז שם כספו על קרן הצבי"; רמ"י בתגובה: "הפוסל במומו פוסל"

11.05.2021, 09:22 | שלומית צור

הסכסוך בין רשות מקרקעי ישראל לעיריית הרצליה עולה שלב: עיריית הרצליה פתחה הבוקר בקמפיין, המזהיר יזמים מלהשתתף במכרז שפירסמה רמ"י לשיווק קרקע להקמת 733 יחידות דיור במתחם קרית שחקים סמוך לקניון שבעת הכוכבים בעיר. 

קראו עוד בכלכליסט:


במודעות שפורסמו וכותרתן "אזהרת השתתפות במכרזי רמ"י", עליהן חתומה העירייה, צוין כי "בימים אלה פרסמה רמ"י מכרז לבניית 733 יחידות דיור בקרית שחקים בהרצליה. עיריית הרצליה מזהירה התוכנית כוללת כשלים תכנוניים מהותיים. כל עוד לא תעמוד המדינה בהתחייבותיה לתשתית לאומית – מים, תחבורה, ביוב, חשמל ועוד, כל עוד לא ייפתרו כשלי התכנון, לא תתאפשר בנייה במקום". 


שטח סמוך למתחם שבעת הכוכבים בהרצליה, צילום: אסף פרידמן שטח סמוך למתחם שבעת הכוכבים בהרצליה | צילום: אסף פרידמן שטח סמוך למתחם שבעת הכוכבים בהרצליה, צילום: אסף פרידמן


כפי שנחשף ב"כלכליסט" בשבוע שעבר, רמ"י פרסמה מכרז למאות יחידות דיור במתחם קרית שחקים, למרות התנגדות העירייה. זאת לאחר ישיבה סוערת שהתקיימה בין נציגי הרשות לבין נציגי העירייה, במסגרתה הודיע ראש העירייה משה פדלון המדינה משווקת אלפי דירות בעיר, בזמן שקיים מחסור חריף בתשתיות, ועל כן העירייה אינה מכירה עוד בהסכם הגג עם המדינה שנחתם ב-2016.  מנגד טענו ברמ"י כי שיווקי הקרקע הכרחיים לצורך העמדת המימון להקמת התשתיות, ודווקא עצירת השיווקים על ידי העירייה, היא שמעכבת ומסכלת את תקצוב והקמת התשתיות הנחוצות לעיר. 

הסכם הגג עליו חתומות רמ"י ועיריית הרצליה נחתם בשנת 2016 וכלל שלוש תוכניות - תוכנית גליל ים, שם שווקו הקרקעות בהצלחה, תוכנית אפולוניה אותה הצליחה העירייה לבלום במסגרת עתירה לבית המשפט העליון, שהתקבלה בימים האחרונים, ותוכנית קרית שחקים, שגם בגינה הגישה העירייה עתירה מנהלית לבית המשפט. התוכנית קיבלה תוקף כבר לפני למעלה משנה, אך בעירייה טוענים כי יש לשנות את התוכנית ולחבר את הקו הירוק של הרכבת הקלה למסוף התחבורתי המתוכנן במתחם. במסגרת העתירה לא הוצאו צווי מניעה, וברמ"י הוחלט לשווק את הקרקע.  


ראש עיריית הרצליה משה פדלון, צילום: עומר מסינגר ראש עיריית הרצליה משה פדלון | צילום: עומר מסינגר ראש עיריית הרצליה משה פדלון, צילום: עומר מסינגר


בעיריית הרצליה הוחלט לצאת בקמפיין, שבו היא מודיעה בעיקר ליזמים שמעוניינים להשתתף במכרז ולרכוש את הקרקע בקרית שחקים, כי לא תשתף פעולה ולא תנפיק היתרי בנייה לתוכנית. "יזמים שישקיעו כספים ברכישת הקרקע בקרית שחקים במתכונת התוכנית הנוכחית, ישימו כספם על קרן הצבי", נמסר מעיריית הרצליה. 

"תוכנית קרית שחקים שתוכננה בותמ"ל חרף התנגדות העירייה, כוללת כשלים תכנוניים מהותיים בגינם עתרה עיריית הרצליה לבית המשפט המחוזי. בעתירה שעדיין תלויה ועומדת, ביקשה העירייה מבית המשפט להורות על שינוי מהותי בכל הקשור לשלביות התוכנית והתשתיות, או להורות על ביטול אישורה. פרסום המכרז מטעם רמ"י לא נעשה בשיתוף העירייה, ולכן, כל עוד לא תעמוד המדינה בהתחייבויותיה לתשתיות לאומיות ולא ייפתרו כשלי התכנון, לא תוכל העירייה לאפשר את קידום הבנייה במקום". 

תגובת רמ"י: "אין אלא להצר על ניסיונה העקר של עיריית הרצליה לסכל את מימוש מדיניות הממשלה בעניין הגדלת היצע הדיור בישראל בתקופה קריטית זאת, תוך איום באיומי סרק על יזמים. רשות מקרקעי ישראל נחושה לפעול לשם מימוש מטרותיה ולשווק יחידות דיור גם בהעדר שיתוף פעולה מצד הרשות המקומית. בכל הנוגע לטענות העירייה בדבר עמידת המדינה בהתחייבויותיה נאמר ״הפוסל במומו פוסל״. במשך שנים עיריית הרצליה גררה רגלים ואף סיכלה באופן אקטיבי את מימוש ההסכם. מדינת ישראל אינה בת ערובה בידי העירייה ותמשיך כאמור במימוש מטרותיה".שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות