אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק לא דיווחה על עסקאות מיזוג בישראל, הממונה על התחרות שוקלת הטלת קנס צילום: אלכס קולומויסקי

פייסבוק לא דיווחה על עסקאות מיזוג בישראל, הממונה על התחרות שוקלת הטלת קנס

רשות התחרות הודיעה כי היא שוקלת להטיל על החברה עיצומים כספיים בגובה של כ-6 מיליון שקל, בכפוף לשימוע. בדצמבר האחרון חשף "כלכליסט" כי הרשות פתחה בבדיקה בנוגע לשני סטארט-אפים, רדיקס וסרוויס פרנד, שפייסבוק רכשה ב-2019-2018 בעשרות מיליוני דולרים, ולא הוגשה בגינם הודעת מיזוג. החברה בתגובה: "מדובר בטענות ללא עילה או בסיס"

11.05.2021, 12:45 | הגר רבט

הממונה על התחרות שוקלת לקנוס את פייסבוק על אי הגשת הודעות מיזוג בעסקאות שביצעה בישראל, כך הודיעה היום (ג׳) רשות התחרות. 

הרשות שוקלת לקבוע שהחברה ביצעה מיזוגים שהיו חייבים בדיווח לפי חוק התחרות, ובכוונתה להטיל על פייסבוק עיצומים כספיים בגובה של כ-6 מיליון שקל, בכפוף לשימוע. 

קראו עוד בכלכליסט:


בדצמבר האחרון נחשף ב"כלכליסט" כי רשות התחרות הורתה לפייסבוק ישראל להעביר לה נתונים על שני סטארט-אפים שרכשה בשנים 2019-2018 בעשרות מיליוני דולרים, ולא הוגשה בגינם הודעת מיזוג. 


מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, עמית שעל מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני | עמית שעל מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, עמית שעל


הודעת הרשות מאששת את המידע שנחשף ב"כלכליסט", ולפיו החברות בהן מדובר הן RedKix ו-Service Friend. פייסבוק לא דיווחה על העסקאות לרשות התחרות או קיבלה את אישור הממונה בטרם ביצעה אותן, כנדרש על פי חוק התחרות.

בדיקת הרשות העלתה שהעסקאות שבוצעו על ידי פייסבוק היו חייבות בדיווח מכוח "חלופת המונופולין", שלפיה בעל מונופולין, מוכרז או לא, נדרש להגיש הודעת מיזוג בכל עסקה שהוא צד לה ולקבל את אישור הממונה בטרם יבוצע המיזוג. 

מבדיקת הרשות עולה כי פייסבוק, אשר מחזיקה גם ברשת החברתית אינסטגרם, היא לכאורה בעלת מונופולין בשוק הרשתות החברתיות למשתמשים פרטיים בישראל, ולכן העסקאות היו חייבות בדיווח. 


מיכל הלפרין, הממונה על התחרות, צילום: דנה קופל מיכל הלפרין, הממונה על התחרות | צילום: דנה קופל מיכל הלפרין, הממונה על התחרות, צילום: דנה קופל


לפייסבוק 60 יום לטעון את טענותיה בפני הממונה בנוגע למכתב כוונת החיוב.

פייסבוק מתמודדת בימים אלה עם טענות שהיא מהווה מונופול גם בארה״ב, שם מתנהלות נגדה שתי תביעות ענק ב-48 מדינות. במרכז שתי התביעות הנפרדות, שמבוססות על חקירה משותפת, עומדת דרישה לחייב את פייסבוק להיפרד מהשליטה באינסטגרם ובווטסאפ. זאת בטענה שהחברה קנתה את החברות במטרה לחסל את תחרות נגדה. 

פייסבוק: "לא היתה חובת דיווח בנוגע לעסקאות"

מקור שמכיר את החשיבה של פייסבוק בנושא אמר ל"כלכליסט" שבחברה מערערים על התפיסה של הממונה על התחרות, שלפיה החברה היא מונופול. "פייסבוק לא עומדת במבחן המונופול, וזה לב הוויכוח", הוא אמר. "הממונה בעצם המציאה פה הליך. היא טוענת שפייסבוק מונופול ולכן צריכים לעמוד בקריטריונים של מונופול. אבל זו פעם ראשונה שבפייסבוק שומעים על זה. מה לגבי כל התחרות שיש לפייסבוק? יוטיוב, טוויטר, טיקטוק ועוד? פייסבוק עדיין שולטת ביותר מ-50% מהשוק? לא בטוח. והאם רק פייסבוק מונופול? חברות אחרות לא? אפל? גוגל? הן לא? קצת מוזר".

מפייסבוק נמסר בתגובה: "אנחנו עומדים בקשר רציף עם רשות התחרות. נשיב לטענותיה הראשוניות של הרשות כדי להוכיח כי מדובר בטענות ללא עילה או בסיס. לא היתה חובת דיווח בנוגע לעסקאות אלה, ואנחנו מאמינים שרשות התחרות תגיע למסקנה הנכונה בעניין זה".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות