אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משילות תחת אש: חמאס יקבע את הבחירות והתקציב AFP

משילות תחת אש: חמאס יקבע את הבחירות והתקציב

השגת הפסקת אש בדרום עשויה להוביל לחידוש המו"מ בין לפיד־בנט לבין עבאס - ולהקמת ממשלת שינוי; לעומת זאת, הימשכות הלחימה עשויה לגרור את המדינה למערכת בחירות חמישית

11.05.2021, 19:30 | צבי זרחיה

ההסלמה מול חמאס תקבע בסופו של דבר את גורלה של המערכת הפוליטית, את עתידה של ממשלת השינוי, ותספק תשובות לשאלות האם ישראל תצא למערכת בחירות חמישית בתוך שנתיים וחצי, והאם שנת 2021 תתנהל אף היא בלא תקציב מדינה מאושר.


קראו עוד בכלכליסט:


יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ימינה נפתלי בנט תכננו להודיע אתמול לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי עלה בידם להרכיב ממשלה, וזאת לאחר פגישה שתוכננה עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס שאמור היה לספק את הרוב לממשלה המסתמנת. אלא שעבאס ביטל את הישיבה, והודיע על הקפאת המו"מ הקואליציוני בעקבות האירועים שהיו שלשום בצהריים בהר הבית, עוד לפני ההפגזות של חמאס.

בינתיים שעון החול של לפיד הולך ואוזל: המנדט להרכבת הממשלה, שקיבל לפיד מהנשיא ראובן ריבלין, יפוג בעוד 20 ימים. וההודעה שפרסם היום ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהירה שהוא יקבע את קצב האירועים. "אנחנו בעיצומה של מערכה. הסיכום הוא להגביר עוד יותר את עוצמת התקיפות וגם את קצב התקיפות. אני יודע שהדבר הזה כרוך גם בסבלנות ובהקרבה מסוימת מצדכם, אזרחי ישראל". 


נפילת רקטה באחד מיישובי עוטף עזה, שאול גולן נפילת רקטה באחד מיישובי עוטף עזה | שאול גולן נפילת רקטה באחד מיישובי עוטף עזה, שאול גולן

עבאס תלוי בהסלמה

במערכת הפוליטית משרטטים שני תרחישים אפשריים להמשך. הראשון, הקמת ממשלת שינוי בתמיכת רע"מ. השגת הפסקת אש בין ישראל לחמאס עשויה להוביל לחידוש המו"מ בין לפיד־בנט לבין עבאס. אם הרגיעה תישמר, עבאס יצטרך להחליט האם הוא מוכן לתמוך בהקמת ממשלת שינוי. אם יתמוך בממשלה, הוא עשוי להשיג הישגים כמו תוכנית סיוע למשך 10 שנים להקצאת תקציבים לחברה הערבית, תוכנית ממשלתית למיגור הפשיעה בחברה הערבית, המשך הקפאת חוק קמיניץ שהגביר את האכיפה והענישה על בנייה בלתי חוקית, ועוד.

אולם, אם תחול הסלמה נוספת בין חמאס לישראל, ספק אם עבאס יוכל להמשיך ולתמוך בממשלה, וזו עלולה להישאר בלא רוב בכנסת, ומשם הדרך להקדמת הבחירות די מהירה.

התרחיש השני הוא הקדמת הבחירות. אם ב־2 ביוני 2021 לא יצליחו לפיד ובנט להרכיב ממשלה, אזי הנשיא יוכל להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה לכנסת. בשל המצב הביטחוני נתניהו עשוי ללחוץ על בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער להצטרף לממשלת ימין בראשותו, אבל ספק אם הוא יצליח להביא את סער. אם אף אחד מהח"כים לא יוכל לגייס 61 קולות ולהרכיב ממשלה, אזי בסוף יוני 2021 הכנסת תתפזר אוטומטית והבחירות ייערכו בסוף ספטמבר 2021. כך שגם בשנת 2021 המדינה תפעל כנראה בלא תקציב מדינה מאושר, זו השנה השנייה ברציפות.


מנסור עבאס, צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת מנסור עבאס | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת מנסור עבאס, צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת


שיקול פוליטי או ביטחוני?

נתניהו מעדיף בחירות חמישיות בספטמבר על פני הקמת ממשלת שינוי בלעדיו. התפזרות הכנסת לבחירות חמישיות תותיר אותו בתפקיד ראש הממשלה ובמעון הרשמי ברחוב בלפור בעוד לפיד ובנט נמצאים באופוזיציה.

במקרה של החמרת המצב מול חמאס, נתניהו, כראש הממשלה, ינסה להכריע את חמאס, מהלך שאם יצלח יקנה לו נקודות זכות גם במישור הפוליטי בדרך אל הקלפי.

בינתיים ספג נתניהו ביקורת פוליטית ממחנה הימין. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר אתמול כי "נתניהו טוב לחמאס. מדיניות ההסדרה שקידם נתניהו, שבמסגרתה הוא מאפשר בכל חודש לארגון הטרור לקבל עשרות מיליוני דולרים במזומן, מתפוצצת במטחי הרקטות שנורות על ישראל ביממה האחרונה".


בנימין נתניהו, רויטרס בנימין נתניהו | רויטרס בנימין נתניהו, רויטרס


איילת שקד צייצה אתמול: "מי שנכנע בהר הבית במערכה הראשונה, מקבל טילים על ירושלים במערכה השנייה. זו או נחישות או רפיסות".

הביקורת הזו, כך מעריכים במערכת הפוליטית, עשויה לגרום לנתניהו להחריף את הקו המבצעי נגד חמאס, מה שעלול בסופו של דבר לגרום לעבאס לא לתמוך בממשלת השינוי.

אם לא תוקם בקרוב ממשלת שינוי, והבחירות לכנסת ייערכו בעוד כמה חודשים ולא תוקם ממשלה חדשה עד 17 בנובמבר 2021, אזי בני גנץ, לפי חוק החילופים, אמור להיכנס לתפקידו כראש הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות