אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תנודתיות במט"ח; "הכיוון בשקל תלוי במשך הזמן של הלוחמה" שטרות שקלים מס דן אנד ברדסטריט | צילום: Pixabay

תנודתיות במט"ח; "הכיוון בשקל תלוי במשך הזמן של הלוחמה"

המטבע המקומי משנה כיוון, לאחר הירידות של הבוקר - הדולר נחלש ב-0.2% ל-3.27 שקלים; מזרחי טפחות: "לבנק ישראל יש יתרות מט"ח עצומות והוא יוכל למכור חלק מהן במקרה של פיחות בשקל"

12.05.2021, 10:54 | מיקי גרינפלד

תנודתיות בשוק המט"ח היום, לאחר הירידות החזקות אתמול: הדולר שהתחזק מוקדם יותר הבוקר ב-0.3% מול השקל, עבר בהמשך לירידה קלה של 0.2% - הוא נסחר עתה ב-3.27 שקלים. היורו יורד ב-0.4% לסביבת 3.98 שקלי; בשווקים העולמים נסחר היורו ללא תנועה מהותית, סביב 1.214 דולר. 

קראו עוד בכלכליסט:

לדברי רונן מנחם, הכלכלן הראשי במזרחי טפחות, שההסלמה מבליטה עוד יותר את אי הוודאות הפוליטית המתמשכת, גורם שמטריד מאוד את הסוחרים, בין השאר בשל קושי לקבל החלטות כלכליות ותקציביות (בפרט אם העימות הצבאי יצריך הוצאות נוספות). 

"הנתונים  הכלכליים והתעסוקתיים של המשק טובים יחסית, מה שמקנה לשקל יתרון בהשוואה למטבעות של משקים מפותחים רבים אחרים. מנגד, אם חלילה המצב הביטחוני יחמיר, פעילות המשק תוגבל מאוד והתוצר יספוג פגיעה רצינית יותר, הפיחות בהחלט יכול להימשך ואף להאיץ", אומר מנחם.

"במקרה כזה יש לבנק ישראל יתרות מט"ח עצומות ולפי הצורך יוכל למכור חלק מהן על מנת לבלום פיחות יתר של השקל. בשורה התחתונה, שוק מטבע החוץ המקומי עומד בפני תקופה תנודתית מהרגיל, כל עוד הלוחמה נמשכת, וכיוונו בהמשך יהיה בהתאם למשך הזמן שלה ותוצאותיה. סיום מהיר ישיב את המוקד לכלכלה המקומית, שהינה חסונה והשתקפה עד כה גם באיתנות השקל", הוסיף מנחם.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות אמר: "נסיקת הדולר לעבר 3.3 שקלים לדולר, נתמכת בחולשת שוק המניות בארה"ב, התחזקות הדולר אל מול המטבעות המרכזיים ועלייה בתשואת האג"ח הממשלתי בדולר ל-10 שנים, אל מעל ל-1.62%. נרשמות עליות מחירים חדות בכלל המוצרים וחומרי הגלם, אלה מורים על לחצי מחירים ועליות צפויות באינפלציה התומכות בתנודות. אין שינוי בהערכתנו כי השקל ישוב ויתחזק".


ירי רקטות מרצועת עזה , צילום: איי אף פי ירי רקטות מרצועת עזה | צילום: איי אף פי ירי רקטות מרצועת עזה , צילום: איי אף פיתגיות