אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איל וולדמן: "זו שעת מבחן אבל נעבור אותה. נבנה מחדש את הגשרים" צילום: עמית שעל

איל וולדמן: "זו שעת מבחן אבל נעבור אותה. נבנה מחדש את הגשרים"

מייסד מלאנוקס, שהעסיק עובדים ערבים רבים - מישראל ומהשטחים - אומר שכבר היו תקופות קשות יותר בין העמים; "צריך להרגיע את הרוחות משני הצדדים", הוא אומר

15.05.2021, 15:12 | מאיר אורבך

איל וולדמן, מייסד חברת מלאנוקס שנמכרה לאנבידיה בכ-7 מיליארד דולר, הוא ללא ספק אחד התומכים הגדולים בדו-קיום בין שני העמים. כשהיה מנכ"ל החברה יזם העסקה של עובדים ערבים, ובהם גם משכם, רוואבי, חברון ועזה - ובסך הכל 300 ערבים ישראלים וכ-150 פלסטינים.


קראו עוד בכלכליסט:

בשיחה עם "כלכליסט" מאמין וולדמן שאמנם זו שעת מבחן לא פשוטה ליחסים המשותפים בישראל לנוכח המהומות בין יהודים וערבים על רקע הלוחמה בעזה, אבל כבר היו תקופות קשות מאלו. 


איל וולדמן, צילום: דור מנואל איל וולדמן | צילום: דור מנואל איל וולדמן, צילום: דור מנואל"אני בטוח שנוכל לבנות את הגשרים בחזרה. עברנו הרבה יותר מזה. צריך ללמוד לחיות אחד ליד השני. אנחנו צריכים להיפגש ולהיות חברים ולראות עתיד משותף, ואז לייצר יחסי עבודה. צריך ליצור קרבה בין שני העמים", אמר 

"כאשר הייתי במלאנוקס הבאנו את העובדים הפלסטינים ליפו, אנשים שלא ראו את הים מעולם. הם הפסיקו לפחד מהישראלים ורצו להיות ביחד. החברות הישראליות צריכות להבין שהן יכולות לעבוד עם ערבים ישראלים ופלסטינים. העובדים הפלסטינים שלי הרגישו פחות אויבים שלנו, ורצו לעבוד איתנו. היו להם מניות של מלאנוקס. פלסטיני שמקבל מניות בעשרות אלפי דולרים - זה משנה חיים" 

גם לאחר שפרש מהחברה ממשיך וולדמן בפעילות של חיבור הכוללת גם השקעה בחברות שיש להן מייסדים ערבים. 

"גייסתי תרומה לבית חולים שדה בעזה שהאמריקאים מנהלים, וכמובן שאני עוזר בהרבה פעילויות בחיבור בין פלסטינים לישראלים. מה שקורה זה שהקיצונים משני הצדדים משתלטים על האג'נדה, והרוב המתון לא משמיע את קולו. הממשלה היתה צריכה לעצור אותם הרבה לפני שייח' ג'ראח. כאשר אתה דורך על אנשים ויורק להם בפנים זה מה שקורה. חשוב לי להגיד, ישראל צריכה להיות ריבונית ואין לי מושג לאן נעלם השר לביטחון פנים. צריך להרגיע את הרוחות משני הצדדים, להגיד שחיי אדם הם הכי חשובים, ולקחת בחזרה את הריבונות על השטח".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות