אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צה"ל הפיל בניין בעזה ובו רשתות טלוויזיה; סוכנות AP: "אנחנו המומים ומבועתים" AFP

צה"ל הפיל בניין בעזה ובו רשתות טלוויזיה; סוכנות AP: "אנחנו המומים ומבועתים"

בניין אל-ג'לאא, הנחשב לסמל של עזה, הותקף על ידי צה"ל וקרס בשידור ישיר. בבניין היו משרדים של אל-ג'זירה, AP ותחנות שידור נוספות. צה"ל: חמאס מסתתר מאחורי כלי תקשורת

15.05.2021, 17:56 | תמר טוניק ו-ynet

אחרי המטח על המרכז - הופל "הסמל של עזה": צה"ל תקף בצהריים (שבת) את מגדל אל-ג'לאא המפורסם בעיר עזה. בבניין נמצאים מטה רשת אל-ג'זירה, סוכנות הידיעות AP ומטות של תחנות שידור נוספות, והוא סמל ותיק בעיר. שני טילי "הקש בגג" נורו לעבר הבניין לפני שקרס בשידור ישיר לעיני כל העולם. 

 בהודעת צה"ל נמסר כי בבניין היו "נכסים צבאיים השייכים למודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמאס". עוד טענו כי בבניין משרדים של כלי תקשורת אזרחיים, "אשר חמאס משתמש בהם כמגנים אנושיים. חמאס ממקם במכוון את נכסיו הצבאיים בלב האוכלוסייה האזרחית ברצועה". 

בצה"ל הסבירו עוד כי טרם התקיפה, "הוזהרו האזרחים ששהו בבניין וניתנה להם שהות מספקת להתפנות מהמבנה".הפצצת מגדל אל-ג הפצצת מגדל אל-ג'לאא | AFP הפצצת מגדל אל-גהפצצת המגדל, EPA הפצצת המגדל | EPA הפצצת המגדל, EPA


גם כלי התקשורת בעולם שלא שידרו ישירות את הפלת הבניין מיהרו לדווח בהרחבה ובהבלטה על המקרה. בעת השידור הישיר של הפצצת המגדל שהועבר ברשת אל-ג'זירה אמרה המנחה בקול חנוק: "הערוץ לא יושתק. אל-ג'זירה לא תושתק. אנחנו יכולים להבטיח את זה עכשיו". 


בתגובה להרס המגדל בן 12 הקומות בעזה מסר נשיא ומנכ"ל AP גארי פרואיט כי מדובר ב"התפתחות מטרידה מאוד". לדבריו, תריסר עיתונאים ופרילנסרים אמריקאים היו בבניין באותה העת ופונו בזמן. "אנחנו המומים ומבועתים מכך שהצבא הישראלי הרס בניין שבו נמצאים משרדי AP וארגוני חדשות אחרים בעזה", כתב פרואיט בהודעה שפורסמה באתר סוכנות הידיעות. "העולם יידע פחות על המתרחש בעזה בגלל מה שקרה היום".

לדבריו, "הם ידעו זמן רב את מיקום המשרד שלנו וידעו שיש כאן עיתונאים. קיבלנו אזהרה שהבניין ייפגע. אנחנו מבקשים מידע מממשלת ישראל ומקיימים מגעים עם משרד החוץ האמריקאי כדי לנסות וללמוד פרטים נוספים. נמנענו ברגע האחרון מאובדן חיים נורא ואיום".

הבעלים של הבניין, ג'האווד מהדי, אמר לסוכנות הידיעות AP כי הוא התבקש להיכנס לתוכו ולהגיד לכל יושביו להתפנות, וכי יש להם שעה לעשות כך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות