אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירי לאשקלון ולעוטף; בכיר ישראלי: "אין מגעים להפסקת אש" צילום: איי אף פי

דיווח שוטף

ירי לאשקלון ולעוטף; בכיר ישראלי: "אין מגעים להפסקת אש"

אחר הצהריים ובערב שוגרו מטחים כבדים על כל אזור הדרום - מבאר שבע והפזורה הבדואית, דרך יישובי העוטף, ועד אשקלון ואשדוד. כמה מהרקטות נפלו באזורים מיושבים, אך לא דווח על נפגעים; ראש הממשלה: "זה ייקח עוד זמן, יש לנו גיבוי מארה"ב; נצטרך לשקם את היחסים בין יהודים לערבים במדינה"

16.05.2021, 23:31 | כלכליסט ו-ynet

23:30 - אחרי שעות של הפוגה: אזעקות באזור אשקלון ובעוטף


גורם בכיר בישראל אמר כי "אין מגעים להפסקת אש" עם חמאס. הגורם הוסיף כי "המבצע יימשך ככל שיידרש".


23:10 - בכיר בחמאס: אם תהיה רגיעה, היא תהיה בתנאים שלנו ולא של ישראל

מוסא אבו-מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי "התיווך לא הצליח עד עכשיו". לדבריו, "אם תהיה רגיעה, היא תהיה בתנאים שלנו ולא של ישראל".


22:05 - גנץ וכוכבי קיימו הערכת מצב באוגדת עזה

שר הביטחון בני גנץ סייר באוגדת עזה וקיים הערכת מצב עם הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, סגן הרמטכ"ל אלוף אייל זמיר, מפקד פיקוד הדרום אלוף אליעזר טולדנו ומפקד אוגדת עזה תת-אלוף נמרוד אלוני. בסיום הביקור אמר גנץ כי "הפעילות הנחושה של הכוחות המבצעיים כאן ובכלל הגזרות, היא זו שמביאה את הפגיעה הקשה בחמאס. הכוחות בשטח הם אלו שיביאו את השקט והם אלו שישמרו עליו".


19:45 - עוד אזעקות בדרום 

עשרות אזעקות נשמעו הערב ברחבי דרום הארץ - מאשדוד ובאר טוביה ועד באר שבע ויישובי הפזורה הבדואית. לא דווח על נפגעים, אך כמה רקטות לא יורטו ופגעו באזורים מיושבים, בהם בית פרטי, בית כנסת ורכב חונה באשקלון, ליד סופרמרקט בבאר שבע ובין בתים פרטיים באשדוד ובמושב סמוך. אחרי הפוגה של כשעתיים, לקראת ערב נורה מטח נוסף לכיוון אשדוד ואשקלון.

המטח הכבד נורה סמוך לשעה 16:00 ובהמשך נורה מטח נוסף בשעה 18:15 וב-19:00. הרקטה שפגעה אחר הצהריים בבית הכנסת פגעה תחילה בבית הרב שמתגורר בסמיכות למקום - וחדרה גם לבית הכנסת. המתפללים שמיהרו למקום קראו שמע ישראל ובדקו את ספרי התורה שלא נפגעו: "פספס בסנטימטר", נשמעו בתיעוד מהמקום


19:12 - ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית ביום שלישי

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית ביום שלישי. בהודעה נמסר כי יתקיימו הפגנות בכל היישובים הערביים, "לאות הזדהות עם מסגד אל-אקצא ותושבי שייח' ג'ראח".


18:23 - עוד מטחים לדרום


 אזעקות נשמעו באשדוד ואשקלון ובשטח המועצות האזוריות גן יבנה, באר טוביה וחוף אשקלון.
 

17:25 -  נתניהו בהצהרה על המבצע בעזה: "זה עוד ייקח זמן, יש לנו גיבוי מארה"ב"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי מסרו הצהרה בנוגע ללחימה בעזה. לדברי נתניהו,  "אנחנו ממשיכים לפעול ככל שיידרש כדי להשיב שקט וביטחון. זה עוד ייקח זמן. מדברים על הלחץ הבינלאומי - תמיד יש לחצים אבל סך הכול אנחנו מקבלים גיבוי רציני מאוד. אני רוצה להודות לידידנו ג'ו ביידן ומדינות אחרות רבות שעשו צעדים בלתי מקובלים כמו הנפת דגלי ישראל על בתי הממשל שלהם. אנו מעריכים זאת".
 

על ההתפרעויות בחברה הערבית הוסיף: "אני מברך על מגמת הרגיעה שרואים בציבור הערבי. לא מוחלטת, אבל ראינו ירידה. תמיד אמרתי - לא כל ולא רוב הציבור, אבל מיעוט שיש לטפל בו. אנחנו רוצים לגבות מחיר מהתוקפן כמו בכל סוג של טרור, להשיב את השקט והביטחון ולשקם את ההרתעה והמשילות. זה לוקח זמן. המטרה שלנו היא להפסיק את האלימות ואחר כך לשקם את היחסים בין יהודים וערבים. חיים יחד במדינה וצריך להשיב מסלול של דו קיום ושיתוף פעולה".

 על המבצע בעזה הוסיף: "אנחנו גובים מחירים כבדים מאוד מחמאס על התוקפנות הבלתי נסבלת. צה"ל תקף יותר מ-1,500 מטרות בימים האחרונים, פגע קשה בפעילות התת-קרקעית של חמאס. הארגון השקיע עשור שלם והון על חפירת מנהרות, והרוב - לא הכל - ירד לטמיון. ה'מטרו' הפך למלכודת מוות למחבלים. בתחבולות עושים מלחמה, בתעוזה ננצח".


גנץ אמר: "הכינו חזק ונמשיך להכות חזק בחמאס, אבל חשוב לא פחות שננצח במלחמה על הבית. ערב החג הוא הזדמנות של כל מנהיג ציבור להתעורר וזה הזמן של כל אחד מאיתנו להתייחס לשני כאל אח ולהרגיע את הרוחות בינינו". 

על מבצע התקיפות נגד מערכת המנהרות הקרקעית בתוך עזה אמר גנץ: "בימים האחרונים הפך צה"ל את רשת המנהור העזתי למלכודת מוות. מ'מטרו' של חמאס לרכבת של גיהנום. זה הישג אסטרטגי במלחמה בחמאס ששובר את התפיסה שלו ואת תורת הלחימה שלו. אנחנו יודעים שבחמאס הופתעו".

 הרמטכ"ל כוכבי אמר לסיום: "חמאס עשה טעות קשה. הוא לא קרא אותנו נכון ולא העריך את עוצמת התגובה שלנו. פגענו ביכולת תת-קרקע שהיה פרויקט הדגל של חמאס. פגענו אנושות בפרויקט ייצור הטילים והרקטות, וגם זה יצריך שיקום ארוך. עם זאת, הירי על העוטף נמשך ובהיקף גדול. אנחנו מודעים לכך. אנחנו מתכוונים להמשיך לפעול בעוצמה ככל שיידרש ועל פי השלבים שתכננו". בני גנץ, צילום: לע"מ בני גנץ | צילום: לע"מ בני גנץ, צילום: לע"מ


16:25- פגיעות ישירות בבית באשדוד ובבית כנסת באשקלון


 ירי בלתי פוסק מהרצועה: עשרות אזעקות נשמעו אחר הצהריים (ראשון) ברחבי דרום הארץ - מאשדוד ובאר טוביה ועד באר שבע ויישובי הפזורה הבדואית. לא דווח על נפגעים, אך כמה רקטות לא יורטו ופגעו באזורים מיושבים, בהם בית כנסת ורכב חונה באשקלון, ליד סופרמרקט בבאר שבע ובין בתים פרטיים באשדוד. אין נפגעים בגוף. במקביל ממשיך צה"ל בתקיפות ברצועת עזה. 

הקבינט המדיני ביטחוני אישר להמשיך בתקיפות ברצועת עזה לפי תוכנית הצבא. בדיון היום השרים לא דנו בהפסקת אש, אך נאמר שאם תוצג הצעה להפסקת אש - השרים יעודכנו.
 

16:05 - גורם בקבינט: "המבצע יסתיים השבוע"

ישיבת הקבינט הסתיימה וגורם מדיני אמר כי ישראל תכניס לכל הצעה להפסקת אש את נושא השבויים והנעדרים. כמו כן, גורם בקבינט ציין שלפי ההערכות המבצע יסתיים השבוע. 


14:30 - מטחים לדרום: רקטה התפוצצה ליד תחנת דלק בנתיבות, אין נפגעים

צה"ל תוקף נכסים צבאיים של חמאס בעזה, ביישובים בדרום שוב רצו למרחבים המוגנים: בתום בוקר של שקט יחסי, החלו להישמע בזו אחר זו אחרי השעה 12:00 אזעקות באשדוד, באשקלון, בנתיבות, בשדרות וביישובים במועצות אזוריות ובכללן אשכול, שדות נגב, שער הנגב, חוף אשקלון ובאר טוביה. רקטה פגעה בכביש ליד מרכז מסחרי ותחנת דלק בנתיבות, ואחת נוספת התפוצצה בשטח פתוח בעיר ליד קבר הבאבא סאלי וגרמה לשריפה בשדה קוצים. תינוק בן שמונה חודשים מאשקלון נפגע באורח קל לאחר שאמו רצה למרחב המוגן.  


פיצוץ בנתיבות תחנת דלק, מבצע שומר החומות, ynet פיצוץ בנתיבות תחנת דלק, מבצע שומר החומות | ynet פיצוץ בנתיבות תחנת דלק, מבצע שומר החומות, ynet


13:18 - עזה: 33 בני אדם, מהם 8 ילדים, נהרגו במהלך הלילה מתקיפות צה"ל

מעזה נמסר כי 33 בני אדם, מהם 12 נשים ו-8 ילדים, נהרגו מתקיפת צה"ל במהלך הלילה ברחוב ווחדה, שבו בוצע מבצע המנהרות כלפי "המטרו של חמאס" - רשת המנהרות שבנה הארגון בהשקעה כספית אדירה. עוד נמסר כי מאז תחילת מבצע "שומר החומות" נהרגו ברצועה 181 בני אדם, מהם 52 ילדים ו-31 נשים.


12:35 - רקטות התפוצצו בנתיבות, מטחים אל אשדוד ואשקלון

צה"ל תוקף נכסים צבאיים של חמאס בעזה, ביישובים בדרום שוב רצו למרחבים המוגנים: בתום בוקר של שקט יחסי, החלו להישמע בזו אחר זו אחרי השעה 12:00 אזעקות באשדוד, באשקלון, בנתיבות, בשדרות וביישובים במועצות אזוריות ובכללן אשכול, שדות נגב, שער הנגב ובאר טוביה. רקטה פגעה בכביש ליד מרכז מסחרי ותחנת דלק בנתיבות, ואחת נוספת התפוצצה בשטח פתוח בעיר ליד קבר הבאבא סאלי וגרמה לשריפה בשדה קוצים. בכל המקרים לא דווח על נפגעים. 


מקום נפילת רקטה בנתיבות, ynet מקום נפילת רקטה בנתיבות | ynet מקום נפילת רקטה בנתיבות, ynetמקום נפילת הרקטה נתיבות, ynet מקום נפילת הרקטה נתיבות | ynet מקום נפילת הרקטה נתיבות, ynet


11:14 - צה"ל תקף נכסים צבאיים במטה המודיעין של הזרוע הצבאית של חמאס

מטוסי קרב של צה"ל תקפו נכסים צבאיים במטה המודיעין של הזרוע הצבאית של חמאס בצפון רצועת עזה. כך נמסר מדובר צה"ל, שהוסיף כי בבניין פועלים פעילי מודיעין של הארגון שמגבשים עבורו תמונת מצב, וכי "תקיפה זו מהווה פגיעה בתשתיות מרכזיות בחמאס".


11:54 - גרשון פרנקו הוא ההרוג מנפילת הרקטה ברמת גן אמש; אחותו: "הוא סבל מ-100% נכות"

גרשון פרנקו, בן 55, הוא תושב רמת גן שנהרג אתמול לאחר שרקטה פגעה בביתו שברחוב קריניצי בעיר. על פי אחותו, הוא סבל מ-100% נכות ובעיות רפואיות רבות, כולל כאבים קשים ברגליים, שייתכן שמנעו ממנו לרוץ למרחב המוגן בעת אזעקה. בשעה 14:00 הוא ייקבר בבית העלמין ירקון בפתח תקווה. 


פגיעה ישירה של טיל ברמת גן, צילום: שאול גולן פגיעה ישירה של טיל ברמת גן | צילום: שאול גולן פגיעה ישירה של טיל ברמת גן, צילום: שאול גולן


11:50 - ניסיון פיגוע ירי בנהג ליד קריית ארבע, אין נפגעים

ירי בוצע לעבר נהג ישראלי בצומת בני נעים שליד קריית ארבע. אין נפגעים באירוע, שנמצא תחת חקירה.  
 

11:52 - עזה: 26 נהרגו בתקיפה באזור "המטרו של חמאס"

זאת לאחר שהלילה בוצעו תקיפות אוויריות מסיביות בעיר עזה - שכוונו שוב לעבר "המטרו של חמאס", רשת המנהרות שבנה הארגון בהשקעת עתק של עשרות מיליוני שקלים. עשרות מטוסים הטילו כ-100 פצצות על אותן מנהרות. 


11:18 - צה"ל תקף מחסן אמצעי לחימה, משגרי רקטות וחוליית פעילי טרור בעזה

מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו מחסן אמצעי לחימה שמוקם בביתו של פעיל חמאס בעזה. כך נמסר מדובר צה"ל. כמו כן, צה"ל תקף 11 משגרי רקטות בסג'עייה וחאן יונס, כמו גם חוליית פעילי טרור בחאן יונס, בעת ששיגרה רקטות לעבר שטח ישראל.


הריסות בעזה, מבצע שומר החומות, AFP הריסות בעזה, מבצע שומר החומות | AFP הריסות בעזה, מבצע שומר החומות, AFP


11:16 - ישראייר וארקיע יוציאו טיסות חילוץ כדי להחזיר ישראלים שנתקעו בחו"ל

חברות התעופה ישראייר וארקיע יוציאו טיסות חילוץ בימים הקרובים כדי להחזיר ישראלים שנתקעו בחו"ל, בשל ביטול הטיסות של חברות זרות בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני בישראל. זאת לאחר שגם אל על הודיעה כי תוציא טיסות חילוץ. חברת ישראייר כבר הוציאה טיסת חילוץ מהעיר ליאז' שבבלגיה היום לפנות בוקר, וטיסה נוספת מכרתים שביוון תצא בלילה שבין שני לשלישי. חברת ישראייר תוציא שלוש טיסות חילוץ ביום שלישי לפרנקפורט, לונדון ופריז. הטיסה לפרנקפורט תצא ב-05:00 ותחזור ב-10:00, והטיסות ללונדון ולפריז ייצאו ב-16:30 ויחזרו ב-21:25.


11:00 - שב"כ: עצרנו עשרות חשודים בתקיפות של אזרחים ישראלים

שירות הביטחון הכללי הודיע כי בימים האחרונים עצר ביחד עם המשטרה עשרות חשודים בתקיפות של אזרחים ישראלים ברחבי הארץ. בימים אלה נחקרים בשב"כ כמה חשודים שמעורבים בשני אירועים מרכזיים. האחד הוא אירוע בכפר כנא מ-10 במאי שבמהלכו הותקף אזרח שנכנס עם רכבו בשוגג לכפר. הוא הותקף על ידי מתפרעים רבים, רכבו הושחת ונשרף ולאחר מכן אושפז במצב בינוני. האירוע השני הוא תקיפת משפחה שנכנסה בשוגג עם רכבה לאום אל פחם. רכבם הותקף ובני המשפחה, זוג הורים ושלושה ילדים, נפצעו, כשבמהלך האירוע אף הוצמד אקדח לראשו של האב. חלק מהחשודים קושרים עצמם לאירועים. 


10:47 - צה"ל תקף בניין בן שש קומות ברצועה; עזה: 174 הרוגים מתחילת המבצע, מהם 47 ילדים

צה"ל תקף בניין בן שש קומות במרכז העיר עזה. מרצועת עזה נמסר כי מאז תחילת מבצע "שומר החומות" נהרגו 174 בני אדם, מהם 47 ילדים ו-29 נשים. כ-1,200 בני אדם נוספים נפצעו.


הריסות בעזה, AFP הריסות בעזה | AFP הריסות בעזה, AFP


9:44 - בניסיון לקדם מגעים להפסקת אש: שליח ביידן לישראל ייפגש עם גנץ ובכירים נוספים

האחראי על התיק הישראלי-פלסטיני בממשל ביידן, האדי עמר, שנחת בישראל ביום שישי בערב, צפוי להתחיל הבוקר בשיחות עם בכירים ישראלים בניסיון לקידום מגעים להפסקת אש. הוא ייפגש עם שר הביטחון בני גנץ בקריה, בשעה שהאמריקנים משוחחים גם עם הפלסטינים והמצרים. ארצות הברית רוצה לראות מגעים להפסקת אש, שאותם דחתה ישראל עד עתה. 


8:50 - צה"ל חידש את התקיפות בצפון הרצועה; מאתמול בערב: כ-120 רקטות שוגרו מעזה

חיל האוויר חידש את התקיפות בצפון רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי מאתמול בשעה 19:00 כ-120 רקטות שוגרו מעזה לשטח ישראל. 11 רקטות נפלו בשטח הרצועה ועשרות מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. 


8:00 -  עוד 100 פצצות הוטלו על "המטרו של חמאס"; הותקפו בתי סינוואר ואחיו

על הכוונת - בתי בכירי חמאס, ורשת המנהרות המסועפת: צה"ל פתח הלילה (בין שבת לראשון) בתקיפות אוויריות מסיביות שממוקדות בעיר עזה - שכוונו שוב לעבר "המטרו של חמאס", רשת המנהרות שבנה הארגון בהשקעת עתק של עשרות מיליוני שקלים. עשרות מטוסים הטילו כ-100 פצצות על אותן מנהרות. בנוסף הפציץ חיל האוויר גם בחאן יונס, שם הותקף ביתו בעיר של מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. הופצץ גם ביתו של אחיו מוחמד סינוואר, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, האחראי על כוח האדם בארגון ואחד מאדריכלי מבצע חטיפתו של גלעד שליט בתפקידו אז כמח"ט חאן יונס. אתמול בצהריים הופצץ ביתו של סגנו של סינוואר, חליל אל חיה, זו הייתה הפעם הראשונה מתחילת הסבב שבה פגעה ישראל בבית בכיר בהנהגה המדינית של ארגון הטרור. 

דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן מסר הבוקר בתדרוך לכתבים כי נוסף לשני בתי סינוואר בחאן יונס הותקף הלילה בית מג"ד שכונת זיתון ובית של בכיר נוסף. הוא סיפר כי הלילה יצא צה"ל לשלב ב' במבצע תקיפת "המטרו של חמאס" במרכז רצועת עזה ובצפונה באמצעות כ-100 פצצות מעשרות מטוסי קרב. "אנו רואים פחד של הפעילים ולא רק של הבכירים להיכנס למנהרות. זה היה שלב ב' ויהיו עוד שלב. חמאס השקיע עשרות מיליוני דולרים בפרויקט המטרו האסטרטגי: כל מטר אחד של הקמת מנהרה עלה 500 דולר".


יחיא סינוואר וביתו שהופצץ הלילה, AFP, Reuters יחיא סינוואר וביתו שהופצץ הלילה | AFP, Reuters יחיא סינוואר וביתו שהופצץ הלילה, AFP, Reuters


כביש בעזה לאחר הפצצת צה"ל, ללא כביש בעזה לאחר הפצצת צה"ל | ללא כביש בעזה לאחר הפצצת צה"ל, ללא


ההפצצות בעזה הלילה, AFP ההפצצות בעזה הלילה | AFP ההפצצות בעזה הלילה, AFP

עוד סיפר כי בימים האחרונים הותקפו 45 משגרים רבי קנה בקצב של משגר אחד בשעה. לדבריו, בכל משגר יש בין ארבע לתשע רקטות לטווח בינוני או ארוך. זה תחילתו של כרסום במערך הרקטות ונמשיך בזה. חג שבועות יהיה השנה שונה מהחגים שאנו מכירים ואנו צפויים לעוד ימים כאלה. התקיפות שלנו עושות את שלהן בעזה ומשפיעות על כל פינה ברצועה".   

בין בתי ומשרדי הבכירים שהותקפו: לשכתו של סמאח סראג', ראש התכנון והפיתוח בלשכה המדינית של הארגון, ביתו של יוסף עבד אלואהב, מפקד גדוד זיתון של חמאס בעיר עזה, וביתו של אחמד עבד אל עאל ברפיח, מוביל בתחום ההברחות ומחזיק בתיק מודיעין צבאי של חמאס. 

באשר לטענות על התקיפה בשאטי שגרמה למות אזרחים בלתי מעורבים, הגיב דובר צה"ל: "אנו משתדלים להזהיר בלי שהאזהרה תבריח את היעד שאנו רוצים לתקוף ולכן לא תמיד אנו מזהירים".

לחמאס, ציין תת-אלוף הדי זילברמן, יש עוד רקטות "והוא החל לנהל כלכלת קרב. אם היו רקטה אחת על וושינגטון הייתי רוצה לראות את כל האנשים האלה שטוענים עכשיו שתקפנו את בניין כלי התקשורת בעזה. בנייני תקשורת לא יהיו מגן לחמאס". עוד אמר כי במטח הלילה נורו 55 רקטות מחצות ורובן יורטו. בשני המטחים לגוש דן, הלילה ואתמול בצהריים נורו 20-15 רקטות בכל מטח".  

בסוכנות הידיעות AP כתבו כי לפי תמונות שהופצו הם יצרו מכתש וחסמו את הגישה לבית החולים שיפא, בית החולים הגדול ברצועה. במשרד הבריאות בעזה אמרו כי ארבעה פלסטינים נהרגו בתקיפות ולפחות 25 נפצעו. לדבריהם, הכוחות מנסים לחלץ לכודים מתוך ההריסות, ועד כה חילצו חמישה פצועים.  

רסיס שפגע בבית באשקלון וגרם לפציעתו הקשה של תושב העיר, טל שחר רסיס שפגע בבית באשקלון וגרם לפציעתו הקשה של תושב העיר | טל שחר רסיס שפגע בבית באשקלון וגרם לפציעתו הקשה של תושב העיר, טל שחר


מכבי אש מוקפצים ליפו בעקבות מהומות בעיר, הלילה, יובל חן מכבי אש מוקפצים ליפו בעקבות מהומות בעיר, הלילה | יובל חן מכבי אש מוקפצים ליפו בעקבות מהומות בעיר, הלילה, יובל חן


אמש, מעט לפני חצות, תקפו מטוסי קרב בנק מרכזי בשכונת רמאל ברצועת עזה, שבו נמצאים כספי הטרור של חמאס, ושממנו משולמות המשכורות של פעילי הזרוע הצבאית ומנגנוני הארגון. בהודעת צה"ל נאמר כי הצבא "תוקף מטרות טרור ברחבי רצועת עזה ופועל בעוצמה ככל שיידרש".

גם בימים הקודמים פגע צה"ל ברשת מנהרות טרור שקרסה. התמונות שנראו אז מרצועת עזה הצביעו על כבישים שמתחתם נחפרו אותן מנהרות שניזוקו בתקיפות בימים האחרונים. התקיפה המסיבית הלילית התרחשה זמן קצר לאחר מטחים כבדים מרצועת עזה למרכז ולדרום. כיפת ברזל יירטה את רוב הרקטות שנורו מהרצועה, ואיש לא נפגע מהירי. בסביבות 2:20 בלילה פתח חמאס במטח נוסף, הפעם לאזור באר שבע.  

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש בהצהרה בקריה כי "אנחנו פוגעים בחמאס ובתשתיות הטרור בכל רחבי הרצועה. במבצע מיוחד חסר תקדים אנו משמידים את תשתיות המנהרות של חמאס - לא רק אלה שנועדו להיות נתיבי חדירה לישראל, אלא גם מקומות מסתור למחבלים".  

נתניהו פנה לראשי המחבלים ואיים: "אתם לא יכולים להתחבא לא מעל הקרקע ולא מתחת לקרקע. אף אחד לא יהיה חסין. אנו מקריסים את מגדלי הטרור ומשמידים את בתיהם של מפקדי חמאס שמשמשים אותם כמפקדות". 

חמאס מימש את האיום: מטחים כבדים מחצות על גוש דן והדרום

 חמאס איים בירי על תל אביב בחצות - ודקות לאחר מכן האיום מומש: ב-00:09 נשמעה אזעקה בגוש דן עם שיגור מטחים מרצועת עזה. האזעקות נשמעו בזו אחר בזו למשך יותר מרבע שעה גם בערים נוספות במרכז, בשפלה, באשדוד, באזור נתב"ג ובשומרון - שם הייתה זו האזעקה השנייה מתחילת מבצע "שומר החומות". לאחר מכן נשמעו אזעקות בעוטף עזה, ובסביבות השעה 02:20 - בבאר שבע וביישובים נוספים בנגב. כיפת ברזל יירטה לפחות חמש רקטות במטח הכבד לאזור, לפחות שבע רקטות אחרות נפלו בשטחים פתוחים. הירי אל יישובי הדרום נמשך גם הבוקר.  

יירוט של כיפת ברזל, טל שחר יירוט של כיפת ברזל | טל שחר יירוט של כיפת ברזל, טל שחר

בתל אביב ובאזורים רבים אחרים נשמעו הדי פיצוצים אחרי חצות, והתקבלו דיווחים על נפילת חלקים ורסיסים במקומות שונים. בין היתר נפלו רסיסים וחלקי מיירט בבת ים, בשכונת פלורנטין בתל אביב ובראשון לציון - אבל כיפת ברזל יירטה את הרוב הגדול של הרקטות ולמרבה המזל איש לא נפגע מהירי. כעשרה נחבלו בדרכם למרחב מוגן, במד"א אמרו כי כולם נפגעו באורח קל.  

  בזרוע הצבאית של חמאס הודיעו כי שיגרו את מטחי הרקטות לאשדוד ולגוש דן בתגובה להפלת מגדל אל-ג'לאא. אמש (שבת), שעתיים לפני כן, לגלגו בזרוע הצבאית של חמאס ואמרו כי "מוחמד דף החליט להסיר את העוצר בתל אביב למשך שעתיים, בין עשר לחצות".   

המטחים בחצות התרחשו כחצי יממה לאחר שני מטחים על אזור המרכז, שבראשון מביניהם נהרג גבר בן 56 מרמת גן. עד כה נהרגו עשרה ישראלים במבצע "שומר החומות".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות