אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גל עכור של אלימות ושנאה שוטף את הרשתות החברתיות פייק ריפורטר

דו"ח טכנולוגי

גל עכור של אלימות ושנאה שוטף את הרשתות החברתיות

לפי ארגון פייק ריפורטר, האלימות ברחובות נוצרת ברשתות ומוזנת מהשיח בהן, שהקצין מאוד מפרוץ מבצע "שומר החומות". לפי הנתונים, מדובר בלמעלה מ-70 קבוצות, בעיקר בטלגרם, כל אחת בת עשרות עד אלפי אנשים, שאפשר למצוא בהן הכל - תכנון פגיעות באזרחים, ייצור כלי נשק וסרטונים אלימים במיוחד

16.05.2021, 12:36 | עומר כביר

החוטים העדינים שאורגים אותנו זה לזה, ושהופכים פרטים לקבוצות וקבוצות לחברה, לא החלו להיפרם עכשיו. ההתרה וההחלשה שלהם הן חלק מתהליך ארוך שנים, ארוך יותר משנותיה של מדינת ישראל, שזכה להאצה משמעותית בעשור האחרון בחסות ראש ממשלה ששם את שיקול הישרדותו האישי מעל כל שיקול אחר, שלא מהסס להצית את המדינה ולפרק אותה לגורמים רק כדי לשמור על כיסאו ולהרחיק את עצמו משערי בית הסוהר.

קראו עוד בכלכליסט:


פרימת החוטים לא החלה עכשיו, אבל בימים האחרונים היא הפכה למוחשית, מורגשת בעוצמה ברחובות הערים כשאדם קם על חברו, מכר על שכנו. 


קבוצות שנאה ברשתות חברתיות. מתוך דו"ח של ארגון פייק ריפורטר קבוצות שנאה ברשתות חברתיות. מתוך דו"ח של ארגון פייק ריפורטר קבוצות שנאה ברשתות חברתיות. מתוך דו"ח של ארגון פייק ריפורטר


הטרגדיה ההרסנית והמידית שמתרחשת באדיבות ישראל ברצועת עזה, להבדיל מהטרגדיה המתמשכת והמזדחלת שמתחוללת שם זה קרוב ל-20 שנה, והתגובה לה מתוך הרצועה היא סיפור ישן. כזה שכבר ראינו בעבר, שכולנו יודעים איך הוא ייגמר. אבל האלימות ששוטפת בימים אלו את רחובות ישראל מביאה תמונות ממקומות אחרים, מתקופות אחרות, שטרם נראו כאן, ואיש לא יודע איך זה ייגמר. החוטים החלשים נפרמים ומתנתקים, מפוררים את החברה הישראלית המפוררת גם ככה לפרודות שאין לדעת אם ניתן יהיה לארוג מחדש זו לזו.

זה קורה לא רק ברחובות, אלא גם ברשת הישראלית שבימים אלו מוצפת בגל מבאיש של שנאה ותאוות דם, עמוק ומפחיד יותר מהשנאה ותאוות הדם שהן נחלת חלקים מהרשת כבר שנים רבות. גל אשר גורמים שעוקבים אחריו מתריעים כי עוד עלול להגביר את הלהבות ולהצית שרפות מסוכנות עוד יותר מאלו שכבר בוערות עכשיו. "מה שהולך בקבוצות זה מפעל לפצצות מתקתקות. כדאי שנתחיל להתייחס לזה בחומרה הראויה כי מספיק דם נשפך כאן", אמרו ל"דו"ח טכנולוגי" בארגון פייק ריפורטר, שמנטר את השיח הקיצוני ברשתות חברתיות ובקבוצות מסרים מידיים.

חלק מהשיח הזה - בקבוצות עם שמות שלא מסתירים את הכוונה מאחוריהם כמו "הליגה להגנת יהודים", "מוות לערבים – יהודים גאים", "מוות לערבים עדכונים!" או "רמלה לוד -מלחמה" - עוסק בהתארגנות לתקיפות נגד אזרחים ערבים ברחבי הארץ. התארגנויות שהשם היותר נכון להן יהיה לינצ'ים, ושמנצלות את אוזלת ידה (המכוונת?) של המשטרה להתמודד עם מספר גדול של תוקפים שמתארגנים בצורה מבוזרת לפעולה במקומות שונים.


עוד קבוצות שנאה ברשתות החברתיות עוד קבוצות שנאה ברשתות החברתיות עוד קבוצות שנאה ברשתות החברתיות


"היום נפגשים ב-9 בתחנה מרכזית", נכתב למשל בקבוצת טלגרם בשם "גדוד הנוקמים IL". "בבקשה חברים להצטייד בכל כלי נשק שאתם יכולים להביא. ושכולם יעשו רשימה של עסקים של ערבים".

הזעם מתודלק לא רק בצורה אורגנית, אלא גם באמצעות חשבונות פיקטיביים וזהויות בדויות שמפיצות סיפורים מצוצים מהאצבע. למשל סיפור, שרץ גם בווטסאפ, על יריות שנורה תלמיד תיכון בלוד, ומשטרה שמגיבה רק לדיווחים על יהודים שיורים על ערבים, אך מתקפלת מהשטח אם המצב הפוך; או מעשייה מקבוצת הטלגרם "הליגה להגנת יהודים – עכו" שטוענת: "ערבים הלכו לחנות בחולון וקנו ציציות וכיפות. תיזהרו, הם ככה יצליחו לעקוף את המשטרה ולהיכנס לבת ים".

לינץ' - הנחיות לפעולה

והמשתמשים מגיבים לקריאות ולבדיות המסוכנות בחדווה, ומשתפים למשל תמונות של כלי נשק – מסכינים וגרזנים, עבור בחרבות ופטישים ועד אקדחים ומחסניות עמוסות קליעים ואפילו רובה M16 - שהם מתעתדים לקחת עמם בצאתם ללילה נוסף של פרעות.

מסוכן אולי יותר הוא המידע שזורם בקבוצות השונות שנועד לספק לפורעים הנחיות פעולה. "בתחנת דלק יש הרבה ערבים עובדים כל הלילה", חולק משתמש בקבוצת "הגיע הזמן לקום!" "מתחילים נתניה עסקים", מכריז משתמש בשם "ישראל מנצחת היום!" ואז מפרט רשימת עסקים בבעלות ערבית ומבטיח: "הכל היום עולה באוויר".


טוויטר Twitter, Credit: Shutterstock טוויטר Twitter | Credit: Shutterstock טוויטר Twitter, Credit: Shutterstock


הקבוצות גם משמשות כזירה לתיעוד התקיפות שבוצעו, מעין טפיחות הדדיות על השכם על משימה שבוצעה כהלכה, כמו הסרטון הזה, שבו אספסוף צמא דם בבת ים שולף אדם ממכוניתו ומכה אותו באגרופים, בעיטות ומקלות; או זה שבו מחבלים, אחד מהם למרבה הבושה עטוף בדגל ישראל, מיידים לבנים על מכונית; או סרטון מושקע כמו זה שאסף צילומים של פרעות מצד אזרחים ערבים כדי לקרוא לחרם כללי על המגזר הערבי. "אל תבגוד בתורה ובעם ישראל! שלא יהיה לך דם על הידיים!", הוא מתריע.

וכמובן, בהשראת ראש הממשלה שסימן כבר מזמן את התקשורת כאויבת העם, הסתה נרחבת נגד עיתונאים. "ערוץ N12 הפך לערוץ אל ג'זירה בעברית!!" נכתב בקבוצה בשם "הימין הלא מתנצל של הצל" על הערוץ שהפרשן הפוליטי הבכיר שלו הצר על כך שפורעים ערבים לא סופרים את מתיהם. וזה עוד החומר הרך, כאשר כיאה לקבוצות שמורכבות בעיקר מגברים שסובלים מחוסר ביטחון לגבי גודל הפין שלהם, שדרניות ומגישות כמו יונית לוי וקרן מרציאנו סופגות את מרבית האש עם קללות וניבולי פה שלא נחזור עליהם כאן.

למעלה מ-70 קבוצות שמפיצות תוכני שנאה אלימים

לדברי פייק ריפורטר, כל הפעילות הזו מתנהלת ביותר מ-70 קבוצות, בעיקר בטלגרם, של בין 30 איש לאלפי אנשים כל אחת, עם מספר משתמשים כולל שעומד להערכתם על יותר מ-20 אלף פרטים. "אנחנו רואים תכנוני פגיעות באזרחים, רכוש ועסקים; הוראות להכנת כלי נשק; התחמשות; קודי לבוש; איך להתחמק מכוחות ביטחון ועוד", אומרים שם. "ניטרנו אלפי תכנים אלימים, סרטוני גופות ואלימות קשים מאוד. יש התססה לאלימות ופגיעה. אנשים מדרבנים אחד את השני. גם פייקים משחקים תפקיד מרכזי בזריעת פחד, שנאה ודחיפה לפעולות אלימות. מוות לערבים, שמאלנים ותקשורת הם מסרים נפוצים מאוד. הרשות השופטת גם על הכוונת, והמשטרה נתפסת כגורם מעכב וחסר תועלת.

"בקבוצות ביבי הוא המלך, בן גביר היורש וכהנא חי. יש ילדים ונערים רבים בקבוצות האלו שבאים בשביל האקשן ונחשפים לתכנים קשים וקריאות לביצוע מעשי פשע אלימים וקשים. אם למישהו יש ספק: האלימות ברחובות מתארגנת ברשתות. חד וחלק לא נעשה מספיק על ידי הרשויות כדי להילחם בתופעה, והמחדל של הערים המעורבות ומה שהתרחש בבת ים הם עדות לכך". העברנו למשטרה תכנים רבים ועדכונים בזמן אמת. בחיפה לדוגמה יצרו עמנו קשר ואנחנו מעדכנים את החמ"ל בזמן אמת כדי לעצור את האירועים". 


כלי נשק מתוך קבוצות השנאה ברשתות, דו"ח פייק ריפורטר כלי נשק מתוך קבוצות השנאה ברשתות, דו"ח פייק ריפורטר כלי נשק מתוך קבוצות השנאה ברשתות, דו"ח פייק ריפורטר


בעבור מומחים שעוקבים אחרי הנעשה, ההתרחשות של הימים האחרונים הזכירה את מה שקרה בארצות הברית ערב ניסיון ההפיכה בגבעת הקפיטול ב-6 בינואר, מינוס האווירה הקונספירטיבית. "מה שלמדנו בארצות הברית הוא שההסתה לאלימות לא מגיעה מהרשתות הגלויות אלא מקבוצות הווטסאפ, מהקבוצות הסגורות בפייסבוק ומהטלגרם", אמרה לדו"ח טכנולוגי ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה. "כך היה בארצות הברית. לכן התחושה היא שגם התקשורת, ובעיקר רשויות האכיפה, לא הבינו את זה עד הסוף".

שוורץ אלטשולר, פייק ריפורטר וגורמים אחרים מנסים לסייע לרשויות החוק באמצעות העברת חומרים על המתרחש בקבוצות אלו. "בשתי היממות האחרונות אני בקשר ישיר עם השב"כ והמשטרה כדי להעביר תכנים של פייק ריפורטר ומתנדבים אחרים שנמצאים בתוך הקבוצות וכך אפשר לאתר התארגנויות", סיפרה אתמול בערב שוורץ אלטשולר. "השב"כ והמשטרה, וכנראה גם הרשתות, מתחילים להפנים את המציאות. יש חסימות של אנשים וקבוצות בווטסאפ ויש קצת בטלגרם גם". במקביל משתמשים בקבוצות מעבירים דיווחים כמו "חבר נכנס למעצר בית שמונה ימים בגלל הקבוצה המזדיינת הזו".


מהומות ביפו, יאיר שגיא מהומות ביפו | יאיר שגיא מהומות ביפו, יאיר שגיא

בפייק ריפורטר סיפרו: "העברנו למשטרה תכנים רבים ועדכונים בזמן אמת. בחיפה, לדוגמה, יצרו עמנו קשר ואנחנו מעדכנים את החמ"ל בזמן אמת כדי לעצור את האירועים. החוקרים והמתנדבים שלנו עושים לילות כימים במטרה לחשוף אירועי אלימות בעוד מועד ולעצור אותם. בזכות העבודה שלהם ודיווחים שאנחנו מקבלים לפלטפורמה ניצלו חיים של אנשים".

השאלה היא כמה נעשה מצד הרשויות והרשתות, והאם זה מספיק. האלימות המילולית ברשת מתדלקת את האלימות הפיזית ברחובות ישראל, משמשת לה גורם וזרז, מלבה את הלהבות. החברה הישראלית מותשת, שבורה, מדממת. אנחנו רגע מנקודת השבירה שממנה כבר לא ניתן יהיה לחזור. לא יתאפשר לארוג מחדש את אותם חוטים עדינים ושבריריים. אם הממשלה, רשויות אכיפת החוק והפלטפורמות החברתיות לא יתעוררו ויתחילו לבלום ביעילות את הגורמים המתסיסים והמפרקים, משני הצדדים, לא ניתן יהיה עוד להרכיב מחדש את שפורק בימים האחרונים. אבל המציאות המצערת היא שלראש הממשלה ולעושי דברו ברשויות השונות אין אינטרס אמיתי לעשות את זה. ככה הוא אוהב אותנו, שבורים, מפוצלים, מובסים ושותקים. ובינתיים, זה מצליח לו.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות