אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל התרעת שווא לתקלה - אסדת לווייתן הושבתה ל-6 שעות צילום: אלבטרוס

בגלל התרעת שווא לתקלה - אסדת לווייתן הושבתה ל-6 שעות

פעילות הפקת הגז הטבעי באסדת לווייתן הופסקה סביב השעה 16:00 אחר הצהרים בעקבות התרעת שווא לשריפה. רק בשעה 22:00 בלילה חודשה הפעילות באסדה

17.05.2021, 23:54 | ענת רואה

פעילות הפקת הגז הטבעי באסדת לווייתן, הנמצאת מול חוף דור, הופסקה היום למשך 6 שעות עקב התרעת שווא לשריפה. בעקבות ההתרעה נדלק לפיד הבטיחות.

קראו עוד בכלכליסט:

משמעות התקלה היתה שבמשך שעות ארוכות לא התבצעה הפקת גז טבעי מאף אחת משתי האסדות, שכן אסדת תמר, הפועלת מול חופי אשקלון, הושבתה לפני מספר ימים בהחלטה של שר האנרגיה יובל שטייניץ כאמצעי בטיחות בשל המצב הביטחוני. 

ל"כלכליסט" נודע כי התקלה באסדה התגלתה לראשונה מעט אחרי השעה 16:00 אחר הצהריים, ובאופן אוטומטי בשל התרעת אש, הופסקת הפעילות באסדה. לאחר מספר שעות, סמוך לשעה 22:00 בלילה, ולאחר שהתברר שמדובר היה בהתרעת שווא, חודשה הפעילות באסדה. ממשרד האנרגיה נמסר סביב השעה 22:00 כי הגז מלווייתן חזר לזרום. 

תקלות באסדות שמביאות להדלקת הלפיד אינן אירוע יוצא דופן, ולרוב האסדה חוזרת לפעילות בתוך זמן קצר. הלפיד עצמו אמנם נצפה למרחוק, אך כשלעצמו הוא איננו מסוכן אלא להפך: מדובר באמצעי מבוקר לשרפת גזים באסדה בעת הפסקת פעילות זמנית כדי  להפחית את הלחץ באסדה.

לפי בדיקה ראשונית, הפסקת ההפקה והפעלת הלפיד נגרמו עקב ESD, שמקורו בהתרעת אש מאזור הגנרטורים. בבדיקה של צוות האסדה נמצא כי אין שרפה ומדובר בהתרעת שווא.


בנוסף לשתי האסדות, חברת החשמל צורכת גז נוזלי (LNG) באמצעות מצוף ימי הממוקם במרחק של 10 ק"מ מהחוף מול חדרה. כך שאפילו אם הפעילות בשתי האסדות היתה נעצרת זמנית, במצוף עצמו יש כמות גז טבעי שמספיקה למספר ימים. 

מחברת שברון (לשעבר נובל אנרג'י), מפעילת אסדת לווייתן, נמסר תחילה: "שברון מעדכנת כי היום (17.5.2021) בשעה 20:10 בקירוב הופעל לפיד באסדת לווייתן, שהגורם לו בבדיקה. בעקבות זאת נראתה להבה מהחוף. כל הגורמים הרגולטוריים עודכנו. הפעלת הלפיד אינה גורמת לסכנה סביבתית או בריאותית לתושבים. הלפיד הוא מתקן בטיחותי המשמש להפחתת לחץ ומסייע להפעלה בטוחה של האסדה ולשמירה על הציוד והמתקנים שלנו".

לאחר כשעה עידכנה שברון: "הפעלת הלפידים בארוע התפעולי נגרמה בעקבות התרעת אש שהתבררה כהתרעת שווא. התרעה כזאת מפעילה מנגנון בטיחות אוטומטי שגורם לפינוי הגז מהאסדה ולהפעלת הלפידים. נזכיר כי הלפידים באסדה הם התקן בטיחותי והפעלתם אינה גורמת לסכנה לציבור".

ארגון שומרי הבית פרסם את תמונת הלפיד הבוער ומסר: "כאילו לא חסרו לנו להבות... להבה אדירה עכשיו באסדת לווייתן מאירה את השמיים ונראית למרחק עשרות קילומטרים".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות