אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטחים כבדים נורו מעזה; חמאס: המטרה - בסיסי חיל האוויר צילום: איי אף פי

דיווח שוטף

מטחים כבדים נורו מעזה; חמאס: המטרה - בסיסי חיל האוויר

לאחר עשרות תקיפות אוויריות ברצועת עזה, נורו לפני חצות מטחי רקטות כבדים אל הדרום ואל דרום השפלה. הזרוע הצבאית של חמאס: המטח נורה לעבר שישה בסיסים של חיל האוויר בתגובה על המשך התקיפות ברצועה. בצהריים נהרגו שני פועלים תאילנדים מפגיעה ישירה באשכול. מצרים ממשיכה לחתור להפסקת אש. בקבינט מעריכים כי המבצע קרוב לסופו

18.05.2021, 23:57 | כלכליסט ו-ynet

  23:55 - חמאס הודיע כי ירה לעבר שישה בסיסי חיל האוויר

 לקראת חצות נורה מטח כבד אל דרום השפלה, כולל אשדוד ואף מזכרת בתיה. הזרוע הצבאית של חמאס מסרה כי המטח כוון לעבר שישה בסיסים של חיל האוויר בתגובה על המשך התקיפות האוויריות ברצועה. 

22:35 -  מקורות בעזה מדווחים על עשרות תקיפות אוויריות מרוכזות של צה"ל בדקות האחרונות באזורים המזרחיים של חאן יונס

 מקורות ברצועת עזה מדווחים הערב על עשרות תקיפות אוויריות מרוכזות באזורים המזרחיים של חאן יונס. זה קורה לאחר שיגור עשרות רקטות ופצצות מרגמה היום - בעיקר אל ערי ויישובי הדרום.  בינתיים, נמשכים המטחים לעבר ישראל - בעיקר לאשקלון, נתיבות ולעוטף עזה. יירוט של כיפת ברזל, צילום: רויטרס יירוט של כיפת ברזל | צילום: רויטרס יירוט של כיפת ברזל, צילום: רויטרס


22:30 - דיווח: מצרים מציעה רגיעה מיום חמישי ב-06:00 בבוקר 

 רשת אל-ערביה דיווחה כי מצרים הציעה רגיעה בין ישראל והפלסטינים מיום חמישי ב-06:00 בבוקר. על פי הדיווח, המו״מ על אורך הרגיעה נמצא בהמתנה לשני הצדדים. מצרים ביקשה רגיעה לשם הכנסת סיוע הומניטרי ופינוי פצועים מעזה. בתוך כך, צה"ל תוקף באופן מסיבי בדרום רצועת עזה, באזור חאן יונס ורפיח.  גורם מדיני הבהיר כי "אין שום סיכומים או התחייבויות מצד ישראל".  

 בינתיים, בכירים בקבינט מעריכים כי סיום מבצע "שומר החומות" הוא עניין של ימים וכי ישראל קרובה מאוד למיצויו ולרגע שבו היא תשאל את עצמה אם התארכות המבצע עלולה לגרום לנזק מדיני. השרים מעריכים שהמבצע צפוי להסתיים לא יאוחר מסוף השבוע הקרוב. ואולם לפי שעה אין מגעים אמיתיים להפסקת אש. ראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל על היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת לרכז את השיחות להפסקת אש מול המצרים, אך הורה לו, לפי שעה, לא להסכים לכלום. כמו כן, מהצד המצרי מבקשים מישראל להיעתר להפסקת אש - אך האחרונה, בינתיים, דוחה אותן בנימוס. עם זאת, בכירים בירושלים טוענים כי ישראל לא רחוקה מלהיענות לפניות מקהיר.  

21:10 - המטחים הכבדים נמשכים הערב עם אזעקות באשדוד ובאשקלון

מערכת כיפת ברזל יירטה הערב כמה רקטות ששוגרו לעבר אשדוד. לא דווח על נפגעים או על נזק.  מטוסי קרב וכלי טיס תקפו הערב שש עמדות שיגור של חמאס ברחבי רצועת עזה. 

20:30 - צה"ל תקף חוליית חמאס שירתה מתוך בית ספר לעבר ישראל

כלי טיס של צה"ל תקף חוליית חמאס בסג'עייה מיד לאחר שביצעה ירי לשטח ישראל. כמו כן, עמדת שיגור הפצמ"רים הושמדה. מדובר צה"ל נמסר כי העמדה מוקמה בתוך בית ספר, דבר המוכיח פעם נוספת כיצד חמאס ממקם במכוון את נכסיו הצבאיים בלב אוכלוסייה אזרחית.  מ-07:00 עד 19:00 זוהו כ-270 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. כ-45 שיגורים נפלו בשטח הרצועה. מצה"ל נסמר כי לוחמי ההגנה האווירית יירטו כ-90% מהשיגורים במהלך היום. 

20:10 - ירדן תקים בית חולים שדה ברצועת עזה

צבא ירדן יקים בית חולים שדה נוסף ברצועת עזה, אשר יצויד במיטב המכשור הרפואי. כך הורה מלך ירדן עבדאללה השני לרמטכ״ל הירדני על רקע המשך הלחימה ומספר הנפגעים הגדול בקרב הפלסטינים תושבי הרצועה. לפי דיווח בערוץ הטלוויזיה הירדני הממסדי, בית החולים יכלול מאה מיטות בנוסף למחלקת טיפול נמרץ וחדרי ניתוח.

19:15 - צה"ל תקף אתר לאחסון מכונות פיתוח וייצור אמצעי לחימה של חמאס

מטוס קרב של צה"ל תקף אתר אחסון ציוד ומכונות לפיתוח וייצור אמצעי לחימה של המודיעין הצבאי של חמאס. 

18:45 - צה"ל תקף שלוש דירות של מפקדים בחמאס שמהן ניהלו פעולות טרור

מטוסי קרב של צה"ל תקפו שלוש דירות של מפקדים בחמאס שמהן ניהלו פעולות טרור. מדובר צה"ל נמסר כי הדירות היו של מ"פ מגדוד אלפרקעין בחמאס, מ"פ בגדוד צפון של חמאס, וכן של מ"פ בגדוד נוחבה של חמאס.


תקיפה ברצועת עזה, צילום: רויטרס תקיפה ברצועת עזה | צילום: רויטרס תקיפה ברצועת עזה, צילום: רויטרס18:10 - נזק לבית מפגיעה ישירה של רקטה מדרום לאשקלון

אחרי מטח הפצמ"רים לבית אריזה במושב אוהד באשכול, שגבה את חייהם של שני עובדים תאילנדים, נשמעו אזעקות גם באשקלון, בבאר שבע וביישובים נוספים. פגיעה ישירה בבית במועצה האזורית חוף אשקלון, מבלי לגרום לנפגעים בגוף

18:00 - צה"ל: נערכים ל"לילה עוצמתי" 

צה"ל תקף ביממה האחרונה מעל 120 מטרות בעזה, 75 מהן מחצות. כך אמר דובר צה"ל. "אנו מתכוננים ללילה עוצמתי עם אזורים גיאוגרפיים חדשים שטרם טיפלנו בהם כולל נגד המטרו", הוסיף. עוד אמר דובר צה"ל כי ניסיון הפיגוע הבוקר בחברון מבטא עלייה בניסיונות לאירועים אלימים ביהודה ושומרון.  

17:10 - שני חייל צה"ל נפגעו באורח קל מאש שנורתה על כוח צה"ל ליד רמאללה 

17:00 - ביום השלישי ברציפות: הפגנה אלימה של לבנונים בגבול ליד מטולה

כוח צה"ל ירה לעבר מפגינים לבנונים שניסו לחצות את הגבול, במהלך הפגנה אלימה של לבנונים בגבול ליד מטולה, שמתקיימת זה היום השלישי ברציפות.  

16:40 - עימותים בשייח ג'ראח וברמאללה

אש נורתה על כוח צה"ל ליד רמאללה. בירושלים מאות מתפרעים ערבים עבר משער שכם לשכונת שייח ג'ראח, ומשליכים רימוני הלם. יש פרשים ומכתזית. כוחות משטרה במקום עם פרשים ומכתזיות.   (ynet)
 

זירת הנפילה באשכול, חיים הורנשטיין זירת הנפילה באשכול | חיים הורנשטיין זירת הנפילה באשכול, חיים הורנשטיין


15:35 - צה"ל תקף עמדה לשיגור רקטות בעזה שממנה בוצע הירי לבאר שבע

 מטוסי קרב של צה"ל תקפו עמדה לשיגור רקטות של חמאס בצפון רצועת עזה, שממנה בוצע ירי הרקטות לעבר באר שבע לפני זמן קצר. כך נמסר מדובר צה"ל.

15:30 - אזעקות באשקלון וביישובים הסמוכים לה

15:00 - מטחים כבדים לעבר אשדוד - פגיעה ישירה בבניין בבנייה.


 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי


14:41 -  נקבע מותם של שניים מהפצועים בפגיעת הפצמ"ר בבית אריזה

14:31 - אזעקות בבאר שבע, אשדוד ואשקלון

14:22 - פגיעה ישירה באשכול: 10 פצועים, בהם 4 קשה

 שני עובדים זרים מתאילנד נהרגו בצהריים (שלישי) מפגיעת פצמ"ר בבית אריזה במושב אוהד שבמועצה האזורית אשכול. שניים מהם נפצעו באורח קשה. חובשים ופרמדיקים של מד"א הוזעקו למקום וחלקם פונו לבית החולים סורוקה במסוק. במשטרה אמרו כי חמישה עובדים נפצעו באורח קל, ועובד נוסף באורח בינוני.

14:15 -  מטח פצמ"רים לעוטף, אזעקות גם בקרית גת

אזעקה הופעלה בקריית גת וביישובים הסמוכים לה, ובהם זוהר, נהורה, ניר ח''ן, שחר, יד נתן, כרמי גת, קוממיות ורווחה. 

 מוקדם יותר, בן 19 נפצע בצהריים (שלישי) באורח קל מרסיס ליד מעבר ארז ופונה לבית החולים ברזילי בהכרה מלאה.


13:12 -  הירי מעזה התחדש: אזעקה באופקים

סוף לכמעט שש שעות של שקט מוחלט בגזרה הדרומית: אזעקה נשמעה מעט לפני השעה 12:00 באופקים וביישובים סמוכים. בשעות הבוקר המוקדמות נשמעו אזעקות בנתיבות וביישובי עוטף עזה, ולמעשה הן היו האזעקות היחידות בין 23:15 בערב לצהרי היום. זמן קצר אחרי האזעקה בצהריים, מסר צה"ל כי תקף וחיסל חוליית נ"ט של חמאס בחאן יונס, לצד השמדת של תשע עמדות שיגור מעל ומתחת לקרקע וחיסל חוליית משגרי רקטות של הג'יהאד.

 הבוקר מסר דובר צה"ל שכ-90 שיגורים זוהו מרצועת עזה לעבר ישראל מהשעה 19:00 אמש ועד הבוקר, אבל רובן הגדול של הרקטות ופצצות המרגמה נורו בשעות הערב - ובודדות בלבד בלילה ובבוקר. מתוך אותם 90 שיגורים, 20 נפלו בשטח הרצועה. מערכת כיפת ברזל יירטה עשרות נוספים. בשעה 13:00 הודיעו הרשויות כי כל התושבים במרחק של עד 4 ק"מ מהגבול נדרשים להיות במרחבים מוגנים. 

צה"ל תקף בעוצמה גם הלילה, והבוקר חידש את התקיפות לאחר כמה שעות של שקט - אבל גם בעזה נהנו מרווחה יחסית לימים האחרונים. לפי דובר צה"ל, מטוסי קרב תקפו 12 בתים של מפקדים בכירים בחמאס, בהם סגן מפקד החטיבה הצפונית בעזה רפא סלמאן, מפקד פלוגה בחאן יונס, ומפקד פלוגה בדראג' תופח. במשרד הבריאות בעזה ציינו כי לראשונה מתחילת המבצע, איש לא נהרג הלילה ברצועה. 

 אחרי הירי לישראל אמש מגבול לבנון, התחממות בחזית נוספת: צה"ל התיר הבוקר (יום ג') לפרסום כי לפנות בוקר זוהה והופל מל"ט שהתקרב לגבול המדינה באזור עמק המעיינות. נבדק חשד שהמל"ט נשא אמצעי נפץ. במקביל, צה"ל חידש הבוקר את התקיפות ברצועת עזה  

בצה"ל עדכנו לגבי התקרית החריגה בבקעת הירדן וציינו כי המל"ט, שחדר לישראל, היה במעקב על ידי יחידות הבקרה האווירית. שבריו, ציינו בצבא, נאספו על ידי כוחות הביטחון סמוך לקיבוץ מעוז חיים. בצבא לא מסרו את זהות המדינה שממנה המריא המל"ט ולא ציינו את מסלולו, בניגוד לאירועים קודמים, שבהם מל"טים המריאו מבסיס T4 בסוריה.המל"ט שיורט המל"ט שיורט המל"ט שיורט


 

 11:00 - שביתה כללית במגזר הערבי: "הזדהות עם אל אקצא ושייח ג'ראח"


ערביי ישראל יקיימו היום (שלישי) שביתה כללית לאות "הזדהות עם מסגד אל אקצא ותושבי שייח ג'ראח" ונגד "ההתנהגות האלימות של מתנחלים בערים המעורבות". זאת ביוזמת ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שבראשה עומד חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה.

במסגרת השביתה, פעילים ערבים יתייצבו בבוקר בכניסות ליישובים ויבקשו מהתושבים שלא לצאת למקומות העבודה. השביתה כוללת את העסקים, בתי הספר והמגזר הציבורי. בתחבורה הציבורית ברחבי הארץ צפויים שיבושים ובמשרד התחבורה עוקבים מקרוב אחר המצב ומנסים לצמצם את הפגיעה בנוסעים. 


09:15 - צה"ל: "פתחנו במתקפה על שכונת היוקרה רימאל בעזה, חיסלנו עד כה 160 פעילי טרור"


 בעוטף עזה היו שש שעות נדירות של שקט, ברצועה צה"ל החל במתקפה על שכונת רימאל, שאותה מגדירים בצבא כ"מרכז העצבים של חמאס". דובר צה"ל אמר הבוקר (ג') כי בשכונת היוקרה שבמערב עזה "התחלנו אמש ונמשיך היום לתקוף נכסים צבאיים ושל ביטחון הפנים לפי תוכנית סדורה".

 תא"ל הדי זילברמן אמר כי במהלך הלילה נמשכה המתקפה נגד העיר תת-קרקעית ברצועה: "המשכנו לשלב ד' בתוכנית נגד 'מטרו חמאס' בעזה ובחאן יונס, ובתוך חצי שעה עם 60 מטוסים תקפנו 65 מטרות באמצעות 110 חימושים על מנהרות באורך 15-10 ק"מ. בנוסף, תקפנו חמישה בתי מפקדים ברמת מ"פים ומג"דים, בהם של מפקדי ג'בליה וזיתון".

דובר צה"ל ציין בנוסף כי "הלילה תקפנו 12-10 משגרים רבי קניים שהיו טעונים ומכוונים לגוש דן, והגענו ל-65 משגרים כאלה שתקפנו מתחילת המבצע". עם זאת הבהיר כי "לחמאס יש עוד יכולת לירות לגוש דן".

 לפי תא"ל זילברמן, שציין כי הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי שוחח פעמיים בשבוע האחרון עם מקבילו האמריקני, עד כה חיסל צה"ל לפחות 160 פעילי טרור, של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. מתוך מספר זה, מעטים הם בכירים. כ-30 מהמחוסלים הם אנשי הג'יהאד האיסלאמי, והיתר - פעילי חמאס. מדובר במספר הוודאי של ההרוגים מקרב ארגוני הטרור, והוא אינו כולל את אלו שייתכן וקבורים במנהרות, אליהם חמאס כנראה עדיין לא הגיע. 

אתמול נפצע לוחם שריון מירי פצצת מרגמה. בתדרוך התייחס לכך דובר צה"ל ואמר כי "אנו שומרים לוחמים רבים בצוותי קרב החטיבתיים מחוץ לטווח הפצמ"רים ומשאירים רק את מי שחיוני ללחימה. זה מטריד אותנו כי עוד לא ראינו מסות בירי פצמ"רים". 

דובר צה"ל הוסיף כי "ארגון הטרור חמאס הוכיח הלילה שוב כי הוא ממקם במכוון את נכסיו הצבאיים בלב אוכלוסייה אזרחית. צה"ל נוקט באמצעי זהירות ככל הניתן על מנת לצמצם פגיעה אפשרית באזרחים במהלך פעילותו הצבאית".הריסות בעזה, AFP הריסות בעזה | AFP הריסות בעזה, AFP 07:00 - שוב אזעקות בדרום

הבוקר, ואחרי יותר משש שעות ללא ירי רקטות מהרצועה, נשמעו אזעקות בנתיבות ובמועצות האזוריות שער הנגב, ושדות נגב ואשכול שבעוטף. לא דווח על נפגעים בגוף. בשער הנגב נפגע בית ישירות מהירי. בני הבית לא שהו בו. נזק נגרם לרכוש.

דובר צה"ל מסר כי כ-90 שיגורים זוהו מרצועת עזה לעבר ישראל מהשעה 19:00 אמש ועד הבוקר. כ-20 שיגורים נפלו בשטח הרצועה ומערכת כיפת ברזל יירטה עשרות נוספים.

 נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח הלילה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והבהיר לו לראשונה מאז פרוץ מבצע "שומר החומות" כי הוא תומך בקידום הפסקת אש בין ישראל לחמאס. עם זאת ביידן הדגיש כי הוא מגבה את פעולותיה של ישראל. בהודעת הבית הלבן נכתב כי "הנשיא הביע את תמיכתו בזכותה של ישראל להגן על עצמה נגד ירי הרקטות מרצועת עזה. ביידן קרא לישראל לעשות כל מאמץ כדי להימנע מפגיעה בחפים מפשע. שני המנהיגים שוחחו על פעולותיה הצבאיות של הצבא הישראלי נגד חמאס וארגוני טרור אחרים בעזה. הנשיא הביע את תמיכתו בהפסקת אש ודן עם מצרים ומדינות אחרות בקידום הנושא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות