אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתונים חלשים למשק הישראלי: התוצר נפל ב-6.5% ברבעון הראשון צילום: ריאן פרויס

נתונים חלשים למשק הישראלי: התוצר נפל ב-6.5% ברבעון הראשון

הסיבה העיקרית לירידה: סגר הקורונה השלישי שהחל בדצמבר; בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, התמ"ג ירד ב-0.5% בלבד

18.05.2021, 13:05 | דורון ברויטמן


התמ"ג ירד ב-6.5% ברבעון הראשון, בחישוב שנתי, לעומת הרבעון הרביעי של שנת 2020, כך על פי האומדן הראשון שפרסמה הלמ"ס. מדובר בנתון מאכזב - האנליסטים ציפו לצמיחה של 3.5%. באוקטובר-דצמבר 2020 התרחבה הכלכלה הישראלית ב-6.3%.

קראו עוד בכלכליסט:

הרבעון הראשון של 2021 הושפע באופן ישיר ממשבר הקורונה ומהסגר השלישי שהחל בסוף דצמבר. בנוסף לכך הירידה החדה ביבוא מכוניות נוסעים העצימה את הירידה בתמ"ג, שכן המסים על היבוא הם חלק מהתמ"ג. 

 לפי נתוני הלמ"ס, נרשמו ירידות של 24% בהוצאה לצריכה ציבורית, של 14.2% בהשקעות בנכסים קבועים, של 7.1% בתמ"ג העסקי ושל 3.2% בהוצאה לצריכה ביתית. מנגד נרשמה עלייה של 13% ביצוא הסחורות והשירותים.

בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, התמ"ג ירד ב-0.5% בלבד. נתון זה מגלם ירידה של 0.8% בתמ"ג העסקי ושל 2.7% בהוצאה לצריכה פרטית. מנגד נרשמו עליות של 2.6% בהשקעות בנכסים קבועים, של 5.4% בהוצאה לצריכה ציבורית, של 4.2% ביבוא הסחורות והשירותים ושל 4.9% ביצוא הסחורות והשירותים.

למרות זאת, מצבה של ישראל טוב בהשוואה למדינות ה-OECD. בגרמניה למשל, אחת הכלכלות חזקות בעולם, ירד התמ"ג ברבעון הראשון ב-3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד; בספרד ירד התמ"ג ב-4.3%; ובבריטניה - ב-6.1%. מנגד נרשמו עליות בארצות הברית, בצרפת ובקוריאה. 

קניון גבעתיים סגור, צילום: דוד הכהן קניון גבעתיים סגור | צילום: דוד הכהן קניון גבעתיים סגור, צילום: דוד הכהן


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות