אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכלכלות נפתחו וענף ההשתלמות סגר את אפריל עם עליות צילום: Depositphotos

הכלכלות נפתחו וענף ההשתלמות סגר את אפריל עם עליות

הקרנות הגדולות של בתי ההשקעות הובילו באפריל: מיטב דש בראש עם תשואה של 2.25%, אחריו אלטשולר שחם עם 2.2% ועלייה של 5.7% מתחילת השנה. את הקרנות הקטנות הובילה אנליסט עם תשואה של 2.24%. הראל בתחתית בחודש החולף

19.05.2021, 15:52 | אלמוג עזר

ענף קרנות ההשתלמות סוגר חודש נוסף בתשואות חיוביות. קרנות ההשתלמות במסלול הכללי עלו בשיעור ממוצע של 1.98%. 

קראו עוד בכלכליסט:


בחודש אפריל זינק מדד S&P 500 האמריקאי ביותר מ־5%, ומדד ת"א־125 המקומי עלה ב־3%. שני המדדים התחזקו על רקע הערכות כי הכלכלה הגלובלית נפתחת מחדש לאחר סגרי הקורונה, וכי מבצעי החיסונים בארצות הברית ובאירופה משיגים את יעדיהם. 

האופטימיות בשוק המניות תמכה בתוצאות החודשיות של הקרנות, שכבר רושמות עלייה של 6% מתחילת השנה.

מבין הקרנות הגדולות את התשואה הטובה ביותר השיגה קרן ההשתלמות של מיטב דש, שעלתה ב־2.25%. הקרן, שעלתה ב-6.35% מתחילת השנה ו־23.6% בשלוש השנים האחרונות, מנהלת הון של כמעט 9 מיליארד שקל. במקום השני בחודש אפריל מבין הגדולות ניצבת הקרן של אלטשולר שחם. 

זו עלתה 2.2% באפריל ורשמה עלייה של 5.7% מתחילת השנה. במקום השלישי נמצאת קרן ההשתלמות של ילין לפידות, עם עלייה חודשית של 2%. מתחילת השנה עלתה הקרן כמעט ב־6%.

"השוק יכול להוציא אוויר פה ושם אחרי עליות ארוכות, אבל הורדת החשיפה למניות תהיה טעות", מסביר גיא מני, מנהל ההשקעות במיטב דש. "על אף הירי על הדרום וגוש דן, השוק התבגר ולא נותן להשפעות הביטחוניות להשפיע על המומנטום", מוסיף מני. "שוק המניות ימשיך לתת תשואה טובה לעמיתים, בעיקר בגלל רווחי החברות העתידיים".

הקרנות המנוהלות בבתי השקעות הציגו החודש תוצאות טובות יותר מאלה שמנהלות חברות הביטוח. על כך אומר מני: "לדעתי חשיפה עודפת של ביטוחים לאירופה וליפן השיאו תשואות פחות טובות בחודש אפריל מאשר האפיק המקביל בארצות הברית".

את התשואה החודשית הגבוהה של מיטב דש הוא מסביר בהתמקדות במניות נדל"ן מקומיות ובמקביל בעלייה בתשואה של נכסים לא סחירים בקרן.לפנות להרגעת השווקים

מני סבור שיש להתרחק משוק האג"ח, שעלול להיות מסוכן בעקבות העלייה העתידית באינפלציה שנובעת מזינוק במחירי הסחורות והשכר. "הבנקים המרכזיים מסביב לעולם יצטרכו לשנות את המצב, מתמיכה בשווקים להרגעת השווקים. בשלב הראשון הבנקים יפסיקו לרכוש אג"ח, ובשלב השני יחלו לפעול להעלאת ריבית, לדעתי כבר ב־2022. זה יפגע בשוק האג"ח ובטווח הארוך יכול גם להחליש את שוק המניות", הוא אומר.

מבין הקרנות הקטנות שמנהלות פחות מ־6 מיליארד שקל, מובילה קרן ההשתלמות של אנליסט עם תשואה של 2.2%. מתחילת השנה עלתה קרן זו ב-6.8%. במקום השני מובילה הקרן של מור עם עלייה של 2%, שרשמה מתחילת השנה עלייה של קצת יותר מ־6%.

קרן ההשתלמות של הראל רשמה את התשואה הנמוכה ביותר החודש בשיעור של 1.53%. מהראל מסרו כי "הראל משערכת את נכסיה לפי יום קלנדרי אחרון (30.4), בעוד כל המתחרות לפי יום עסקים אחרון (29.4). ב־30 בחודש השווקים ירדו ופגעו בנו יחסית למתחרות ב־0.3%".

אלטשולר בראש בשלוש שנים

בטווח הארוך מובילה הקרן של אלטשולר שחם עם תשואה של 25.5% בשלוש השנים האחרונות. הקרן של בית ההשקעות היא הגדולה בענף, עם הון מנוהל בשווי של 57 מיליארד שקל. בחודשים האחרונים דשדשה הקרן מבחינת תשואות ואיבדה את המקום הראשון בתשואה בטווח הארוך לקרן של כלל; זו ירדה החודש למקום השני עם תשואה של 25.1% בשלוש השנים האחרונות.


גיא מני, מנהל השקעות ראשי במיטב דש, צילום: מיטב דש גיא מני, מנהל השקעות ראשי במיטב דש | צילום: מיטב דש גיא מני, מנהל השקעות ראשי במיטב דש, צילום: מיטב דש

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות