אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקלקולי ממשלת המעבר הנצחית: לתע"א לא יהיה יו"ר פעיל לפחות חצי שנה צילום: אוראל כהן

מקלקולי ממשלת המעבר הנצחית: לתע"א לא יהיה יו"ר פעיל לפחות חצי שנה

הראל לוקר ממשיך לכהן בשני תפקידים - יו"ר התעשייה האווירית ויו"ר פז - למרות שהודיע עוד בינואר על עזיבתו את תע"א. הסיבות העיקריות: קיומה המתמשך של ממשלת מעבר, והיעדר הסכמה בין שר הדיגיטל דודי אמסלם לבין שר הביטחון בני גנץ על זהות המחליף

20.05.2021, 07:04 | אודי עציון

למרות שהודיע עוד בינואר על עזיבתו את תפקיד יו"ר התעשייה האווירית (תע"א) לאחר ביקורת ציבורית נגד כהונתו במקביל כיו"ר פז, ממשיך הראל לוקר לכהן בשני התפקידים. הסיבות העיקריות לכך הן קיומה המתמשך של ממשלת מעבר והיעדר הסכמה בין שר הדיגיטל דודי אמסלם לבין שר הביטחון בני גנץ על זהות המחליף. 

קראו עוד בכלכליסט:

ב־7 בינואר הודיע לוקר על סיום התפקיד שמילא מאז ספטמבר 2017. כהונתו נקבעה מראש בידי רשות החברות עד אוגוסט, אבל לוקר בחר להודיע עוד בתחילת השנה שיסיים את תפקידו באפריל. זאת על רקע מינויו כיו"ר פז, בעלות שכר שנתית של 1.9 מיליון שקל ל־75% משרה.


החברה דיווחה בחודש מרץ לבורסה כי לוקר יעבור לשמש כיו"ר לא פעיל. במקביל הדירקטוריון ביקש מלוקר להישאר בתפקיד עד חודש יוני. במרץ אמר לוקר ל"כלכליסט" כי "החל מתחילת ינואר הנחיתי את תע"א לא לשלם לי שכר אלא תגמול לפי ישיבות. פורמלית זה יו"ר לא פעיל, מדובר בפתרון זמני בלבד. לא אשאר יו"ר תע"א. אי אפשר לנהל שני ארגוני ענק כאלה".

אולם למרות זאת יותר מחודש לאחר מועד העזיבה המתוכנן ממשיך לוקר לעמוד בראש התעשייה הביטחונית הגדולה בארץ, עם כ־15 אלף עובדים, במקביל לעמידתו בראש חברת האנרגיה הגדולה בארץ. בתגובה לפניית "כלכליסט" מסר אתמול לוקר כי הדירקטוריון ביקש ממנו להישאר עד יוני בגלל הקושי למנות יו"ר קבוע בהיעדר ממשלה קבועה. מידע זה לא דווח לבורסה במרץ, כאשר דיווחה תע"א לבורסה כי דירקטוריון החברה אישר את שינוי מעמדו של לוקר מיו"ר פעיל ללא פעיל.

היועמ"ש קבע כי ממשלת מעבר לא יכולה למנות יו"ר לחברה ממשלתית כדי שלא ליצור מחויבות לממשלה החדשה. אולם גם אם היתה כעת ממשלה מתפקדת היה קושי במינוי יו"ר לתע"א, בשל הנתק השורר בין שר הדיגיטל שאחראי גם על רשות החברות הממשלתיות, דודי אמסלם, לשר הביטחון בני גנץ, שהחברה נמצאת גם תחת תחום אחריותו. בחברה אמרו אתמול כי לוקר מגיע למשרדו בתע"א יום אחד בשבוע לכמה שעות, ומשתתף בנוסף בישיבות דירקטוריון בכל כמה שבועות. מערכות של תע"א משמשות כעת את צה"ל בלחימה בעזה, והחברה נערכת לספק את צרכי משרד הביטחון לאחר המבצע.

הראל לוקר. "תגמול לפי ישיבות", צילום: אוראל כהן הראל לוקר. "תגמול לפי ישיבות" | צילום: אוראל כהן הראל לוקר. "תגמול לפי ישיבות", צילום: אוראל כהן

מתע"א נמסר: "לאחרונה ביקש דירקטוריון החברה מהיו"ר להאריך את תקופת ההודעה המוקדמת בשל הנסיבות שנוצרו, והוא הסכים להאריכה ב־60 ימים נוספים. החל מינואר 2020 היו"ר אינו מקבל שכר יו"ר אלא תשלום לפי ישיבות. לאחר שנענה לבקשת הדירקטוריון, מתעתד היו"ר לסיים את תפקידו ביוני". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות