אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבינט אישר את הפסקת האש בעזה צילום: איי אף פי

הקבינט אישר את הפסקת האש בעזה

לשכת נתניהו: הפסקת האש הדדית, אין לה שום תנאי; גורמי ביטחון בדיון: "חמאס מורתע, הישגי ישראל מוצו"; גורם בחמאס: "הפסקת האש - מ-02:00"; לפני הפסקת האש: צה"ל חידש את התקיפות האוויריות בעזה, אזעקות בעוטף

20.05.2021, 23:55 | כלכליסט ו-ynet

 מבצע שומר החומות - היום ה-11


23:55 - חמאס: אם ישראל תמשיך בתקיפות עד 02:00 - נוציא מכת טילים מחיפה עד רמון

 דובר הזרוע הצבאית של חמאס אבו עוביידה אמר כי "המתווכים הודיעו רשמית על הפסקת אש. הכנו מכת טילים רצינית שתכה בישראל והקפאנו אותה". לדבריו, "מכת הטילים מחיפה בצפון ועד שדה התעופה רמון בדרום לא תצא לפועל אם האויב יוכיח שהוא עומד בהפסקת האש ולא יתקוף עד השעה 02:00 הלילה". 

 דובר צה"ל הודיע כי בהתאם להנחיות פיקוד העורף המתעדכנות, תושבי יישובי עוטף עזה במרחק של עד שבעה קילומטרים מגבול הרצועה, מתבקשים להישאר בבתיהם ובקרבה למרחב מוגן מעתה ו"עד להודעה חדשה". מפיקוד העורף נמסר כי "חל איסור על כל תנועה ופעילות במרחב הפתוח באזור".
 

22:45 - לפני הפסקת האש: צה"ל חידש את התקיפות האוויריות בעזה

 חיל האוויר חידש את תקיפותיו ברצועת עזה, שעות לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש עם חמאס. צה"ל תוקף בשעה זו במערב העיר עזה. במקביל נשמעו אזעקות בעוטף עזה 

22:40 - לשכת נתניהו: הפסקת האש הדדית, אין לה שום תנאי

לשכת ראש הממשלה הודיע רשמית כי הקבינט המדיני-ביטחוני קיבל פה אחד את המלצת כל גורמי הביטחון לקבל את היוזמה המצרית ל"הפסקת אש דו-צדדית ללא כל תנאי". לפי ההודעה, הפסקת האש תיכנס לתוקפה בשעה שתסוכם בהמשך. במהלך הישיבה הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, וראש השב"כ נדב ארגמן סקרו בפני השרים את ההישגים של ישראל, אותם הגדירו "חסרי תקדים". עוד נמסר כי "הדרג המדיני מדגיש שהמציאות בשטח היא שתקבע את המשך המערכה".
 

בדיון בקבינט כל הגופים המקצועיים והביטחוניים המליצו לסיים את המבצע ולצאת להפסקת אש. לא היה אף שר שהציע להמשיך את הלחימה, אור הנתונים שהוצגו בדיון על ידי גורמי הביטחון. לפי אותם גורמים, "חמאס מורתע כעת וחטף מהלומות קשות. שלילת היכולות גבוהה". ההמלצה של גופי הביטחון הייתה לסיים את המבצע כי לדבריהם ההישגים של ישראל מוצו והיעילות של תקיפות צה"ל במיטבה. 22:30 - גורם בחמאס מאשר שהושגה הפסקת אש הדדית שתיכנס לתוקפה הלילה בשעה 02:00.
 

22:00 - הקבינט אישר את הפסקת האש

אחרי 11 ימים של מבצע צבאי - שהלחימה בו הייתה הקשה ביותר מאז מבצע "צוק איתן" ב-2014 - הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את הפסקת האש מול חמאס ברצועת עזה. ההחלטה התקבלה על ידי שרי הקבינט פה אחד. הדיון בקבינט נמשך יותר משלוש שעות, וכבר במהלכו הודיע גורם בחמאס כי הרגיעה תיכנס מחר לתוקף, אולם לפי הדיווחים ישנה מחלוקת על השעה המדויקת. עד לתחילת הפסקת האש המתיחות גבוהה: חשש ממטחים כבדים נוספים מעזה, גם צה"ל צפוי להמשיך בתקיפות.  

21:15 - מטח כבד מעזה: אזעקות גם באשדוד ובאשקלון

מטח רקטות כבד נורה מרצועת עזה לשטח ישראל. אזעקות נשמעות גם באשקלון, אשדוד, ויישובים נוספים באזור לכיש.  אזעקות נשמעות בנתיבות ובשדות. התרעות צבע אדום הופעלו גם במועצות האזוריות בעוטף עזה.

20:45-  ארה"ב: הישגיה של ישראל משמעותיים, לדעתנו הם בעמדה להתחיל לסיים את פעולתם

 דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי אמרה בתדרוך עיתונאים כי "לדעת ממשל ביידן הישראלים השיגו הישגים צבאיים משמעותיים". לכן, בוושינגטון חשים כי ישראל "בעמדה להתחיל לסיים את הפעולה שלהם ברצועת עזה".

רשת אל-ערביה מדווחת שמצרים העבירה הבוקר טיוטה של הסכם רגיעה חדש לבכירים ישראלים. כעת יש מחלוקת לגבי מועד הפסקת האש, שתוכרע בתוך שעות. עוד נמסר כי מצרים תשלח אנשים שיפקחו על הרגיעה בתיאום עם האו"ם וגורמים באירופה. ישראל ביקשה ממצרים ערבויות לכך שחמאס לא ישגר רקטות במהלך הרגיעה. כמו כן, דווח על כך שמצרים שואפת לערוך בקרוב "מפגש שלום" בין הישראלים והפלסטינים על מנת להגיע לרגיעה ארוכת-טווח.

19:30 - גורם בחמאס: הפסקת האש תיכנס לתוקף מחר

גורם בחמאס אמר לעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי הרגיעה תיכנס לתוקפה מחר - והפסקת האש תתוזמן בין שני הצדדים.

18:17 - דיווח: ישראל הודיעה למצרים - מוכנים להפסקת אש

 רשת אל-ג'זירה דיווחה הערב (ה') כי ממשלת ישראל עדכנה רשמית את המתווך המצרי על רצונה להפסיק את מבצע "שומר החומות" ברצועת עזה. בדיווח, שבו צוטטו מקורות עלומי שם, לא נמסר מתי צפויה הפסקת האש להתחיל. הדיווח מגיע על רקע הלחץ הבינלאומי הגובר על ישראל להסכים להפסקת הלחימה, והדיווחים שהרגיעה תחל היום או לכל המאוחר מחר. על רקע המגעים שאותם מובילה מצרים, החלה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני. 

18:10 - פיקוד העורף: גם מחר לא יתקיימו לימודים ברוב חלקי הארץ

 פיקוד העורף הודיע כי גם מחר לא יתקיימו לימודים ברוב חלקי הארץ. בין היתר בעוטף עזה, בנגב, ובאזורי לכיש, שפלה, דן, הירקון ובחלק מיישובי השרון.

המטחים נמשכים: אזעקות באשדוד ובנתיבות.


17:05 - אזעקות באשדוד, אשקלון ועוטף עזה

אזעקות נשמעו באשדוד, באר טוביה, אשקלון ובאזורים נוספים באזור לכיש. התרעות צבע אדום נשמעו גם בחוף אשקלון שבעוטף עזה.

צה"ל תקף בסיכול ממוקד רכב שנע בצפון רצועת עזה. הפלסטינים מדווחים כי במקום שני הרוגים. מדובר בפעילים שהיו בדרכם לבצע פיגוע עם טיל קורנט.

דובר חמאס-ירושלים, מוחמד חמאדה, קרא לאנשי הארגון:"בואו ונהפוך את המערכה לאינתיפאדה בערים ובכפרי הגדה המערבית וירושלים. עמנו ממשיך בגבורה ובהקרבה". הוא ביקש להתגייס ולהגיע למסגד אל-אקצה מחר: "בואו ותשמשו כחומת המגן של ירושלים מוך המזימות הציוניות".

פגיעה ישירה בבית ב אשקלון, ניר נחושתן פגיעה ישירה בבית ב אשקלון | ניר נחושתן פגיעה ישירה בבית ב אשקלון, ניר נחושתן

16:05 - אזעקות באשדוד

אזעקות נשמעו באשדוד, בגן יבנה וביישובים בדרום השפלה - ביניהם בקבוצת יבנה. אזעקות נשמעו גם במשמר הנגב, ברהט ובפזורה הבדואית. התרעות צבע אדום הופעלו בעוטף עזה. 

פגיעה ישירה במפעל באזור התעשייה בבאר שבע, לא ידוע על נפגעים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני הערב בשעה 19:00. הקבינט יתכנס בפעם השנייה מאז החל מבצע "שומר החומות", ובצל המגעים להפסקת אש לקראת סוף השבוע.
 

15:30 - מטחים כבדים על אשקלון ובאר שבע, לאחר שקודם לכן יישובי העוטף ספגו את עיקר האש: אחרי מטחים בלתי פוסקים של פצצות מרגמה לעוטף עזה, מעט לפני השעה 15:00 נשמעו לראשונה היום אזעקות באשקלון. מטחים כבדים נורו לעיר ואחת הרקטות החריבה בית פרטי. במקביל החלו מטחים גם על באר שבע, שם נפגע חניון.

אחת מהרקטות שנורו מהרצועה גרמה לנזק כבד לבית פרטי באשקלון, ובמשטרה אמרו כי הכוחות פועלים לאיתור זירות נוספות שבהן דווח על נפילת רקטות. מהירי לאשקלון נפגע מרסיס בראשו תושב העיר, בן 32. הוא פונה לבית החולים ברזילי במצב קל עד בינוני. 

 באשקלון, העיר שנורו לעברה הכי הרבה רקטות מתחילת המבצע, החלה הממשלה סוף-סוף להציב מיגוניות גדולות. זה קורה ביום ה-11 של מבצע "שומר החומות", ולאחר שאשקלון ספגה כבר יותר מאלף רקטות במהלך העימות הצבאי. 

13:28 - שרי החוץ של גרמניה, צ'כיה וסלובקיה: לישראל יש זכות להגן על עצמה

שרי החוץ של גרמניה, צ'כיה וסלובקיה ביקרו בהריסות בניין שנפגע מרקטה בפתח תקווה, שם קיבלו סקירה ביטחונית ממפקד פיקוד העורף, האלוף אורי גורודין. בהצהרה משותפת של השרים אמר שר החוץ של צ'כיה כי "לישראל יש זכות מלאה להגן על עצמה מפני מתקפות הטילים מרצועת עזה. אנו מאמינים שהלחימה תסתיים במהרה ונוכל לראות תיירים מבקרים בישראל". שר החוץ של סלובקיה הוסיף: "אנחנו מבינים שלישראל אין אופציה אחרת. אנו עומדים כאן בהלם תחת הבית ההרוס ומקווים שהאלימות תיפסק בהקדם". 

13:14 - מטחים לעוטף ואזעקה בבאר שבע, צה"ל תקף עמדות שיגור רקטות

לאחר שעות של מטחי פצמ"רים בלתי פוסקים על עוטף עזה, גם בירת הנגב על הכוונת: בסביבות השעה 13:10 נשמעה אזעקה בבאר שבע. הרקטות שנורו לא גרמו לנזק או לנפגעים בגוף. בצה"ל מסרו כמעט במקביל כי בשעה שלפני כן מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו חמש עמדות שיגור רקטות של חמאס ברחבי הרצועה. 

ירי רקטות מרצועת עזה לישראל , AFP ירי רקטות מרצועת עזה לישראל | AFP ירי רקטות מרצועת עזה לישראל , AFP

האזעקה בבאר שבע הייתה הראשונה בעיר מאז 1:00 בלילה. גם ביתר ערי הדרום היה שקט יחסית במהלך הבוקר, פרט לאזעקה אחת בנתיבות. אבל תושבי עוטף עזה נדרשו להישאר במרחבים מוגנים עקב ירי של יותר מעשרות פצמ"רים, והאזעקות שם לא פסקו.  

המטחים התגברו לאחר ירי טיל נ"ט מסוג קורנט לאוטובוס חיילים. הטיולית הייתה ריקה, ופרט לחייל שעמד בסמוך ונפצע קל מרסיסים - איש לא נפגע. גם פצצות המרגמה לא גרמו לנפגעים בגוף.

צה"ל הפחית את התקיפות

בצל הדיווחים על הפסקת אש קרובה, הפחית צה"ל הלילה והבוקר את מספר תקיפותיו ברצועה, ואת עוצמתן. אבל ההפצצות האוויריות נמשכו, והבוקר הותקפו בין היתר מנהרה של חמאס בבית חאנון, ושתי עמדות שיגור רקטות תת-קרקעיות בג'באליה ששימשו בין השאר לירי רקטות לתל אביב בימים האחרונים. 

ב"ניו יורק טיימס" דווח היום מפי בכיר ישראלי כי ישראל וחמאס צפויים להגיע להסכם לנצירת האש ביומיים הקרובים. ברשת אל-ג'זירה דווח כי חמאס והג'יהאד האיסלאמי דורשים לכלול בהסכם את הפסקת התוקפנות הישראלית בירושלים ובשכונת שייח ג'ראח. "נכריח את ישראל להיכנע לתנאים שלנו. נישאר מוכנים עד לדקה האחרונה שלפני הפסקת האש", אמרו בחמאס.

לפי הדיווח, הפסקת האש צפויה לכלול כמה שלבים. הראשון שבהם יהיה הפסקת כל תקיפות ישראל על תשתיות ומתקני חמאס, וכל ניסיונות ישראל לחסל בכירים בארגון הטרור. במקביל, חמאס יפסיק לחלוטין את ירי הרקטות. ישראל דורשת גם שחמאס יפסיק לחפור מנהרות לעבר ישראל ויפסיק את ההפגנות האלימות בגבול עזה. 

הגורמים אמרו כי המטרה היא שההסכם יכלול גם שלבים שייצאו לפועל בהמשך, אחרי שתיכנס לתוקף הפסקת האש. בין היתר מדובר בהחזרת השבויים והנעדרים - הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. בתמורה, אמרו הגורמים, ישראל תאפשר מעבר סחורות וכספים לעזה.  

12:51 -  מועצת זכויות האדם של האו"ם תתכנס לדיון "במצב הקשה של הפלסטינים"

 מועצת זכויות האדם של האו"ם תקיים דיון מיוחד בעניין "המצב ההומאניטרי הקשה בשטחים הפלסטינים הכבושים, כולל מזרח ירושלים" ב-27 במאי. 

בהודעה הרשמית נכתב כי "המושב המיוחד מתכנס לפי בקשה רשמית שהוגשה במשותף על ידי פלסטין עצמה ופקיסטן המשמשת רכזת הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי". 

11:30 - חמאס ירה טיל נ"ט על טיולית ריקה, חייל נפצע קל

 חמאס ירה הבוקר (יום ה') טיל נ"ט על טיולית ריקה בעוטף עזה, חייל שעמד בסמוך נפצע קל מפגיעת רסיס ופונה לטיפול בבית חולים. מצה"ל נמסר כי תושבי נתיב העשרה מתבקשים להישאר במרחב המוגן עד להודעה חדשה. 

10:20 - האש נמשכת, בזמן שהצדדים דנים בהפסקת אש בשלבים

ב"ניו יורק טיימס" דווח הבוקר (יום ה') כי ישראל וחמאס צפויים להגיע להסכם לנצירת האש ביומיים הקרובים. בכיר ישראלי המעורה במשא ומתן אמר זאת ל"ניו יורק טיימס", ושניים נוספים אימתו את עדותו.

שיגורי טילים מעזה, צילום: איי אף פי שיגורי טילים מעזה | צילום: איי אף פי שיגורי טילים מעזה, צילום: איי אף פי

9:45 - ושוב אזעקות בעורף עזה

ב-9:30 בבוקר נשמעה אזעקה בעוטף, וחיל האוויר את תקיפותיו ברצועה. כמו כן, ברשת אל-ג'זירה דווח כי חמאס והג'יהאד האיסלאמי מחויבים לכלול בהסכם הפסקת האש את הפסקת התוקפנות הישראלית בירושלים ובשכונת שייח ג'ראח. המקור שצוטט באל-ג'זירה הכחיש כי נקבע מועד ספציפי להפסקת אש. 

האזעקה במועצת אשכול נשמעה אחרי יותר משמונה שעות של שקט בדרום, וזוהו נפילות בשטחים פתוחים. צה"ל הפחית הלילה והבוקר את מספר תקיפותיו ברצועה, ואת עוצמתן. עם זאת, חיל האוויר המשיך גם הבוקר להפציץ את "מטרו חמאס" ומטוסי קרב תקפו גם משגר רקטי רב-קני בחאן יונס. בתיעוד שהפיץ צה"ל ניתן לראות כי המשגר היה חמוש ברקטות שהתפוצצו לאחר תקיפתו, ובעקבותיהם אירעו פיצוצי משנה.  

7:20 -  צה"ל תקף עשרות יעדים תת-קרקעיים של חמאס ברצועת עזה

 מטוסי קרב של צה"ל תקפו ביממה האחרונה עשרות יעדי טרור תת-קרקעיים בעזה כחלק מהמבצע הנרחב לתקיפת ה"מטרו" של חמאס - המנהרות של ארגון הטרור בצפון הרצועה. כך נמסר מדובר צה"ל, שהוסיף כי בשעה זו ממשיך צה"ל לתקוף יעדי טרור תת-קרקעיים. בנוסף, צה"ל תקף לאורך הלילה יעדים נוספים ברצועה, ובהם תשתית צבאית לניהול לחימה בביתו של מ"פ בגדוד צפון חאן יונס עלי אבו זרקה, אתרים לייצור אמל"ח וכמה עמדות שיגור על ותת-קרקעיות. 

7:00 - תקיפות צה"ל לצד ירי רקטות לדרום

גם הלילה נמשך ירי הרקטות לשטח ישראל ואזעקות נשמעו בסביבות השעה 01:00 בנגב, במרחב לכיש ובעוטף עזה, בין היתר בבאר שבע, חצרים, אופקים, קריית מלאכי ובמועצה האזוריות חוף אשקלון, באר טוביה, שפיר, יואב, בני שמעון ושער הנגב. בבאר שבע, מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת ושלוש נוספות נפלו בשטחים פתוחים. גבר כבן 50 ונערה בת 14 נחבלו בדרכם למרחב המוגן. צוותי מד"א פינו אותם לבית החולים סורוקה.

כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, AP כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה | AP כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, AP

גם אמש אזעקות נשמעו בשורת יישובים בדרום, ובשדרות נפצע גבר באורח בינוני מפיצוץ רקטה. בנתיבות נפלה רקטה בחצר בית, אולם היא לא התפוצצה. מנגד, צה"ל המשיך לתקוף ברצועת עזה. באחת התקיפות הושמדה רקטה עתירת משקל מסוג "ראעד", שנושאת ראש קרב של 400 עד 600 ק"ג וטווח הירי שלה בין שניים לשישה קילומטרים.

6:30 - מאמצים לרגיעה

 ישראל הצליחה לשכנע את ארה"ב לאפשר לה להמשיך במערכה בעזה לתקופה מוגבלת של עוד כמה ימים, אף שהאמריקנים הבהירו כי הסבלנות שלהם הולכת ואוזלת, לצד פקיעה טוטאלית של הסבלנות של הקהילה הבינלאומית. מנגד, בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק העריך אמש כי הפסקת אש תיכנס לתוקף ביומיים הקרובים.
 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות