אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל מה שקרה השבוע בכלכלה (וקרה הרבה) בלי שהרגשתם צילום: שלו שלום

פודקאסט כלכליסט

כל מה שקרה השבוע בכלכלה (וקרה הרבה) בלי שהרגשתם

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט, פרק 152 - המתיחות הביטחונית דחקה הצידה את כל האירועים הכלכליים ותפסה, בצדק, את הכותרות. אלא שדווקא השבוע האירועים הכלכליים היו משמעותיים. מאוד

21.05.2021, 09:04 | שי סלינס

שבוע מוזר מאוד עבר על הכלכלה הישראלית. כמעט ולא היה יום ללא אירוע כלכלי משמעותי - מנתוני צמיחה לרבעון הראשון, דרך המספרים של התעסוקה ועד לדירוג האשראי שלנו. אלא שהמתיחות הביטחונית דחקה הצידה את כל האירועים, תפסה את הכותרות והצליחה כמעט להעלים את לחלוטין הכלכלה מסדר היום הציבורי.

האירוע המשמעותי הראשון היה בליל שישי כאשר סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית S&P החליטה להותיר ללא שינוי את דירוג האשראי של ישראל. הדירוג, כך החליטו בסוכנות, יישאר ברמה של (-AA). בהודעה שפרסמה, ציינה החברה כי רמת הסיכון של ישראל אמנם זינקה בימים האחרונים בגלל ההסלמה הביטחונית, אך מנגד הדגישו כי החוב הציבורי של ישראל יתייצב ברמה של 76% מהתמ"ג. החלטה תמוהה של סוכנות הדירוג, שכן על מנת לייצב את החוב הציבורי דרושה בממשלה יציבה אשר תעביר רפורמות תקציביות. ואם יש משהו שלא יהיה לישראל בחודשים הקרובים - זה בדיוק זה.

בהמשך השבוע פורסמו נתוני התוצר של ישראל ל-3 החודשים הראשונים של השנה - באיחור לא אופנתי של חודשיים וחצי לאחר שהסתיים הרבעון. מעט הכלכלנים אשר פרסמו תחזיות לצמיחה צפו כי התוצר יעלה בשיעור של 3%-4%, אולם בפועל הנתונים הראו תמונה אחרת לחלוטין. בחישוב שנתי, כך לפי הלמ"ס, נרשמה ירידה של 6.5% בתמ"ג לעומת הרבעון הרביעי של 2020.

למחרת פרסמה הלמ"ס את הנתון החודשי של המשרות הפנויות במשק הישראלי בחודש האחרון. משעמם, נכון? אז זהו, שלא בדיוק. הפעם הנתונים הצליחו להפתיע את כולם. מספר המשרות הפנויות נסק באפריל ל-130 אלף. זה החודש השני ברציפות שבו נשבר שיא במספר המשרות הפנויות מאז החלה המדידה שלהן ב-2009. הדבר בולט עוד יותר לאור הירידה של 50 אלף איש באבטלה באפריל. על כל חמש משרות פנויות בענפי האירוח והמזון יש משרה פנויה.

את שלל האירועים השבועים נעל אתמול הבנק המרכזי של ארה"ב. רק לפני שבועיים עמד יו"ר הבנק המרכזי ג'יי פאוול אחרי החלטת הבנק להותיר את הריבית ללא שינוי ואמר כי אין כל כוונה להעלות בקרוב ריבית או לצמצם את כמות הרכישות החודשית העומדת על 120 מיליארד דולר. אז אמר. אתמול עם פרסום הפרוטוקול המלא מאותה החלטת ריבית - גילו המשקיעים תמונה שונה לחלוטין. מהפרוטוקול עולה כי 2 חברים בפד סבורים כי לאור ההתאוששות המהירה של כלכלת ארה"ב יהיה מקום לדון כבר באחת הפגישות הקרובות בצמצום כמויות האג"ח שהפד רוכש מדי חודש. לא דרמה גדולה אלא סנונית ראשונה להתחלת היציאה של הפד מהתוכניות המרחיבות שהחלו לפני קצת יותר משנה בעקבות התפשטות הקורונה.

על כך ועוד דיברנו בפרק מספר 152 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד. האזנה נעימה!

כל מה שקרה השבוע בכלכלה (וקרה הרבה) בלי שהרגשתם
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןכל מה שקרה השבוע בכלכלה (וקרה הרבה) בלי שהרגשתם

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות