אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה מבטיח: אגייס 125 מיליון שקל ואנפיק את איתקה צילום: אייל טואג

כדי להימנע מחדלות פירעון

תשובה מבטיח: אגייס 125 מיליון שקל ואנפיק את איתקה

מחזיקי האג"ח של קבוצת דלק יצביעו השבוע על דחייה בשנה של התנאי לפיו דירוג האשראי של הקבוצה חייב לעלות בחמש דרגות עד סוף החודש, או שהחוב כלפיהם יועמד לפירעון מיידי. לאישור הדחייה נדרש רוב של 75% ממחזיקי האג"ח

23.05.2021, 08:17 | גולן חזני

האתגרים של יצחק תשובה לא נגמרים. ביום חמישי הקרוב יצביעו מחזיקי האג"ח של קבוצת דלק, שלהם חייבת החברה 5.3 מיליארד שקל, על תיקון נוסף לשטר הנאמנות, שיאפשר לחברה שבשליטת תשובה (48.74%) להימנע מחדלות פירעון. במוקד: דירוג האשראי של החברה והנפקת החברה־הבת איתקה בלונדון. 

קראו עוד בכלכליסט:

כיום, שטר הנאמנות קובע כי אם דירוג האשראי של קבוצת דלק לא יעמוד על BBB מינוס לכל הפחות עד סוף החודש הנוכחי, המחזיקים יוכלו להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי. דירוג האשראי של קבוצת דלק כיום עומד על B  ‑ כלומר חמש דרגות מתחת לאמת המידה הדרושה. 

קבוצת דלק ביקשה מהמחזיקים לדחות את הקובננט של הדירוג בשנה. כלומר, שתגיע לדירוג BBB מינוס עד תחילת יוני 2022. בתמורה, הציעה שתפעל לגיוס הון של 50 מיליון שקל. זאת, בנוסף לגיוסים של כחצי מיליארד שקל שביצעה במהלך השנה האחרונה, בהתאם להסכמות שאליהם הגיעה עם המחזיקים במאי אשתקד. 

על מנת לתקן את שטרי הנאמנות יש צורך להשיג רוב של 75% בכל אחת משבע סדרות האג"ח של קבוצת דלק. 

עידן ולס, מנכ"ל קבוצת דלק, צילום: עמית שעל עידן ולס, מנכ"ל קבוצת דלק | צילום: עמית שעל עידן ולס, מנכ"ל קבוצת דלק, צילום: עמית שעל

תשובה ישתתף בגיוס או שחלקו ידולל

החברה ניהלה עם נציגות מחזיקי אגרות החוב ‑ שמורכבת מיוני שר מהראל וגלעד אשל ממנורה ‑ מגעים במשך חודשיים על שינוי שטר החוב. בסופו של דבר, הגיעו הצדדים להבנות לפיהן החברה תגייס 125 מיליון שקל עד ה־16 באוקטובר בשתי מנות (50 מיליון שקל עד 5 באוגוסט והיתרה, 75 מיליון שקל, עד 16 באוקטובר). 

בתמורה, קובננט הדירוג יידחה למרץ. אם עד סוף השנה הבאה הדירוג של קבוצת דלק לא יעלה, החברה תגייס עוד 75 מיליון שקל. כלומר, 200 מיליון שקל בסה"כ — פי 4 מההצעה המקורית. בנוסף, החברה תשלם תוספת של 0.25% ריבית למחזיקי האג"ח החל מהחודש הבא ועד שדירוג האשראי שלה יעלה ל־BBB מינוס לפחות. 

במסגרת הגיוסים, יצחק תשובה ישתתף בהיקף של 25%‑50%. במידה ולא ישתתף, חלקו בקבוצת דלק ידולל. כיום קבוצת דלק נסחרת לפי שווי שוק של 2.9 מיליארד שקל. זאת, לאחר שבשיא המשבר, בשנה שעברה, הגיעה לשווי שוק של כ־650 מיליון שקל בלבד. מניית הקבוצה עלתה בחדות על רקע העלייה במחירי הנפט וכן בשל שורה ארוכה של מימושים שביצעה. 

עם זאת, שווי השוק של החברה רחוק מימי השיא שלה, שבהם נסחרה בשווי של כ־13 מיליארד שקל. בנוסף, במהלך השנה הקרובה עליה לפרוע 1.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח. בשלב זה, קבוצת דלק טרם הבטיחה באופן סופי את היכולת שלה לעמוד בתשלום. 

כאמור, קובננט הדירוג יידחה בתמורה לגיוסי ההון, אולם המחזיקים יעקבו אחר הדירוג באדיקות. לפי הסיכומים, החל מ־15 בספטמבר השנה ועד לסוף 2021, הדירוג ייבחן מדי חודש, ואם באותה העת החברה לא עומדת בדירוג,  תתקבל דחייה אוטומטית לחודש הבא, אך זאת בכפוף לכך שהחברה תפקיד אצל נאמן האג"ח 25% מהסכומים שעליה לפרוע ברבעון הראשון של 2022. כאמור, מדובר על 1.5 מיליארד שקל בסה"כ. 

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
, צילום: אייל טואג יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק | צילום: אייל טואג יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
, צילום: אייל טואג

הנפקת איתקה בלונדון תבוצע עד ספטמבר

התנייה נוספת שהתקבלה במסגרת המגעים נוגעת להנפקת החברה־הבת איתקה (100%). בכוונת קבוצת דלק להנפיק את איתקה בבורסת לונדון. החברה התחייבה בפני המחזיקים שתבצע את ההנפקה עד לחודש ספטמבר הקרוב. זאת, במטרה להעביר לנאמנים את הסכומים שיתקבלו מההנפקה, על חשבון ההפקדות החודשיות שיופקדו אצל הנאמן אם החברה לא תעמוד בקובננט הדירוג. 

אם קבוצת דלק לא תנפיק את איתקה עד חודש ספטמבר, המחזיקים יוכלו להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי. אולם לא מדובר ביכולת אבסולוטית, שכן הזכות הזו תועמד לרשותם רק אם קבוצת דלק לא תוכיח שהשקיעה את מירב המאמצים להשלים את ההנפקה. איתקה רשומה בספרים של קבוצת דלק בשווי של 1.9 מיליארד דולר ובכוונת קבוצת דלק להנפיק את החברה־הבת בשווי של 2 מיליארד דולר. 

עוד קודם לכן צפויה קבוצת דלק לגייס באמצעות איתקה 300־500 מיליון דולר דרך בנק זר. 

ההסכמות שהשיגה קבוצת דלק, שמנוהלת על ידי עידן ולס, עם נציגות מחזיקי האג"ח צפויות לאפשר לחברה להמשיך לבצע את הפעולות שהיא מקדמת בתקופה האחרונה, שנועדו לאפשר לה לעמוד בחובותיה למחזיקי האג"ח. 

במהלך 2020 פרעה הקבוצה את כל החובות שלה לבנקים, שהסתכמו בכ־2 מיליארד שקל, בפירעון מוקדם, וכן פרעה 1.4 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח באמצעות שורה של מימושים שביצעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות