אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: רק עסקים בטווח של עד 40 ק"מ מהרצועה יפוצו על נזקים עקיפים צילום: יריב כץ

מסתמן: רק עסקים בטווח של עד 40 ק"מ מהרצועה יפוצו על נזקים עקיפים

ועדת הכספים צפויה לדון היום בתקנות מתווה הפיצויים לעסקים שנפגעו בעקיפין במבצע שומר החומות; שר האוצר ישראל כץ החליט לא לכלול במתווה את העסקים הפועלים באזור המרכז. ברשות המסים מעריכים כי הפיצויים עבור נזקים עקיפים יעמוד על לא יותר מ-2 מיליארד שקל, אך נראה כי מדובר בהערכת יתר משמעותית

25.05.2021, 10:35 | שלמה טייטלבאום

ועדת הכספים צפויה לדון היום (ג') בתקנות מתווה הפיצויים לעסקים שנפגעו בעקיפין במבצע שומר החומות. זאת לאחר ששר האוצר ישראל כץ הכריז אתמול על סיכומים בנושא.

לפי המתווה, כל העסקים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יוכלו להגיש תביעה לקבלת פיצויים על נזקים עקיפים באחד משני מסלולים: מסלול מחזורים או מסלול שכר. במסלול מחזורים יושווה המחזור העסקי של חודש מאי 2021 לזה של מאי 2019, והפיצויים לא יעלו על מיליון שקל. במסלול שכר המעסיק יגיש תביעה לקבלת החזר עבור השכר ששילם לעובדים שלא הגיעו בגלל הנחיות פיקוד העורף או מפני שנאלצו להשגיח על ילדים מתחת לגיל 14 מאחר שלא התקיימו לימודים.

קראו עוד בכלכליסט:

שאלת המדיניות העיקרית היתה אם להרחיב את הפיצויים על נזקים עקיפים גם לאזור המרכז. שר האוצר כץ החליט לערוך את ההבחנה – הקשה אך המבוססת – בין אזור עוטף עזה למרכז, ותגובת התאחדות התעשיינים לא איחרה לבוא. בהודעה שהוציא ד"ר רון תומר, נשיא ההתאחדות, נאמר: "למה שדין ראשון לציון יהיה שונה מדין אשדוד? כל העסקים שנפגעו בכל רחבי הארץ צריכים לקבל פיצויים, ולא רק העסקים בערי הדרום". תגובות דומות הגיעו מהתאחדות המלאכה והתעשייה. סוגיה זו צפויה לעלות גם היום בדיוני ועדת הכספים.

פגיעת רקטה באשדוד, צילום: גדי קבלו פגיעת רקטה באשדוד | צילום: גדי קבלו פגיעת רקטה באשדוד, צילום: גדי קבלו

ברשות המסים מעריכים כי הפיצויים על הנזקים העקיפים יעמדו על "לא יותר מ-2 מיליארד שקל", אך נראה כי מדובר בהערכת יתר משמעותית, שכן מבצע צוק איתן נמשך 51 יום, והנזקים העקיפים בו עמדו רק על כ-1.4 מיליארד שקל. חשוב להזכיר שבשונה מהנזקים הישירים, שמושפעים בעיקר מכמות ודיוק הרקטות, הנזקים העקיפים מושפעים בעיקר ממשך העימות. 

מקורות באוצר מעריכים כי העלות הנוספת הצפויה ממעבר לתוכנית הכוללת גם את האזורים בטווח של עד 80 ק"מ מהרצועה עומדת על למעלה מ-4 מיליארד שקל. 

חשוב להדגיש כי גם לנפגעים במרכז יינתן מענה מסוים, בדמות מענקי הקורונה של מאי ויוני, שצפויים להיות מאושרים בוועדת הכספים. עם זאת, המענקים בחודשים אלו יהיו נמוכים בכ-50% מאלו שחולקו עד כה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות