אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נגיד בנק ישראל לשעבר דוד קליין נפטר אמש בגיל 86 צילום: יחסי ציבור

נגיד בנק ישראל לשעבר דוד קליין נפטר אמש בגיל 86

קליין כיהן בתפקידים שונים בבנק ישראל מ-1987 וניהל את המחלקה המוניטרית והפיקוח על מט״ח ולאחר מכן כיהן כנגיד השביעי של הבנק בין השנים 2000-2005

26.05.2021, 09:52 | שלמה טייטלבאום

ד"ר דוד קליין, נגיד בנק ישראל לשעבר,  הלך אתמול לעולמו בגיל 86.

קליין כיהן כנגיד הבנק המרכזי בשנים 2000-2005, כאשר בראשית תקופת כהונתו התמודדה ישראל עם מיתון ארוך בשל האינתיפאדה השניה ועם משבר הדוט-קום, ובשל מדיניות ממשלתית מרחיבה שדיכאה צמיחה. 

החלק השני של תקופתו מאופיין ברפורמות משמעותיות שזכו לשם 'חומת מגן כלכלית', הרפורמות כללו שינויים במדיניות המס, הפרטה של חברות ממשלתיות, ורפורמות מבניות נוספות, כשהזכורה שבהן היא 'רפורמת בכר' אשר הקטינה את הריכוזית של המערכת הבנקאית בשוק ההון.

קליין כיהן בתפקידים שונים בבנק ישראל מאז 1987, בתפקידיו השונים היה שותף למהלכים מרכזיים שתרמו רבות לבנק ישראל. קליין הוביל מהלכים אלו בתחום מדידת תוצאות המדיניות המוניטרית, הורדת האינפלציה ושמירה על יציבות המחירים, הליברליזציה בשוק מט״ח והגברת היציבות והתחרות במערכת הפיננסית. 

דוד קליין, צילום: אלכס קולומויסקי דוד קליין | צילום: אלכס קולומויסקי דוד קליין, צילום: אלכס קולומויסקי

קליין כיהן כנגיד לצד שלושה שרי אוצר, אברהם (בייגה) שוחט, סילבן שלום, ובנימין נתניהו. ראש הממשלה נתניהו הביע צער עמוק על פטירתו של נגיד בנק ישראל, וייחס לו רפורמות חשובות בבנק ישראל. נתניהו הוסיף וציין כי "הערכתי מאוד את שיתוף הפעולה בינינו בתקופת כהונתי כשר אוצר. הוא תמיד היה ענייני, נעים הליכות וממוקד במשימה הגדולה שלמענה עבדנו - הפיכת ישראל לכלכלה חופשית. יהי זכרו ברוך". דברים אלו נאמרים על אף חילוקי הדעות העמוקים שהיו בין נתניהו לקליין אודות הצורך בהפחתת ריבית בקיץ 2003.

לאחר כהונתו כנגיד הבנק המרכזי, פירסם שלושה ספרים הקשורים לבנק ישראל. את ספרו השני הקדיש לסקירה של כהונת מחליפו פרופ' סטנלי פישר, והוא לא נמנע מלמתוח ביקורת על מדיניותו, בייחוד, בתחום ניהול שער החליפין.

נגיד בנק ישראל הנוכחי, פרופ' אמיר ירון, מסר: "אנשי בנק ישראל לדורותיו ואני מרכינים היום ראש לזכרו של דוד, מוקירים על תרומתו הרבה לבנק ישראל ולכלכלת ישראל, ומשתתפים בצערה העמוק של המשפחה. יהי זכרו ברוך".

לפני כהונתו בבנק ישראל, הוא עבד ככלכלן בבנק לאומי, בקרן המטבע הבינלאומית, ובשלב מוקדם יותר, באגף התקציבים במשרד האוצר. קליין החזיק בתואר ד"ר לכלכלה מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון, ובתואר ראשון בהיסטוריה ובכלכלה מן האוניברסיטה העברית שבירושלים. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות