אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הכלכלה הישראלית נמצאת ברגע בן-גוריוני" צילום: אריאל בשור

פודקאסט כלכליסט

"הכלכלה הישראלית נמצאת ברגע בן-גוריוני"

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט פרק 153 עם פרופ' דן בן דוד: ממערכת החינוך, דרך ההון השחור ועד להכשרות מקצועיות - עכשיו זה הזמן לרפורמות שורשיות אשר יצעידו את המדינה לעתיד טוב יותר. פרק מיוחד

27.05.2021, 20:08 | שי סלינס

"ישראל נמצאת ברגע בן-גוריוני. כמו שאז היתה הזדמנות היסטורית להקים את המדינה, כך כעת יש הזדמנות היסטורית לבצע תיקון מסלול לטובת עתיד המדינה. והיופי הוא שהמשבר הנוראי של השנה האחרונה מספק את תנאי היסוד לשינויים". המשפט הזה לקוח מתוך מאמר שפרסם פרופ' דן בן דוד במאי האחרון.

היום בפרק ה-153 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד אירחנו את פרופ' בן דוד.

דיברנו על מערכת החינוך, כאשר כמחצית מהילדים בארץ מקבלים השכלה ברמה של עולם שלישי והם שייכים לחלקי האוכלוסיה הגדלים בקצב המהיר ביותר. "הבעיה העיקרית היא שילדים אלה יוכלו לקיים בבגרותם רק משק של עולם שלישי", אמר בן דוד. "הם לא יוכלו יוכל לתחזק מערכות בריאות ורווחה – וצבא – של עולם ראשון".

בנוסף בחנו את היקף הכלכלה השחורה בישראל. כמה כסף מפסידה המדינה מדי שנה כתוצאה מאבדן הכנסות ממסים, מה מצבנו ביחס לעולם ואיזה פיתרון פשוט ניתן ליישם כדי לצמצם את התופעה.

בנוסף דיברנו על שינוי תפיסה בשוק העבודה. במה מתאפיין שוק העבודה הישראלי, מה עושים במדינות סקנדינביה כדי להכשיר עובדים. מה הוא מודל ה-flexicurity שמספק גמישות רבה למעסיקים בכל הקשור להעסקה ולפיטורים של עובדים. ואיפה עומדת מערכת החינוך הישראלית ביחס למדינות ה-OECD.

פרופ' בן דוד הוא בעל דוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו וחבר סגל החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב. בעבר היה חלק מסוכנות האמריקנית הלאומית לחקר הכלכלה (National Bureau for Economic Research) וכיום משמש פרופ' בן דוד כנשיא מוסד שורש למחקר בתחום החברתי-כלכלי. תחומי מחקריו נוגעים למאקרו-כלכלה, סחר בינלאומי ומדיניות ציבורית. נוסף לעבודתו במחקר הוא שימש יועץ לבנק העולמי ולארגון הסחר העולמי.

האזנה נעימה!

"הכלכלה הישראלית נמצאת ברגע בן-גוריוני"
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאן"הכלכלה הישראלית נמצאת ברגע בן-גוריוני"

 , צילום: עטא עוויסאת צילום: עטא עוויסאת  , צילום: עטא עוויסאת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות