אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביידן מציג: הצעת תקציב של 6 טריליון דולר ל-2022 בלומברג

ביידן מציג: הצעת תקציב של 6 טריליון דולר ל-2022

לפי ההצעה, ההוצאות השנתיות יעלו ל-8.2 טריליון דולר עד 2031 והחוב הפדרלי יעלה לשיעור של 117% מהתמ"ג. מדובר בהצעה שמשלבת בתוכה בין היתר את תוכנית ההשקעה בתשתיות ב-2.3 טריליון דולר ואת תוכנית הסיוע למשפחות ב-1.8 טריליון דולר

28.05.2021, 22:25 | חדשות חוץ

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן חשף היום הצעת תקציב שתגדיל את ההוצאות הפדרליות ל-6 טריליון דולר בשנת הכספים הקרובה, עם גירעונות שנתיים של יותר מ -1.3 טריליון דולר בעשור הקרוב.  ההצעה של ביידן היא לשנה הפיסקאלית של 2022 שמתחילה באוקטובר 2021  והיא מהווה שיא מאז ההוצאות הפדרליות מתקופת מלחמת העולם השנייה, כך על פי הוול סטריט ג'ורנל. 

ההצעה, שעליה כבר דווח מוקדם יותר היום באתרים גדולים ובין היתר בניו יורק טיימס, כוללת 72 עמודים ועוד 1,422 עמודי אינדקס ו-246 עמודי ניתוח. לטווח הקרוב, הנשיא מבקש להגדיל ב-8.6% את הוצאות הצבא ל-1.5 טריליון דולר ב-2022. שאר התקציב נוגע לדברים שאינם חסויים, כמו תוכנית הבריאות מדיקר וביטוח לאומי, יחד עם תוכנית הסיוע בעקבות משבר הקורונה. המטרה ארוכת הטווח היא להוציא יותר מ-4 טריליון דולר על תשתיות ותוכניות חברתיות. 


קראו עוד בכלכליסט:


התקציב כולל גם את היוזמות להעלאת מס החברות והמס האישי. לפי ההצעה, העלאת מס החברות מ-21% ל-28% תתרום להכנסה של 2.1 טריליון דולר במשך עשור, על פי תחזיות הבית הלבן. 

לפי ההצעה, ההוצאות יעלו ל-8.2 טריליון דולר עד שנת 2031, בעוד שהחוב הפדרלי יעלה ל-117% מהתמ"ג בעשור הבא לעומת 100% השנה. בדומה לכל התקציבים הממשלתיים, המסמכים שמתפרסמים היום יהיו שאפתניים במיוחד. הדמוקרטים מחזיקים ברוב דחוק בבית הנבחרים ובסנאט, והמחוקקים הבהירו שאינם מתכוונים לאמץ את הצעותיו של ביידן במלואן. 

ההצעה גם כוללת מה שבבית הלבן מכנים השקעות ארוכות טווח בשירותי ליבה ציבוריים, כמו למשל במרכז למניעת ובקרת מחלות (CDC) וכן השקעה בסוכנות להגנת הסביבה. ההצעה מבקשת מהקונגרס להוריד את מחירי התרופות במרשם ולהרחיב ולשפר את הכיסוי הרפואי בביטוחי הבריאות. 

ביידן כבר הודיע על יוזמות התקציב הגדולות שלו, אך ההצעה שפורסמה היום משלבת אותן במסגרת התקציב הקיימת של הממשלה, כולל ביטוח לאומי ומדיקר. לפי סוכנות הידיעות AP, הצעת התקציב משלבת את הצעת ההשקעה בתשתיות למשך שמונה שנים בהיקף של 2.3 טריליון דולר וכן את תוכנית הסיוע למשפחות בהיקף 1.8 טריליון דולר וכן מוסיפה פרטים על הבקשה ל-1.5 טריליון דולר לצורך תקצוב שנתי לפנטגון וסוכנויות ממשלתיות נוספות. 


נשיא ארה"ב ג נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בחודש שעבר | רויטרס נשיא ארה"ב ג


ההוצאות החדשות בהצעה של ביידן כוללות בין היתר 200 מיליארד דולר במשך 10 שנים לטובת חינוך טרום-יסודי לגילאי 3 ו-4. בנוסף כוללת ההצעה 109 מיליארד דולר שמטרתם מתן שנתיים של לימודים בחינם בקולג' קהילתי לכל האמריקאים. כמו כן, 225 מיליארד דולר יוקצו בעשור הקרוב ליצירת תוכנית לאומית לחופשות משפחתיות ורפואיות. עוד 200 מיליארד דולר יוקצו לסבסוד חוק הבריאות של אובמה.

המסמכים שהתפרסמו מציעים לראשונה מבט נרחב על המאמץ של ביידן להגדיל באופן דרמטי את גודלה והיקפה של הממשלה הפדרלית והצצה לאופן שבו הבית הלבן מעריך בריאותה ויכולתה של הכלכלה האמריקאית להתאושש ממגפה עולמית חסרת תקדים. הממשל האמריקאי צופה שהכלכלה תצמח בקצב של קצת פחות מ-2% בשנה במשך מרבית העשור הקרוב. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות