אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ת"א מסרבת לשלם היטל השבחה ענק להוד השרון: "אנחנו מלכ"ר" צילום: עמית שעל

ת"א מסרבת לשלם היטל השבחה ענק להוד השרון: "אנחנו מלכ"ר"

ישראל קנדה זכתה במכרז של עיריית ת"א לרכישת קרקע ביותר מחצי מיליארד שקל בהוד השרון. העירייה נדרשה ע"י עיריית הוד השרון לתשלום היטל השבחה בגובה 220 מיליון שקל, אולם היא סרבה; גורמים בעיריית הוד השרון: "ניסיון נואל של עיריית ת"א להשתמט"; עיריית ת"א: "פטור מהיטל השבחה לעירייה כמלכ"ר מעוגן בחוק"

31.05.2021, 07:15 | שלומית צור

עיריית תל אביב, הרשות המקומית העשירה בישראל שמכניסה לקופתה מדי שנה מאות מיליוני שקלים רק בשל היטלי השבחה ממוכרי נכסים בעיר, סבורה כי אין לחייב אותה עצמה בהיטל השבחה בעקבות מכירת נכס בעיר אחרת. בקשת הפטור - בשל היותה מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח) - נוגעת לעסקת ענק שבמסגרתה מכרה לאחרונה קרקע ביותר מחצי מיליארד שקל בהוד השרון.    

קראו עוד בכלכליסט:

באפריל האחרון זכתה חברת ישראל קנדה במכרז שפרסמה עיריית תל אביב לרכישת קרקע המיועדת ל־450 יחידות דיור במתחם בית הנערה בהוד השרון תמורת 511 מיליון שקל. זאת מתוך זכויות בנייה ל־544 יחידות דיור שיש לעיריית תל אביב בקרקע. עם סגירת המכרז שלחה הוועדה המקומית של הוד השרון מכתב דרישה לתשלום היטל השבחה של 220 מיליון שקל לעיריית תל אביב בעקבות כלל זכויותיה בקרקע.  


מתחם בית הנערה בהוד השרון, צילום: עמית שעל מתחם בית הנערה בהוד השרון | צילום: עמית שעל מתחם בית הנערה בהוד השרון, צילום: עמית שעל


במכתב תשובה ששיגר מנהל אגף נכסי העירייה אלי לוי למנהלת מחלקת היטלי השבחה בעיריית הוד השרון רעות אמסלם, כתב לוי בין השאר כי "כעירייה, בכובע של ועדה מקומית, אנו מודעים לנושא חיוב בהצמדה וריבית בעת המימוש, אנחנו חלוקים על עצם החבות בהיטל השבחה, בהיותנו מלכ"ר. עמדתנו המשפטית לרבות ההשגות תועבר לוועדת ערר לפיצויים והיטל השבחה". 

מדובר במקרה תקדימי: "צפוי קרב משפטי בין הרשויות"

גורמים בעיריית הוד השרון אמרו בשיחה עם "כלכליסט" כי "החזירות של עיריית תל אביב אינה יודעת שובע. עיריית תל אביב מכרה קרקע ביותר מחצי מיליארד שקל, ובניסיון נואל מבקשת להשתמט מתשלום היטלים שאמורים לשמש פתרונות תשתיתיים לאותן מאות יחידות דיור שייבנו מהזכויות שמכרה תל אביב. האם עיריית תל אביב תעלה על הדעת לא לגבות היטלי השבחה ממי שמוכר אצלה קרקע? התשובה ברורה". 

חוק התכנון והבנייה קובע שורה של מקרים שבהם ניתן פטור מהיטל השבחה, כאשר אחד מהם הוא כאשר מוכר הנכס הוא מלכ"ר. עיריית תל אביב היא אכן מלכ"ר, אולם כך כמובן גם עיריית הוד השרון. כפי שהכספים בקופתה של עיריית תל אביב מיועדים לשרת את תושביה, כך גם קופת עיריית הוד השרון אמורה לשרת את התושבים העתידיים שיגורו במתחם בית הנערה. לדברי מומחים למיסוי מוניציפלי, מקרה בית הנערה הוא חריג ותקדימי, ודאי בהיקף הסכום המדובר, וזאת מכיוון שבדרך כלל רשויות מקומיות מוכרות נכסים רק בתחומן המוניציפלי. ההערכות הן כי בשנים הקרובות "צפוי קרב משפטי של ממש בין שתי הרשויות בעניין התשלום".

אמיר כוכבי, ראש עיריית הוד השרון, ורון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, צילומים: סטודיו שחר תמיר, עמית שעל אמיר כוכבי, ראש עיריית הוד השרון, ורון חולדאי, ראש עיריית תל אביב | צילומים: סטודיו שחר תמיר, עמית שעל אמיר כוכבי, ראש עיריית הוד השרון, ורון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, צילומים: סטודיו שחר תמיר, עמית שעל

מעיריית תל אביב נמסר: "פטור מהיטל השבחה לעירייה כמלכ"ר מעוגן בחוק. כל התמורות שיתקבלו בעירייה משיווק יחידות הדיור ישמשו אותה לטובת הציבור – פיתוח תשתיות תחבורה, הקמת מבני ציבור וחינוך, שירותים חברתיים וקהילתיים, ניקיון העיר ועוד. כך שמתן הפטור מההיטלים משמעותי והכרחי, וממילא העירייה מוגדרת כמלכ"ר וכל תקציבה משרת את כלל תושבי העיר והמבקרים בה. דרישת הוד השרון להיטל מתייחסת לכלל הזכויות של העירייה, אף שעד עתה שווקו רק חלק מהמגרשים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות