אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שקד באולטימטום: דורשת את מקומה של מיכאלי בוועדה למינוי שופטים עמית שאבי

שקד באולטימטום: דורשת את מקומה של מיכאלי בוועדה למינוי שופטים

האבטחה סביב בנט ושקד תוגברה משמעותית; ראשי גוש השינוי: "יש עדיין מכשולים בדרך לממשלה, נצטרך לצלוח אותם ביחד"; יו"ר ש"ס אריה דרעי עשוי להתפטר מהכנסת אם מפלגתו תישאר באופוזיציה ו"לנהל את ש"ס מבחוץ"

31.05.2021, 20:11 | כלכליסט ו-ynet


19:39- שקד באולטימטום: דורשת את מקומה של מיכאלי בוועדה למינוי שופטים

ח"כ איילת שקד, מספר 2 בימינה, דורשת במסגרת המשא ומתן להקמת ממשלת בנט-לפיד את מקומה של יו"ר העבודה מרב מיכאלי בוועדה לבחירת שופטים. בהסכם בין יש עתיד לעבודה סוכם כי מיכאלי תהיה הנציגה, אולם כעת שקד, שהייתה בעבר שרת המשפטים, דורשת את מקומה בוועדה.

ח"כ איילת שקד, צילום: לע"מ ח"כ איילת שקד | צילום: לע"מ ח"כ איילת שקד, צילום: לע"מ

18:36 - אבטחת בנט ושקד תוגברה, שב"כ נערך למינויו האפשרי של יו"ר ימינה לרה"מ

רמת האבטחה סביב יו"ר ימינה נפתלי בנט ושל השרה לשעבר איילת שקד תוגברה משמעותית לאור האיומים, כמעט לדרגה הגבוהה ביותר. ביחידה לאבטחת אישים בשב"כ נערכים לאבטח את בנט באופן מיידי אם ימונה לראש הממשלה. 


17:34 - דרעי מתכוון להתפטר מהכנסת אם ש"ס תישאר באופוזיציה

 יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בימים האחרונים בשיחות סגורות כי אם מפלגתו תישאר באופוזיציה, הוא מתכוון להתפטר מהכנסת ו"לנהל את ש"ס מבחוץ".

גורמים פוליטיים מספרים כי בשיחות האחרונות שמנהל דרעי הוא מבהיר שאין בכוונתו להישאר כחבר כנסת מן המניין באופוזיציה, ולכן יקבע מנגנון ניהול שונה. מכך נגזרת השאלה כיצד ישפיע צעד כזה על אפשרות של ש"ס לחבור בהמשך ל"ממשלת השינוי" של בנט, לפיד וסער, אם זו תקום, שעה שדרעי מנהל את הסיעה מבחוץ. 

 למרות מערכת היחסים הקרובה בין ראשי המפלגות, והפופולריות של נתניהו ברחוב החרדי, יו״ר ימינה נפתלי בנט עדיין סבור שאם תקום ממשלה, בשלב מאוחר יותר ניתן יהיה לצרף אליה את נציגי החרדים. 


15:22 - סער: "אין ודאות שהממשלה תקום"

 יו"ר תקווה חדשה גדעון סער התייחס בפתח ישיבת סיעתו להצעת הרוטציה שקיבל אתמול מראש הממשלה בנימין נתניהו. "משמעות ההצעה שקיבלנו היא שנתניהו ימשיך להיות האדם החזק במערכת הפוליטית גם ארבע וחצי השנים הבאות", אמר סער. "כל בנאדם שהיה מקבל את ההצעה היה כפוף אליו ולרצונו של נתניהו". על הסיכוי להקים את ממשלת שינוי אמר סער: "אין ודאות שהממשלה תקום, נעשה כמיטב יכולתנו". 


גדעון סער, מירב מיכאלי וניצן הורוביץ, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן, אבי מועלם, קובי קואנקס גדעון סער, מירב מיכאלי וניצן הורוביץ | צילומים: אוראל כהן, שאול גולן, אבי מועלם, קובי קואנקס גדעון סער, מירב מיכאלי וניצן הורוביץ, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן, אבי מועלם, קובי קואנקס

סער הוסיף: "עושים דה לגיטימציה לממשלה שטרם הוקמה. מכונת ההסתה עובדת עוד לפני שהממשלה הזאת עשתה משהו. מכונת הסתה שאין לה קשר לאידיאולוגיה - אלא רק לחרדה מאובדן השלטון. יריבים פוליטים מהשמאל אינם אויבים" 

15:20 - כחול לבן: "מחויבים לממשלת השינוי ומאמינים שתוקם בשעות הקרובות"

על רקע הדיווחים על קשיים במשא ומתן בין כחול לבן ליש עתיד במסגרת המגעים להרכבת הממשלה, מכחול לבן נמסר: "אנחנו מחויבים לממשלת השינוי ופועלים להקמתה ומאמינים שתוקם בשעות הקרובות. כחול לבן היא הראשונה להבין את הנחיצות בהחלפת השלטון לאחר שהניחה את התשתית לכך. ממליצים לכולם לנהל את המו"מ בחדרים הסגורים ולא בהצהרות מיותרות". 

15:00 - לפיד: "נקים ממשלה אחת, לא שתיים כמו שהיה עד עכשיו"

יממה לאחר שיו"ר ימינה נפתלי בנט הודיע כי הוא מתכוון להקים ממשלה עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, בפתח ישיבת סיעתו התייחס לכך לפיד ואמר: "ידידי נפתלי בנט, ראש הממשלה המיועד, הגדיר אתמול מטרה לממשלה הבאה. הוא אמר 'להחזיר את האנחנו'. זה לא רק נכון ברמה הערכית, אלא זה גם נכון ברמה הקיומית. מדינה מפולגת ואלימה לא תתמודד טוב - לא עם האיראנים ולא עם הכלכלה".

על הקמת הממשלה החדשה אמר לפיד: "יש עדיין מכשולים, נצטרך לצלוח אותם ביחד", והדגיש: "גם אם ליש עתיד היו 40 מנדטים, זו הממשלה שהייתי מקים. ימין, שמאל ומרכז. ממשלת אחדות. ממשלה שתדאג לכל אזרח ישראלי. כולל אלה שלא הצביעו בעדנו, כולל אלה שלא יהיו חברים בה. נקים ממשלה אחת, לא שתיים כמו שהיה עד עכשיו". 

יאיר לפיד יו"ר יש עתיד היום, עמית שאבי יאיר לפיד יו"ר יש עתיד היום | עמית שאבי יאיר לפיד יו"ר יש עתיד היום, עמית שאבי

 בנאומו אמר יו"ר יש עתיד כי "לאיילת שקד הוצמדו אתמול מאבטחים. כי רוצים לרצוח אותה. נפתלי בנט עם מאבטחים. אני עם מאבטחים". לאחר מכן נשאל על שקד ואמר: "אני מלא הערכה לעובדה שהיא מתמודדת עם הקשיים שאיתם היא מתמודדת. אני חושב שהיא נמצאת באירוע כי היא מאמינה שהגיע הזמן לשינוי במדינת ישראל". 

על נאומו אמש של רה"מ נתניהו אמר לפיד: "אם אתם רוצים לדעת למה אנחנו מוכרחים להחליף את השלטון בישראל, תקשיבו לנאום הזה. זה היה נאום מופקר ומסוכן של אדם שאיבד את הבלמים, החולשה שלו מחלישה אותנו. אנחנו מנסים להקים ממשלה שבה לשבת אנשי ימין מובהק, שמאל ומרכז מנסים לעבוד ביחד ולהגיד לאזרחי ישראל - אנחנו לא שונאים אחד את השני".על הקמת הממשלה החדשה הוא אמר כי "יש עדיין מכשולים, נצטרך לצלוח אותם ביחד", והדגיש: "גם אם ליש עתיד היו 40 מנדטים, זו הממשלה שהייתי מקים. ימין, שמאל ומרכז. ממשלת אחדות. ממשלה שתדאג לכל אזרח ישראלי. כולל אלה שלא הצביעו בעדנו, כולל אלה שלא יהיו חברים בה". 

14:20 - ליברמן: "היינו הראשונים להתייצב והראשונים לסכם"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בפתח ישיבת סיעתו: "כפי שאמרנו במערכת הבחירות, אנחנו נתמוך במפלגה מגוש השינוי שתביא את מרב המנדטים - וכך אכן היה. גם במו"מ הקואליציוני, ברגע שראינו שהדברים תקועים, היינו הראשונים להתייצב והראשונים לסכם".

אביגדור ליברמן, אבי מועלם אביגדור ליברמן | אבי מועלם אביגדור ליברמן, אבי מועלם

עוד אמר ליברמן: "אם מישהו רוצה לפרק את גוש השינוי בגלל תיק החקלאות או הנגב וגליל, אז בבקשה. אנחנו בכל אופן ניהלנו מו"מ, רצינו להתניע. ברגע שלחצנו ידיים - זה תם ונשלם. 

בהתייחס למבצע שומר החומות אמר, העלות הישירה והעקיפה של המבצע נאמדת בכ-10 מיליארד שקל. המדובר באובדן התוצר, עלויות הצבא ושעות טיסה, פיצויים במסגרת מס רכוש ועוד. ליברמן דחה את הדרישה להוציא ממפלגתו את משרת ראשות ועדת הכספים.  לראשות ועדת הכספים מועמד חבר הוועדה הזמנית אלכס קושניר (ישראל ביתנו). "האתגר הכלכלי הוא האתגר המרכזי של הממשלה הזו. ולכן חשוב שוועדת הכספים של הכנסת תהיה כלי עבודה ולא מקל לפגוע בגלגלים. לא נאפשר להפוך את ועדת הכספים להכניס מקלות בגלגלים ולעצור את כל העגלה".

"מבחינה כלכלית כדי להוביל מהלכים חייב פה לשמור על החבילה משרד האוצר וועדת הכספים כך היה תמיד. כשהובילו מהלכים גדולים . כשבנימין נתניהו היה שר אוצר אזי אברהם הירשזון (ליכוד) היה יו"ר ועדת הכספים. בייגה שוחט כשר אוצר דרש שגדליה גל יהיה יו"ר ועדת הכספים. כך אפשר היה להוביל מהלכים גדולים".

לנוכח הגרעון הגבוה בתקציב המגיע לכטריליון שקלים אמר ליברמן כי "בסופו של דבר המפתח זה הצמיחה, תעסוקה וחוסן לאומי. אין כסף להוציא. אם מעלים את הגרעון זה אפשרי רק כשאתה משקיע כסף בתשתיות בתעסוקה ובחוסן הלאומי". 

ליברמן הודיע שבכוונתו לשחרר מחסומים על מנת לאפשר למפעלים וחברות המעוניינות בכך להגדיל את מספר מקומות העבודה בהם. "פגשתי עשרות חברות שאמרו לי תוקעים אותנו 3 שנים. אם יש חברה שרוצה ובגלל מחסומים לא מצליחה להתגבר - נפתור את זה", הדגיש. 

(צביקה זרחיה)

ח"כ גלעד קריב, העבודה, יואב דודקביץ ח"כ גלעד קריב, העבודה | יואב דודקביץ ח"כ גלעד קריב, העבודה, יואב דודקביץ

14:10 - ח"כ גלעד קריב (העבודה) אמר היום (ב') בריאיון לאולפן ynet, בהתייחסו לממשלת האחדות המתגבשת, כי "אנחנו קרובים, אך נברך לאחר המעשה". לדבריו, "אין באמת חלופה אחרת אלא הליכה לבחירות, ולכן אני מקווה שהמעשה יושלם". בראיונות נוספים במשדר אמרה חברתו למפלגה ח"כ אמילי מואטי כי "יש להפריד בין נתניהו לבין מצביעיו - שנים שהזריקו להם רעל לדם". 

14:00 - ניצן הורוביץ: "זה לא מפחיד אותנו"

"אלה ימים דרמטים ורגעים של הכרעה. אנחנו במרצ לוקחים חלק פעיל במאמץ להביא להקמת ממשלת שינוי. מנגד מכונת השקרים וההסתה של בלפור עובדת 24/7. אנחנו בשמאל כבר מכירים את זה, אבל עכשיו חברי הימין טועמים את השנאה והאיומים של הנאשם מבלפור נגד כל מי שלא תומך בו. 

"זה לא מפחיד אותנו. זה לא עושה עלינו רושם, לא ישפיע עלינו וזה רק מחזק אותנו כי אנחנו יודעים שאנחנו עומדים מול שקרן שעושה הכל לשמור על שלטונו.

הלחץ של נתניהו רק יילך ויגבר ולכן אני קורא לשב״כ ולמשטרה לקחת כל איום ברצינות כדי שמסך השנאה הזה לא יגמר בדם. לכן מדינת ישראל זקוקה לממשלה כדי להתגבר על השנאה המופצת מבלפור.

"ערב ערב עומד ראש המממשלה ומטיח בי שקרים ומסית וזה לוקח למקומות מסוכנים. הימים האלה דרמטיים. 

"סד הזמנים הוא עד יום רביעי ואני יודע שכולם מגויסים ומסורים לענין ולכולם ברור מה יקרה אם זה הקמת הממשלה לא תצליח. אני מאמין שנצליח לעשות את זה ובשבוע הבא נשביע ממשלה חדשה לישראל שתביא לדרך חדשה".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות