אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דיווח שוטף

יממה למנדט של לפיד: השיחות נמשכות לתוך הלילה

צוותי המשא ומתן ספונים בחדרי הפגישות של כפר המכביה כדי לוודא שממשלת השינוי של בנט ולפיד אכן תקום בימים הקרובים - ושיו"ר יש עתיד יצהיר על כך לנשיא המדינה. לאחר שהמחלוקת על משרד החקלאות נפתרה, הצטרף יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לצוותי המו"מ. שקד ומיכאלי עדיין נאבקות על מקום בוועדה למינוי שופטים

01.06.2021, 22:22 | כלכליסט ו-ynet

בדרך לממשלת שינוי? דיווחים שוטפים מהיום הדרמטי במערכת הפוליטית


22:20 - נפתרה המחלוקת בנושא משרד החקלאות

צוותי המשא ומתן של מפלגות "ממשלת השינוי" ממשיכים לדון בהסכמים האחרונים שנותרו לתפירת הקואליציה הבאה. המנדט של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יסתיים בחצות בין רביעי לחמישי, ועד אז עליו להצהיר בפני הנשיא ראובן ריבלין כי "עלה בידו" להקים ממשלה.

המחלוקת בין ישראל ביתנו לכחול לבן סביב משרד החקלאות נפתרה - והתיק יישאר אצל ליברמן שהגיע לכפר המכביה בשעות הערב המאוחרות. רק אתמול התייחס ליברמן למחלוקת על תיק החקלאות, ורמז שגנץ מנצל זאת כדי לשמור לעצמו אליבי למקרה של עריקה: "כשאני שומע פתאום מלחמת קודש שמישהו מנהל על אותו תיק החקלאות ששני האדונים אמרו שאין להם בעיה לוותר, אני שואל את עצמי - האם זה רק תירוץ? האם מישהו בונה לעצמו אליבי מראש? באמת דבר מוזר ביותר".

19:45 - המחלוקת: שקד או מיכאלי בוועדה לבחירת שופטים

המגעים נמצאים לקראת סגירה, כאשר המחלוקת העיקרית נמצאת בוועדה למינוי שופטים ובזהות נציגת הקואליציה - איילת שקד או מרב מיכאלי.

מרב מיכאלי, צילום: ינאי יחיאל מרב מיכאלי | צילום: ינאי יחיאל מרב מיכאלי, צילום: ינאי יחיאל

17:30 - מנסים לסגור קצוות בכפר המכביה

סמוך לשעה 17:00 הגיע לכפר המכביה יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, ובדרכו לחדרי הדיונים אמר "הכול יהיה בסדר". גם יו"ר רע"מ, מנסור עבאס, הצטרף לשיחות ואמר לכלי התקשורת שהמתינו מחוץ לחדרים: "אני אופטימי. אהיה חלק מהקואליציה אבל אי אפשר להגיד שזה נסגר עד שזה נסגר. הכיוון הוא נכון".

מוקדם יותר היום הגיעו ראשי המפלגות השונות כדי לסגור את הקצוות להקמת הממשלה החדשה. בין הנוכחים: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, בכירי ימינה נפתלי בנט ואיילת שקד, יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, יו"ר מרצ ניצן הורוביץ ונציג מפלגת רע"מ וואליד טאהא. צוותי המשא ומתן להקמת הממשלה ישבו לאורך הלילה והיום כבר נרשמה התקדמות במגעים. גורם שמעורב במשא ומתן אמר בהתייחסו להתפתחויות כי "הייתה התקדמות אבל יש עדיין קשיים. ראשי המפלגות צריכים להגיע כדי לנסות לפתור את זה".

ניצן הורוביץ, גדעון סער ומנסור עבאס, היום בכפר המכביה, צילום: מוטי קמחי ניצן הורוביץ, גדעון סער ומנסור עבאס, היום בכפר המכביה | צילום: מוטי קמחי ניצן הורוביץ, גדעון סער ומנסור עבאס, היום בכפר המכביה, צילום: מוטי קמחי

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן העריך כי ישנה אפשרות שלפיד יודיע היום לנשיא כי הצליח להרכיב ממשלה. "ניהלתי משאים ומתנים קואליציוניים מאז 1996, ואני יכול להגיד שתמיד ברגע האחרון לקראת הסגירה יש את הניסיונות לתפוס עוד משהו, זה טבעי". בהתייחסו לדיווחים על כך שיו"ר הכנסת יריב לוין ינסה לעכב את הקמת ממשלת לפיד-בנט, אמר ליברמן: "החוק מאוד ברור, יריב לוין מקבל הוראה מהנשיא וחייב לכנס את המליאה. לא חייבים לפרסם את ההסכמים הקואליציוניים ברגע שיש הצהרה 'עלה בידי'. המועד האחרון לפרסום הסכמים קואליציוניים זה 24 שעות לפני ההצבעה". 

במקביל, נמשכות המתקפות על חברי הכנסת מימין ומשמאל שמתכננים לקחת חלק מהממשלה החדשה. בישראל ביתנו דיווחו על שיחות מאיימות במטה המרכזי של המפלגה, שכללו גם איומים ברצח כלפי עובדי המטה ויו"ר המפלגה. "אדפוק לו בלב אחד אחד. בעזרת השם ימות וידקרו אותו בכל החורים", נאמר באחת השיחות. במפלגה הגישו תלונה לקצין הכנסת בעקבות השיחות. גם אורי זכי, בן זוגה של תמר זנדברג, מספר 2 במרצ, סיפר הבוקר באולפן ynet על האיומים שהגיעו עד לבתם התינוקת. 

15:15 - גפני: "מנסור עבאס הולך להיות האדם הכי דתי בקואליציה" 

יו"ר יהדות התורה משה גפני התייחס בכנס לשכת עורכי הדין באילת לאפשרות שתקום "ממשלת השינוי", ואמר כי "מי שאחראים לכך שלא קמה ממשלת ימין הם סמוטריץ', בנט וגדעון סער". לשאלת המראיין יובל קרני אם ממשלת בנט-לפיד, אם תוקם, היא ממשלה לא לגיטימית, השיב: "אין דבר כזה ממשלה לא לגיטימית - אנחנו במשטר דמוקרטי. אם יש 61 חברי כנסת שיכולים להרכיב ממשלה, הם הרוב והם ממשלה לגיטימית. אם בנט אומר שעבאס הוא לגיטימי, למה שאני אהיה זה שישבור לו את המילה?". גפני הוסיף: "מנסור עבאס הולך להיות האדם הכי דתי בקואליציה". 

14:30 - יו"ר בל"ד: "לפיד רוצה הימנעות שלנו? אז למה הוא לא מציע לי להיות שר?"

יו"ר בל"ד סמי אבו שחאדה אמר בריאיון לאולפן ynet כי "היסטורית, הציבור שלנו בוחר בנו כדי לייצג אותו מול הממשלה", וכי הוא "לעולם יתנגד לעליונות היהודית שקיימת בכל המקומות". על ממשלת השינוי שתיתכן ותקום אמר: "אני יכול לסמוך על ממשלה שיש בה את בנט, ליברמן, סער וגנץ - שעכשיו הוביל את המערכה נגדנו ונגד העם שלנו? אני אומר שלא. בכלל, יש משהו משפיל בכל הדיונים על 'ההישגים'". אבו שחאדה נשאל אם מתקיימים מגעים מול יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ומה ישיב אם יציעו לו דבר מה תמורת הימנעות, וענה: "למה לפיד רוצה הימנעות? למה למשל הוא לא מבקש ממני להיות שר? שיבוא ויגיד לי - 'יש בעיה בסוגיית השוויון במדינת היהודים, אני רוצה לפתור אותה כראש ממשלה. בוא סמי, קח את משרד החינוך, תחנך נגד גזענות בחברה'".

13:10 - ליברמן: "כל מה שראינו שקרה בגבעת הקפיטול בארה"ב קורה פה"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בכנס לשכת עורכי הדין באילת כי "כל מה שראינו שקרה בגבעת הקפיטול בארה"ב קורה פה היום. אני לא מגזים, מה שקורה פה לא היה אף פעם. לא היה דבר כזה שהצמידו לשני חברי כנסת אבטחה ברמה 5, זה כמעט כמו בסרט - איום קיומי ומיידי". לדבריו, "אני מאוד מקווה שלא נראה תסריט בלהות, הנזק הכי גדול שנתניהו גרם לו זה התפרורות של החברה הישראלית".

״הגירעון שלנו 11.6% שזה סכום דמיוני והחוב הכללי טריליון שקל. אם היינו משלמים חובות היו מתפנים כספים לבריאות וחינוך ועוד. להגדיל את הגירעון זה טירוף מוחלט. זה יוצר אינפלציה וימוטט את המשק.

"תפקיד שר האוצר מבחינתי זה האתגר הכי גדול. שברנו שיאים באבטלה, יש חוב, יש גירעון, התחילה אינפלציה, עליות מחירים בדיור, בפירות בירקות. אני אוהב אתגרים".

12:45 - בנט, שקד, לפיד וסער הגיעו לפגישות המכריעות 

יו"ר ימינה נפתלי בנט, שותפתו ח"כ איילת שקד, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער הגיעו לכפר המכביה במטרה לסגור את הפרטים האחרונים לקראת הקמת הממשלה.

12:30 - זוהר: "נפיל את הממשלה ההזויה הזאת יותר מהר ממה שחושבים"

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התייחס בטקס שנערך ביישוב בית אל לאפשרות שתקום "ממשלת שינוי", ואמר: "אני פונה לחבריי מימינה ומתקווה חדשה שנמצאים בהשקפת העולם שלנו, אבל חס וחלילה עלולים במעשה ידם להמיט אסון על ההתיישבות ועל מערכת המשפט שאותה אנחנו רוצים לאזן - בואו, שובו והצטרפו אלינו". השר לשיתוף פעולה אזורי אופיר אקוניס אמר באותו מעמד על יו"ר ימינה נפתלי בנט ועל יו"ר תקווה חדשה גדעון סער: "אם יבחרו בממשלת השינוי - אות קלון תישאר איתם לעוד הרבה שנים".

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) התייחס בטקס שנערך ביישוב בית אל לאפשרות שתקום "ממשלת השינוי", ואמר כי "מקימים פה ממשלה הזויה בגלל עניינים אישיים שגובלים בקטנוניות". לדבריו, "אנחנו נפיל את הממשלה הזאת מהר יותר ממה שחושבים. עם ישראל לא מפחד מדרך ארוכה, והדרך שלנו לחזור להנהגה זה להישאר מאוחדים ומחושבים, וזה אפשרי". זוהר הוסיף: "אם נגזר עלנו לשבת באופוזיציה - נתקן את הדברים הלא טובים שעשינו ונחזור להנהגת המדינה באופן הכי אידאולוגי". 

ח"כ מיקי זוהר, נועם מושקוביץ ח"כ מיקי זוהר | נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת ח"כ מיקי זוהר, נועם מושקוביץ

10:35 - בצהריים: לפיד, בנט, סער וליברמן ייפגשו בניסיון להגיע להסכמות

היום (ג׳) בשעות הצהריים יגיעו ראשי המפלגות ימינה, תקווה חדשה, ישראל ביתנו ויש עתיד לכפר המכביה בניסיון להגיע להסכמות.  גורם במו"מ אמר הבוקר כי "הייתה התקדמות אבל יש עדיין קשיים. ראשי המפלגות צריכים להגיע כדי לנסות לפתור את זה".

גדעון סער, עמית שאבי גדעון סער | עמית שאבי גדעון סער, עמית שאבי

10:00 - יועמ"שית בית הנשיא: לפיד יכול לכהן כראש ממשלה חלופי

היועצת המשפטית של בית הנשיא, עו"ד אודית קורינלדי-סירקיס, השיבה לטענת הליכוד שלפיה "לפי חוק יסוד הממשלה, רק יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יכול לכהן ראשון כראש הממשלה", והשיבה כי לפיד יכול לכהן כראש ממשלה חלופי ראשון ברוטציה. 

"על חבר הכנסת שמודיע לנשיא כי עלה בידו להרכיב ממשלה להבהיר את הרכב הסיעות השותפות לממשלה, האם מדובר בממשלת חילופים, ומי יכהן כראש הממשלה החלופי (במידה ומדובר בממשלת חילופים). באשר לאמור בסעיף 5 למכתבך - כפי שוודאי זכור לך, באותו היום (4.5.2021), פנית אלי וביקשת לוודא עמי, שמקובל עלי, שכאשר מוקמת ממשלת חילופים, חבר הכנסת שהוטל עליו להרכיב ממשלה יכול לכהן כראש הממשלה החלופי בתקופה הראשונה (לפני מועד החילופים), זאת, בהתבסס על סעיף 13א לחוק-יסוד: הממשלה. השבתי לך שזוהי גם עמדתי המשפטית ואני מסכימה עמך. בתמצית אציין כי עמדה זאת מבוססת על לשון החוק, ועל תכליתו של חוק-יסוד: הממשלה הן בכלל והן של סעיף 13א לחוק זה - העוסק בכינון ממשלת חילופים - בפרט". 

08:00 - "הממשלה תקום כבר היום"

בין המפלגות שעתידות להרכיב את "ממשלת השינוי" עדיין יש מחלוקות, חלקן מהותיות, אך גורמים בכירים בגוש השינוי טוענים - הממשלה תקום כבר היום (יום שלישי). ההערכה היא שכבר הלילה ייפתרו כל המחלוקות, או לכל המאוחר במהלך היום. כל זאת, למרות האולטימטום של איילת שקד, ההתנגדות בתוך מפלגת ימינה ואפילו הוויכוח על תיק החקלאות בין ישראל ביתנו לכחול לבן. גם הניסיון האחרון של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע את הקמת ממשלת בנט-לפיד לא צפוי לסכל את הקמתה. 

הניסיון הזה כלל הבוקר פנייה של הליכוד ליועץ המשפטי של בית הנשיא וליועץ המשפטי של הכנסת, בדרישה שלפיד יקיים לדבריהם "את אותם התנאים להקמת הממשלה, שנדרשו בזמנו מנתניהו". הם טענו כי לא ניתן להסתפק בהצהרה על הרכבת הממשלה, אלא שעל לפיד לפרט איזו ממשלה עלה בידיו להרכיב, מהו הרכב הסיעות, האם מדובר בממשלת חילופים, ואם מדובר בממשלת חילופים מי יכהן כראש ממשלה חלופי.

יאיר לפיד, צילום: אלכס קולומויסקי יאיר לפיד | צילום: אלכס קולומויסקי יאיר לפיד, צילום: אלכס קולומויסקי

לטענת הליכוד, "לפי חוק יסוד הממשלה רק ח״כ לפיד יכול לכהן ראשון כראש הממשלה ואין לו שום סמכות להעביר את התפקיד לבנט, עליו לא הוטל תפקיד הרכבת הממשלה". לפי מפלגתו של נתניהו, "היה ולא יתקיים תנאי אחד מהתנאים הללו אמורה להתחיל תקופת 21 הימים הקבועה בסעיף 10 לחוק יסוד הממשלה מחר בחצות". אלו יתר המכשולים שעומדים בדרכם של נפתלי בנט ויאיר לפיד בדרך לממשלה חדשה.

אחת המחלוקות המרכזיות שעדיין נותרו במשא ומתן הקואליציוני היא ההסכמות בין יש עתיד למפלגת העבודה - שלפיהן מרב מיכאלי תכהן לצד גדעון סער בוועדה לבחירת שופטים. איילת שקד התנתה את כניסתה לממשלת השינוי בכך שמיכאלי תוותר על מקומה בוועדה, כך ששני השרים שיכהנו בה יהיו מהימין. לפני האולטימטום, אתמול בצהריים, דחה לפיד את הדרישה הזו. 

שקד, שכיהנה בעבר כשרת המשפטים, נחשבת למי שאחראית למינוי של שופטים שמרנים רבים - ומיכאלי, מנגד, לא צפויה לתמוך במינויים כאלה בעתיד. הוועדה לבחירת שופטים הפכה בשנים האחרונות למוקד מרכזי של מאבקים בין מפלגות המרכז-שמאל למפלגות הימין בישראל. הוועדה כוללת תשעה חברים - שני שרים, שני חברי כנסת, שלושה שופטי עליון ושני נציגים מלשכת עורכי הדין. בשנים האחרונות נאבק הימין כדי לשנות את הרכב הוועדה ולבטל את הרוב האוטומטי שיש בה לנציגי מערכת המשפט - דבר שהצליחה שקד לעשות כשהשיגה את תמיכתו של יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה. כעת, מינויה הצפוי של מיכאלי לוועדה הוביל לביקורת קשה מימין על בנט ושקד. 

נפתלי בנט, יואב דודקביץ נפתלי בנט | יואב דודקביץ נפתלי בנט, יואב דודקביץ

בנוסף לוועדה לבחירת שופטים, קיימת מחלוקת גם סביבי רצונו של יו"ר רע"ם מנסור עבאס לשמש כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. עבאס דורש גם לבטל את חוק קמיניץ, שעבר בזמנו בתמיכת כל מפלגות הימין והחרדים - כולל הבית היהודי שבנט ושקד הובילו. לפי שעה, שתי הדרישות הללו לא נענו, אך אתמול נפגש עבאס עם שקד בניסיון להגיע למתווה מוסכם. 

מחלוקת נוספת היא תיק החקלאות - למרות שהוא לא נחשב לתיק מרכזי בממשלה. ישראל ביתנו וכחול לבן דורשות את התיק לעצמן, ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן טען אתמול שכחול לבן חזרו בהם מסיכומים קודמים שהיו סביב התיק. יו"ר כחול לבן בני גנץ, מנגד, אמר כי הוא ויתר על כהונה אפשרית כראש ממשלה לטובת ממשלת השינוי - ולכן הוא מצפה שדרישותיו יכובדו. 

עניין נוסף שעשוי למנוע את הקמת הממשלה החדשה הוא ההתנגדות בתוך ימינה. מלבד האולטימטום של שקד, ח"כ עמיחי שיקלי כבר הצהיר שלא יתמוך בממשלה וגם שלא יפרוש מהכנסת - כך שימינה מביאה לקואליציה שישה מנדטים לכל היותר בלבד. מלבד שיקלי, ח"כ ניר אורבך מתלבט אם להצביע בעד הקמת הממשלה או להתפטר מהכנסת. אם יעזוב את המשכן, תחליף אותו שירלי פינטו שתומכת במהלך של בנט. גורמים בימינה טענו כי אורבך בכל מקרה לא יכשיל את הקמת הממשלה.

נתניהו, רויטרס נתניהו | רויטרס נתניהו, רויטרס

גם אם לפיד יכריז כי עלה בידיו להרכיב ממשלה, יו"ר הכנסת יריב לוין צפוי לעכב את ההצבעה עליה - מה שיעניק לליכוד חלון זמן למאמצים נוספים. בנט ושקד, שרמת האבטחה עליהם עלתה היום ל-5 מתוך 6, מתמודדים בימים האחרונים עם לחצים כבדים מימין, שכוללים גם הפגנות ליד בתיהם. 

ההצעה החדשה של נתניהו לגנץ

בינתיים, מי שממשיך להיאבק נגד כינון הממשלה החדשה הוא נתניהו, שהציע פעם נוספת לגנץ להקים ממשלה יחד איתו. לפי גורמים פוליטיים, גנץ כבר קיבל כמה הצעות בנושא - אך הפעם נתניהו מתחייב לפנות מיד את מקומו כראש הממשלה, ולהעביר את השרביט לגנץ כבר בהקמת הממשלה וללא דיחוי.  

לפי ההצעה הזו, נתניהו יהפוך להיות ראש הממשלה החליפי בהתאם לחוק הרוטציה הקיים - במקום גנץ. שר הביטחון הודיע לאחרונה כי הוא דוחה כל הסדר עם נתניהו מחויב לממשלת שינוי שתוציא את נתניהו מהלופ הפוליטי, אך גורמים פוליטיים אומרים שניסיונותיה של נתניהו לבלום ממשלת שינוי עולים עכשיו שלב - ולכן הוא שיפר דרמטית את הצעתו לגנץ ומוכן אף להעמיד לה בטוחות. 

בני גנץ, צילום: יריב כץ בני גנץ | צילום: יריב כץ בני גנץ, צילום: יריב כץ

כמו במקרה של יו"ר תקווה חדשה גדעון סער - ששלשום נתניהו הציע לו רוטציה משולשת איתו ועם בנט - גם גנץ חושש שמדובר בתרגיל פוליטי נוסף של נתניהו. בשל משבר האמון שנוצר, הוא מסרב להיכנס למו"מ רציני, והשיב בשלילה להצעה. 

השבוע, נזכיר, הציע שר האוצר ישראל כץ לנתניהו שיחליף אותו זמנית למשך שנה, כדי שתוכל לקום ממשלה בראשות הליכוד. נתניהו סירב להצעה. 

אתמול התייחס גם סער בישיבת הסיעה לאפשרות של רוטציה עם נתניהו, והבהיר כי דחה את ההצעה משום שקבלתה מהווה הישארתו בפועל של נתניהו לארבע וחצי שנים נוספות - באופן שבו נתניהו לא יאפשר עבודה שוטפת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות