אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

יש הכרעה: יצחק הרצוג נבחר לנשיא ה-11 של מדינת ישראל

גבר על מרים פרץ בפער של 87 קולות לעומת 26. ההצבעה התקיימה בכנסת במקביל למשא ומתן אינטנסיבי בין ראשי גוש השינוי. הרצוג לאחר ההכרזה: "מקבל עליי את האחריות הכבדה שהטלתם על כתפיי ואת הזכות לשרת את הציבור הישראלי כולו"

02.06.2021, 12:44 | כלכליסטיש הכרעה - יצחק הרצוג נבחר לנשיא ה-11 של מדינת ישראל. 87 קולות מבין חברי הכנסת הלכו להרצוג, בעוד שמרים פרץ זכתה ל-26 קולות. 

לפני שבועיים בדיוק הכריזו יצחק הרצוג ומרים פרץ על מועמדותם לתפקיד. המרוץ התקיים הפעם בתוך כאוס פוליטי ובשעה שאין ממשלה קבועה בישראל. בדרך כלל, מוכרים השבועות שלפני הבחירות לנשיאות כמתוחים במסדרונות הכנסת, קרב יצרי ורועש בהרבה מזה שבו חזינו הפעם. המועמדים שניגשו לקו הסיום השלימו מסע ארוך ומתיש שכולל עשרות פגישות עם חברי הכנסת, יותר מפעם אחת עם כל אחד, פגישות ארוכות עם יושבי ראש המפלגות וניסיון לגייס תמיכה רחבה - רצוי שגם תהיה פומבית. הבוקר הודיע יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' על תמיכת סיעתו במרים פרץ. 

מרים פרץ ויצחק הרצוג, צילום: אלכס קולומויסקי מרים פרץ ויצחק הרצוג | צילום: אלכס קולומויסקי מרים פרץ ויצחק הרצוג, צילום: אלכס קולומויסקי

שכרו החודשי של נשיא המדינה הוא 62 אלף שקל ברוטו, ומתעדכן אחת לשנה בהתאם לעליית השכר הממוצע במשק. הנשיא מתגורר במעון הרשמי ברחוב הנשיא בירושלים, והוצאות כלכלתו, משפחתו ואורחיו במעון הרשמי בירושלים ממומנות על ידי קופת המדינה. 

בין היתר המדינה מממנת במעון הפרטי את הוצאות הניקיון, המים, החשמל, הגז, ההסקה, הגינון, שיפוצים ותיקונים שאין בהם השבחה של הנכס, ושאינם מכשירי חשמל. המימון יאושר רק לשמירה על הקיים, כמו סיוד בהתאם לצורך, תיקון תריסים, חלונות, ברזים ועוד. הכללים קובעים כי בכל מקרה שבו יוחלפו פריטים עקב בלאי, ישתתף אוצר המדינה ברכישת פריטים אחרים במקומם ברמה שלא תעלה על הפריט המוחלף. בנוסף, המדינה גם נושאת במלוא הוצאות האשפוז והשירותים הרפואיים של הנשיא וילדיו עד גיל 18.

 הרצוג בן ה-60, יו"ר הסוכנות היהודית, שר וחבר כנסת לשעבר, ממשיך את השושלת המשפחתית של נשיאה בתפקידי ציבור בכירים, והופך לנשיא הרצוג השני, לאחר שאביו חיים היה הנשיא השישי של המדינה. סבו, הרב יצחק הלוי-הרצוג, היה הרב הראשי האשכנזי הראשון של מדינת ישראל. 

בנאומו לאחר הניצחון אמר הרצוג כי "בחרדת קודש ובהתרגשות גדולה, הנני מקבל עליי את בחירת כנסת ישראל בי לתפקיד. אני מבקש להודות לכל אחת ואחד מחברות וחברי הכנסת על האמון שנתתם בי. אני מקבל עליי את האחריות הכבדה שהטלתם על כתפיי, מקבל את הזכות לשרת את הציבור הישראלי כולו, בתפקיד רם ונישא זה".
 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות